Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Blanokřídlí Vysočiny

Seznam blanokřídlých (Hymenoptera) Kraje Vysočina

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Apoidea – včelovcovití

                             XXXI) Spheciformes – kutilky

                              XXXII) Ampulicidae – žirafíkovití

  1. Dolichurus corniculus – žirafík růžkatý


                              XXXII) Crabronidae – kutíkovití

  1. Alysson ratzeburgi – kraslík Ratzeburgův [CR]
  2. Ammoplanus perrisi – ploštík Perrisův (= kutěnka Perrisova)
  3. Argogorytes fargeii – zebřík polní [RE]
  4. Astata boops – trubčík okáčový
  5. Belomicrus italicus – srdčík temný [EN]
  6. Cerceris quadricincta – uzlatka čtyřpruhá [CR]
  7. Cerceris quinquefasciata – uzlatka pětipásá
  8. Crossocerus cinxius – kutík prstenatý [VU]
  9. Crossocerus dimidiatus – kutík pilonohý [CR]
  10. Crossocerus distinguendus – kutík odlišný [NT]
  11. Crossocerus exiguus – kutík drobný 
  12. Crossocerus leucostoma – kutík uhlový [VU]
  13. Crossocerus palmipes – kutík dlaňonohý [CR]
  14. Crossocerus tarsatus – kutík šironártý [RE]
  15. Crossocerus vagabundus – kutík potulný [VU]
  16. Crossocerus walkeri – kutík lužní [VU]
  17. Diodontus luperus – dvojzubčík bázlivec 
  18. Diodontus tristis – dvojzubčík temný (= stopčík temný)
  19. Ectemnius continuus – kutík obecný
    • Ectemnius continuus subsp. punctatus – kutík obecný tečkovaný
  20. Ectemnius dives – kutík dřevní
  21. Ectemnius guttatus – kutík osténkatý [CR]
  22. Ectemnius lapidarius – kutík skalní 
  23. Ectemnius lituratus – kutík zdobený [VU]
  24. Ectemnius rubicola – kutík dvouskvrnný
  25. Ectemnius ruficornis – kutík ploskočelý
  26. Gorytes quadrifasciatus – zebřík čtyřpásý [CR]
  27. Gorytes quinquecinctus – zebřík pětipruhý [VU]
  28. Gorytes quinquefasciatus – zebřík pětipásý [CR]
  29. Harpactus affinis – zebřík příbuzný [NT]
  30. Harpactus laevis – zebřík hladký 
  31. Harpactus lunatus – zebřík měsíčkový
  32. Harpactus sareptanus – zebřík sareptanský [VU]
  33. Lestica clypeata – kutík podivný
  34. Lestica subterranea – kutík podzemní [VU]
  35. Lestiphorus bicinctus – zebřík dvojpásý [NT]
  36. Lindenius albilabris – kutík běloretý 
  37. Lindenius pygmaeus – kutík malý
