Vascular Plants of the Vysočina Region
As a part of the Vysočina Region Biodiversity project, we process the occurrence and spread of rare, protected and regionally important species of vascular plants (Tracheophyta) in the Vysočina Region. The required outcome is a commented regional red data list of rare and protected species of vascular plants occurring historically and recently in the Vysočina Region. As a part of the outcome, regional categories of danger of these species will be stated, an overall list of literature dealing with the occurrence of these taxa at a circumscribed area. For all taxa included in the red data list, there will be maps of current and historical occurrence. A recent approval of occurrence of chosen rare and protected taxa will be part of the project as well as the evaluation of the state and vitality of their population, excerpt of historical as well as up to date literature available. Moreover, for chosen taxa, there will be a revision of herbal documentation in public herbal collections, and consultation and cooperation with experts on chosen critical groups. This activity is realised in cooperation with the University of South Bohemia in České Budějovice. The project follows in topic and geographically the Red Book of Vegetation of South Bohemia (LEPŠÍ et al., 2013: Červená kniha květeny jižní části Čech). By its part, the project also follows the project Excellency: Centre of analysis and Synthesis of floral diversity - PLADIAS, financed by GAČR, whose aim is to create and integrated database and on-line informational system of floral diversity in the Czech Republic. It was participated by the Faculty of Science of the University of South Bohemia together with the Masaryk University in Brno and Institute of Botany ASCR in Průhonice in Prague as a resolver.
Guarantee: RNDr. Libor Ekrt, Ph.D. (realised within the partnership of the project with the University of South Bohemia in České Budějovice and in cooperation with other experts: RNDr. Ester Ekrtová, Ph.D., RNDr. Ivan Růžička, Ing. Luděk Čech, Mgr. Jana Jelínková, Mgr. Jiří Juřička).
Within the framework of the project "Vysočina Region Biodiversity", the occurrence and spread of rare, endangered and regionally significant species of vascular plants (Tracheophyta) in the Vysočina Region was studied. In total, 583 taxa of vascular plants, which represent the rarest and most endangered plants in Vysočina Region, were processed. The highest proportion of evaluated species is of the most rare species - critically endangered (C1), which occupy 36 % (211 taxa), endangered species (C2) occupy 17 % (102 taxa), threatened species (C4) occupy 22 % (128 taxa) and least concern species occupy 4 % (23 taxa).
Important vascular plants (Tracheophyta) of the Vysočina Region
Říše:
Rostliny (Plantae)
Podříše:
Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení:
Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení:
Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída:
Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád:
Štětkotvaré (Dipsacales)
Čeleď:
Štětkovité (Dipsacaceae)
Řád:
Miříkotvaré (Apiales)
Čeleď:
Miříkovité (Apiaceae)
4) Závěr
Celkem bylo zpracováno 583 taxonů cévnatých rostlin, které představují nejvzácnější a nejohroženější rostliny na území Vysočiny. Ke každému taxonu byla zpracována mapa výskytu v kvadrátech středoevropské mapovací sítě s rozlišením na výskyt historický a recentní. Obecně bylo použito herbářových dokladů regionálních herbářů, elektronických databází, historické literatury, floristických kartoték a vlastních zpravidla recentních záznamů o výskytu těchto taxonů. Data a materiály, podle kterých byly taxony mapovány, jsou podrobně komentovány v metodice. Nedílnou součástí zpracování je komentář nastiňující celkové rozšíření taxonu, charakter rozšíření v České republice, biotopová a stanovištní preference a nakonec i popis rozšíření na Vysočině se specifiky rozšíření historického/recentního, trendu ústupu nebo naopak šíření a vždy jsou komentovány příčiny ústupu a ohrožení v regionu. Na základě zpracování aktuálního či historického rozšíření se zohledněním trendů ústupu byly expertně ke každému taxonu přiřazeny kategorie vzácnosti/ohrožení v regionu na osmičlenné stupnici A1, A2, C1–C4, D1, D2 (sensu Lepší et al. 2013, viz také metodika), jak je zvykem v tomto oboru (Grulich 2012).
Po zhodnocení recentního statusu vzácných a ohrožených druhů na Vysočině bylo zjištěno, že 15 % (85 taxonů) hodnocených druhů je nezvěstných, z čehož převážná většina z nich je již v území vymřelých. Největší podíl hodnocených druhů zaujímají druhy regionálně nejvzácnější – kriticky ohrožené (C1), které zaujímají 36 % (211 taxonů), druhy silně ohrožené (C2) zaujímají 17 % (102 taxonů), druhy ohrožené 22 % (128 taxonů) a druhy vyžadující pozornost (C4) 4 % (23 taxonů), viz přehled na obr. 3.
Podíváme-li se na podíl zákonem chráněných taxonů dle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. v námi zpracovaném seznamu pro Vysočinu, tak celkem bylo na Vysočině zaznamenáno 180 zákonem chráněných taxonů. V kategorii taxonů vymřelých je zákonem chráněných taxonů 18 %, v kategorii kriticky ohrožených 50 % (C1), silně ohrožených 13 % (C2) a ohrožených 11 % (C3). Zbylých 8 % připadá na taxony v území nejisté (D), viz přehled na obr. 4. Celkem 36 taxonů, které nejsou zahrnuty v červeném seznamu ČR, bylo hodnoceno jako ohrožené na Vysočině.
Obr. 3: Podíl jednotlivých kategorií regionální vzácnosti/ohroženosti cévnatých rostlin na Vysočině. A = nezvěstné taxony, D = nejisté vzácné taxony, C1 = kriticky ohrožené taxony, C2 = silně ohrožené taxony, C3 = ohrožené taxony, C4 = vzácnější taxony vyžadující pozornost.

