Thymus praecox Opiz - mateřídouška časná v Kraji Vysočina
![Mateřídouška časná pravá (Thymus praecox), NPR Mohelenská hadcová step [TR], 10.6.2015, foto Libor Ekrt](https://www.prirodavysociny.cz/uploads/preview//detail/5b/5b2b87ecabb5e4649924d6ee6abcff3dcf37f7a6.jpg)
Taxonomické zařazení
- Říše: Plantae - Rostliny
- Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny
V ČR pouze T. p. subsp. praecox.
Ochrana a ohrožení
- C4a = téměř ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
- C3 = ohrožený taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
Výskyt a rozšíření
- Mateřídouška časná pravá (T. p. subsp. praecox) je středoevropským endemitem, který se vyskytuje v širší perialpské a karpatské oblasti a disjunktivně vyznívá do střední Evropy severně od Alp. V dalších částech Evropy se vyskytují jiné poddruhy. Na našem území se jedná o teplomilný druh vázaný na oblasti se zastoupením tvrdých hornin. Roste na skalnatých a kamenitých výslunných svazích, popřípadě na mělkých půdách suchých brdků. Dává přednost stanovištím neutrální až zásadité reakce. Nejpočetnější výskyt je znám v severozápadních a středních Čechách a jihozápadní, západní a střední Moravě. Na Vysočině se jedná o jeden z typických prvků praebohemika, který je poměrně hojně zastoupen na xerotermech v návaznosti na údolí Jihlavy od Hartvíkovic a Dalešic směrem po proudu k Mohelnu a Lhánicím. V údolí Oslavy je známa exklávní lokalita v okolí zříceniny hradu Dub u Tasova (Chrtek 2011 in Grulich 2014) a dále mateřídouška časná roste až pod Náměští nad Oslavou. Řada lokalit pochází také z údolí Rokytné a Rouchovanky. Několik údajů o výskytu druhu pochází i z okolí Třebíče, ale tyto údaje vyžadují ověření. Podobně jako jiné světlomilné druhy je Thymus praecox ohrožena zánikem nelesních enkláv zalesněním, ale i přirozenou sukcesí dřevin v důsledku absence tradičního hospodaření ve světlých lesích a na bývalých pastvinách. V případě, že se lokality nalézají v těsném kontaktu s polními kulturami a jinými intenzivně využívanými zemědělskými pozemky, může dojít k zániku populace nebo jejímu omezení intenzivními splachy a následnou ruderalizací stanoviště. Ochrana populací mateřídoušky časné spočívá hlavně v podpoře zachování lesostepní a stepní vegetace na svazích údolí a posledních zbytcích původních suchých pastvin.
- Přehled lokalit (PDF ke stažení)

![Mateřídouška časná pravá (Thymus praecox), NPR Mohelenská hadcová step [TR], 10.6.2015, foto Libor Ekrt](https://www.prirodavysociny.cz/uploads/preview//detail/c9/c97f6fbc47098638e48a69653fb04a10b431d2c8.jpg)
Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]
Doporučená citace
Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Thymus praecox Opiz - mateřídouška časná v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (2. 4. 2025).