    • Lindenius pygmaeus subsp. armatus – kutík malý ozbrojený 
  38. Mellinus crabroneus – medolib písečný [RE]
  39. Mimesa bicolor – pseník dvojbarevný [CR]
  40. Mimesa equestris – pseník kýlnatý [VU]
  41. Mimesa lutaria – pseník Shuckardův [VU]
  42. Mimumesa dahlbomi – pseník Dahlbomovův 
  43. Miscophus ater – žažík tmavý 
  44. Miscophus bicolor – žažík dvoubarevný 
  45. Miscophus concolor – žažík lesklý [NT]
  46. Nitela fallax – rejdík klamavý [NT]
  47. Nysson dimidiatus – pouchlík červený (= pakutilka červená)
  48. Nysson maculosus – pouchlík skvrnitý (= pakutilka skvrnitá)
  49. Nysson spinosus – pouchlík trnitý (= pakutilka trnitá)
  50. Nysson tridens – pouchlík trojzubý [CR]
  51. Nysson trimaculatus – pouchlík třískvrnný (= pakutilka třískvrnná)
  52. Oxybelus lineatus – cejpík čárkovaný (= bodulka čárkovaná) [RE]
  53. Oxybelus trispinosus – cejpík trojtrnný (= bodulka trojtrnná)
  54. Oxybelus uniglumis – cejpík běloskvrnný (= bodulka běloskvrnná)
  55. Passaloecus brevilabris – ševčík krátkoretý [NT]
  56. Passaloecus corniger – ševčík rohatý 
  57. Passaloecus eremita – ševčík samotářský [NT]
  58. Passaloecus monilicornis – ševčík ploskorohý [VU]
  59. Passaloecus singularis – ševčík ojedinělý
  60. Passaloecus vandeli – ševčík Vandelův [DD]
  61. Pemphredon clypealis – stopčík štítnatý [VU]
  62. Pemphredon inornata – stopčík menší
  63. Pemphredon lugens – stopčík trojzubý
  64. Pemphredon mortifer – stopčík smrtonosný [VU]
  65. Psen ater – pseník černý [CR]
  66. Psenulus concolor – psenčík jednobarvý 
  67. Spilomena curruca – plotníček pokřovní [VU]
  68. Spilomena mocsaryi – plotníček Mocsáryův [NT]
  69. Tachysphex dimidiatus – hbitík rozpůlený 
  70. Tachysphex obscuripennis – hbitík zamžený (= včelák zamžený)
  71. Tachysphex pompiliformis – hbitík hrabavý (= včelák hrabavý) [DD]
  72. Tachysphex unicolor – hbitík černý (= včelák černý)
  73. Trypoxylon attenuatum – dřevovrtka podlouhlá
  74. Trypoxylon beaumonti – dřevovrtka Beaumontova
  75. Trypoxylon figulus – dřevovrtka obecná
  76. Trypoxylon fronticorne – dřevovrtka zubočelá [EN]
  77. Trypoxylon kolazyi – dřevovrtka Kolazyova [VU]
  78. Trypoxylon kostylevi – dřevovrtka Kostylevova
  79. Trypoxylon medium – dřevovrtka prostřední 
  80. Trypoxylon minus – dřevovrtka malá