Obr. 4: Podíl zákonem chráněných taxonů dle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. v rámci jednotlivých hodnocených kategorií regionální ohroženosti/vzácnosti na Vysočině. A = nezvěstné taxony, D = nejisté vzácné taxony, C1 = kriticky ohrožené taxony, C2 = silně ohrožené taxony, C3 = ohrožené taxony, C4 = vzácnější taxony vyžadující pozornost.

Zpracování seznamu, výskytu a rozšíření vzácných, ohrožených a regionálně významných druhů cévnatých rostlin v Kraji Vysočina bylo realizováno v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny. Výstupem je komentovaný regionální červený seznam vzácných a ohrožených druhů cévnatých rostlin vyskytujících se historicky a recentně na území Kraje Vysočina. Součástí výstupu jsou expertně stanovené regionální kategorie ohrožení těchto druhů a souhrnně zpracovaný seznam literatury týkající se výskytu těchto taxonů na vymezeném území. Pro všechny taxony zahrnuté v červeném seznamu byly zpracovány mapky současného a historického výskytu. Součástí projektu bylo recentní ověření výskytu vybraných vzácných a ohrožených taxonů v terénu a zhodnocení stavu a vitality jejich populací, excerpce dostupné historické i současné literatury, dále pro vybrané taxony revize herbářových dokladů ve veřejných herbářových sbírkách a konzultace a spolupráce se specialisty na vybrané kritické skupiny.
Tato část projektu byla realizována ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Projekt navazuje přímo tématicky i geograficky na Červenou knihu květeny jižní části Čech (LEPŠÍ et al. 2013). Projekt svojí dílčí částí přímo navazuje na Projekt Excelence: Centrum analýzy a syntézy rostlinné diverzity – PLADIAS financovaný z GAČR, jejímž cílem je vytvoření integrované databáze a online informačního systému o rostlinné diverzitě České republiky a které se Přírodovědecká fakulta JU účastní spolu s Masarykovou univerzitou v Brně a Botanickým ústavem AVČR v Průhonicích jako řešitel.
Autorský kolektiv: Odborným garantem je RNDr. Libor Ekrt, Ph.D., realizováno v rámci partnerství projektu s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a ve spolupráci s dalšími odborníky: Ing. Luděk Čech, RNDr. Ester Ekrtová, Ph.D., Mgr. Jana Jelínková, Mgr. Jiří Juřička, Mgr. Lucie Misařová, Bc. Jitka Kocková, Milan Marek, Mgr. Josef Komárek, RNDr. Ivan Růžička, Bc. Ondřej Hornych.
Vyšla Červená kniha květeny Vysočiny
Celkem bylo zpracováno 661 taxonů ohrožených rostlin, jejichž historický a současný výskyt v regionu je blíže komentován, doplněn mapkami jejich rozšíření a fotodokumentací pořízenou na území Kraje Vysočina a chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Obsáhlá publikace formátu A4 o rozsahu 537 stran je doplněna o historii botanického výzkumu a historii ochrany přírody na Vysočině. Zároveň obsahuje kompletní bibliografii cévnatých rostlin Vysočiny. Jedná se o populárně odbornou publikaci, ve které nechybí metodika, analýzy a komentáře k výsledkům, anglické summary a rejstříky. Hlavními autory publikace jsou regionální botanici Ing. Luděk Čech (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy), RNDr. Libor Ekrt, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích), RNDr. Ester Ektrová, Ph.D. (Telč), Mgr. Jiří Juřička (Muzeum Vysočiny Jihlava) a Mgr. Jana Jelínková (Muzeum Vysočiny Třebíč). Trochu netradičně je vydavatelem Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině, ale velmi rádi jsme toto významné dílo podpořili. Publikace by neměla chybět v knihovničce žádného z botaniků, ať už jste odkudkoliv, ani žádného regionálního učitele biologie, ochránce či milovníka přírody. Zakoupením publikace zároveň podpoříte vydávání takovýchto publikací i v budoucnu. Publikace je k dostání za 800 Kč (při zasílání poštou + 100 Kč poštovné a balné). Na osobním vyzvednutí je možné se předem domluvit prozatím v Telči, Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Chotěboři. Objednávky zasílejte Ester Ekrtové (ester.hofhanzlova
centrum.cz). Drobná ochutnávka je k dispozici ZDE.

Literatura ke stažení
Průzkumy z Vysočiny:
Zapojte se a pomozte nám mapovat přírodu s využitím mobilní aplikace BioLog.
Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.