 

                              XXXII) Sphecidae – kutilkovití

  1. Ammophila campestris – kutilka polní [VU]
  2. Ammophila sabulosa – kutilka písečná
  3. Ammophila terminata – kutilka útlá
  4. Podalonia affinis – rejdilka příbuzná 
  5. Sceliphron curvatum – kutilka asijská

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Apoidea – včelovcovití

                             XXXI) Anthophila – včely

                              XXXII) Andrenidae – pískorypkovití

  1. Andrena aberrans – pískorypka čilimníková [EN]
  2. Andrena agilissima – pískorypka modrolesklá [VU]
  3. Andrena alfkenella – pískorypka Alfkenova
  4. Andrena argentata – pískorypka stříbřitá [NT]
  5. Andrena barbilabris – pískorypka bradatá
  6. Andrena bicolor – pískorypka ranní (= pískorypka dvoubarvá)
  7. Andrena carantonica – pískorypka písečná (= pískorypka písčinná)
  8. Andrena cineraria – pískorypka popelavá
  9. Andrena coitana – pískorypka horská [RE]
  10. Andrena combinata – pískorypka bělotečná [EN]
  11. Andrena congruens – pískorypka shodná [NT]
  12. Andrena curvungula – pískorypka křivonohá [VU]
  13. Andrena danuvia – pískorypka dunajská [EN]
  14. Andrena denticulata – pískorypka zoubkovaná 
  15. Andrena flavipes – pískorypka žlutonohá (= pískorypka obecná)
  16. Andrena florea – pískorypka posedová [VU]
  17. Andrena floricola – pískorypka květomilná [VU]
  18. Andrena fulva – pískorypka plavá (= pískorypka ryšavá)
  19. Andrena fulvago – pískorypka jestřábníková
  20. Andrena fulvida – pískorypka krušinová [CR]
  21. Andrena fuscipes – pískorypka vřesová [NT]
  22. Andrena gallica – pískorypka galská [RE]
  23. Andrena haemorrhoa – pískorypka zlatořitná
  24. Andrena hattorfiana – pískorypka chrastavcová [EN]
  25. Andrena helvola – pískorypka ovocná
  26. Andrena humilis – pískorypka nízká 
  27. Andrena chrysopyga – pískorypka zlatobřichá (= v červeném seznamu chybně jako pískorypka zlatořitná) [VU]
  28. Andrena chrysosceles – pískorypka zlatonohá
  29. Andrena impunctata – pískorypka malinká [VU]
  30. Andrena intermedia – pískorypka prostřední
  31. Andrena labialis – pískorypka zrnitá (= pískorypka hrabavá) [NT]
  32. Andrena labiata – pískorypka pyskatá
  33. Andrena limata – pískorypka černohnědá [CR]
  34. Andrena marginata – pískorypka letní [EN]
  35. Andrena minutula – pískorypka drobná (= pískorypka malá)
  36. Andrena minutuloides – pískorypka nejmenší 
  37. Andrena nigriceps – pískorypka černohlavá [EN]
  38. Andrena nigroaenea – pískorypka černolesklá
  39. Andrena nitida – pískorypka lesklá
  40. Andrena ovatula – pískorypka bělopruhá (= pískorypka bělopásá) [DD]
  41. Andrena pandellei – pískorypka zvonková [NT]
  42. Andrena pontica – pískorypka pontická
  43. Andrena propingua – pískorypka příbuzná
  44. Andrena proxima – pískorypka mrkvová [DD]
  45. Andrena pusilla – pískorypka maličká
  46. Andrena rosae – pískorypka nachová [CR]
  47. Andrena ruficrus – pískorypka předjarní [NT]
  48. Andrena rugulosa – pískorypka hrubotečná [NT]
  49. Andrena schencki – pískorypka běloústá [CR]
  50. Andrena semilaevis – pískorypka promáčklá [EN]
  51. Andrena similis – pískorypka příbuzná [CR]
  52. Andrena subopaca – pískorypka tmavá
  53. Andrena susterai – pískorypka Šusterova [EN]
  54. Andrena symphyti – pískorypka kostivalová [VU]
  55. Andrena thoracica – pískorypka černozlatá [RE]
  56. Andrena viridescens – pískorypka rozrazilová [NT]
  57. Andrena wilkella – pískorypka jetelová
  58. Panurginus labiatus – bělonoska šedivková [VU]
  59. Panurgus banksianus – pískohrabka kosmatá [NT]
  60. Panurgus calcaratus – pískohrabka ostruhatá


                              XXXII) Apidae – včelovití

  1. Anthophora plumipes – pelonoska hluchavková
  2. Anthophora quadrimaculata – pelonoska liščí [EN]
  3. Apis mellifera – včela medonosná [DD]
  4. Biastes truncatus – slídiletka zvonková [CR]
  5. Bombus barbutellus (= Psithyrus barbutellus) – pačmelák dlouhosrstý (= pačmelák kosmatý) [NT]
  6. Bombus bohemicus – pačmelák český
  7. Bombus campestris (= Psithyrus campestris) – pačmelák ladní
  8. Bombus confusus (= Confusibombus confusus) – čmelák klamavý [CR]
  9. Bombus cryptarum – čmelák podvojný [DD]
  10. Bombus distinguendus – čmelák zdobený [EN]
  11. Bombus hortorum – čmelák zahradní
  12. Bombus humilis (= Megabombus humilis) – čmelák proměnlivý
  13. Bombus hypnorum – čmelák rokytový
  14. Bombus jonellus – čmelák drobný [VU]
  15. Bombus lapidarius – čmelák skalní
  16. Bombus lucorum – čmelák hájový
  17. Bombus maxillosus – pačmelák krátkosrstý [RE]
  18. Bombus mesomelas – čmelák sličný [RE]
  19. Bombus mocsaryi – čmelák Mocsaryův [RE]
  20. Bombus muscorum (= Megabombus muscorum) – čmelák mechový [CR]
  21. Bombus norvegicus – pačmelák norský [VU]
  22. Bombus pascuorum – čmelák rolní (= čmelák polní)
  23. Bombus pomorum (= Megabombus pomorum) – čmelák ovocný [CR]
  24. Bombus pratorum – čmelák luční
  25. Bombus quadricolor – pačmelák čtyřbarvý [RE]
  26. Bombus ruderarius – čmelák úhorový
  27. Bombus ruderatus – čmelák humenní [CR]
  28. Bombus rupestris – pačmelák cizopasný
  29. Bombus semenoviellus (= Pyrobombus semenoviellus) – čmelák tajgový
  30. Bombus subterraneus (= Megabombus subterraneus) – čmelák pruhovaný [EN]
  31. Bombus sylvarum – čmelák lesní
  32. Bombus sylvestris – pačmelák lesní
  33. Bombus terrestris – čmelák zemní
  34. Bombus vestalis – pačmelák panenský (= pačmelák letní)
  35. Bombus veteranus – čmelák písečný [CR]
  36. Bombus wurflenii – čmelák širolebý [VU]
  37. Ceratina cyanea – kyjorožka modravá
  38. Clisodon furcatus (= Anthophora furcata) – pelonoska čistcová
  39. Epeoloides coecutiens – zdobenka červená [NT]
  40. Epeolus cruciger – zdobnice stepní [EN]
  41. Eucera interrupta – stepnice štírovníková [CR]
  42. Eucera longicornis – stepnice dlouhorohá
  43. Eucera nigrescens – stepnice načernalá
  44. Eucera seminuda – stepnice páskovaná [RE]
  45. Heliophila bimaculata (= Anthophora bimaculata ) – pelonoska písčinná [NT]
  46. Melecta albifrons – smutilka obecná
  47. Nomada argentata – nomáda stříbřitá [CR]
  48. Nomada armata – nomáda ozbrojená [EN]
  49. Nomada bifasciata – nomáda dvouskvrnná
  50. Nomada braunsiana – nomáda zvonková [EN]
  51. Nomada conjugens – nomáda spojená
  52. Nomada emarginata – nomáda vykrojená [CR]
  53. Nomada fabriciana – nomáda červená
  54. Nomada flava – nomáda žlutá
  55. Nomada flavoguttata – nomáda žlutotečná
  56. Nomada flavopicta – nomáda žlutoskvrnná [NT]
  57. Nomada fucata – nomáda obecná
  58. Nomada furvoides – nomáda maličkatá [VU]
  59. Nomada fuscicornis – nomáda hnědorohá
  60. Nomada goodeniana – nomáda žlutopásá
  61. Nomada guttulata – nomáda tečkovaná 
  62. Nomada lathburiana – nomáda ryšavá
  63. Nomada marshamella – nomáda maršmelounová
  64. Nomada melanopyga – nomáda žíhaná [EN]
  65. Nomada mutabilis – nomáda proměnlivá [VU]
  66. Nomada obtusifrons – nomáda tupá [RE]
  67. Nomada opaca – nomáda matná [RE]
  68. Nomada picciolana – nomáda drobná [VU]
  69. Nomada pleurosticta – nomáda červenoboká [NT]
  70. Nomada rhenana – nomáda porýnská [RE]
  71. Nomada roberjeotiana – nomáda lysá [EN]
  72. Nomada rufipes – nomáda rudonohá [VU]
  73. Nomada similis – nomáda podobná [EN]
  74. Nomada stigma – nomáda znamenaná [VU]
  75. Nomada succincta – nomáda pruhovaná
  76. Nomada zonata – nomáda páskovaná
  77. Thyreus orbatus – smutilka běloskvrnná [EN]
  78. Xylocopa valga – drvodělka potulná (= drvodělka velká)
  79. Xylocopa violacea – drvodělka fialová

 

                              XXXII) Colletidae – hedvábnicovití

  1. Colletes daviesanus – hedvábnice řebříčková
  2. Colletes graeffei – hedvábnice zubatá [VU]
  3. Colletes inexpectatus – hedvábnice nečekaná [RE]
  4. Colletes marginatus – hedvábnice jetelová [EN]
  5. Colletes similis – hedvábnice podobná
  6. Hylaeus angustatus – maskonoska zúžená 
  7. Hylaeus annularis – maskonoska štítnatá
  8. Hylaeus brevicornis – maskonoska krátkorohá
  9. Hylaeus communis – maskonoska obecná
  10. Hylaeus confusus – maskonoska proměnlivá
  11. Hylaeus cornutus – maskonoska rohatá [NT]
  12. Hylaeus gibbus – maskonoska písčinná [VU]
  13. Hylaeus gracilicornis – maskonoska štíhlorohá [NT]
  14. Hylaeus hyalinatus – maskonoska skleněná 
  15. Hylaeus leptocephalus – maskonoska štítohlavá 
  16. Hylaeus nigritus – maskonoska černá
  17. Hylaeus pectoralis – maskonoska rákosní [NT]
  18. Hylaeus pictipes – maskonoska pestronohá [VU]
  19. Hylaeus punctatus – maskonoska tečkovaná
  20. Hylaeus punctulatissimus – maskonoska česneková [CR]
  21. Hylaeus signatus – maskonoska značená
  22. Hylaeus styriacus – maskonoska drobná
  23. Hylaeus variegatus – maskonoska pestrá


                              XXXII) Halictidae – ploskočelkovití

  1. Dufourea dentiventris – zvonkovka ostnobřichá [EN]
  2. Dufourea halictula – zvonkovka ploskočelá [RE]
  3. Dufourea minuta – zvonkovka obecná [RE]
  4. Halictus compressus – ploskočelka širozubá [NT]
  5. Halictus confusus – ploskočelka klamavá 
  6. Halictus leucaheneus – ploskočelka ostrolebá
  7. Halictus maculatus – ploskočelka skvrnitá 
  8. Halictus quadricinctus – ploskočelka čtyřpásá (= ploskočelka páskovaná) [NT]
  9. Halictus rubicundus – ploskočelka ryšavá 
  10. Halictus scabiosae – ploskočelka chrastavcová
  11. Halictus sexcinctus – ploskočelka šestipásá
  12. Halictus simplex – ploskočelka páskovaná
  13. Halictus subauratus – ploskočelka zlatolesklá
  14. Halictus tumulorum – ploskočelka obecná
  15. Lasioglossum aeratum (= Evylaeus aeratus) – ploskočelka kovová 
  16. Lasioglossum albipes (= Evylaeus albipes) – ploskočelka modravá
  17. Lasioglossum breviventre – ploskočelka krátkobřichá [CR]
  18. Lasioglossum buccale (= Evylaeus buccalis) – ploskočelka dlouholící [EN]
  19. Lasioglossum calceatum – ploskočelka načervenalá
  20. Lasioglossum clypeare (= Evylaeus clypearis) – ploskočelka nosatá [NT]
  21. Lasioglossum convexiusculum – ploskočelka vyklenutá [EN]
  22. Lasioglossum costulatum – ploskočelka rýhovaná [EN]
  23. Lasioglossum euboeense (= Evylaeus euboeensis) – ploskočelka eubojská [RE]
  24. Lasioglossum fratellum (= Evylaeus fratellus) – ploskočelka bratří
  25. Lasioglossum fulvicorne – ploskočelka žlutorohá 
  26. Lasioglossum glabriusculum (= Evylaeus glabriusculus) – ploskočelka lysá
  27. Lasioglossum laeve (= Evylaeus laevis) – ploskočelka nejapná [RE]
  28. Lasioglossum laevigatum – ploskočelka hladká 
  29. Lasioglossum laticeps – ploskočelka velkohlavá
  30. Lasioglossum lativentre – ploskočelka širokobřichá
  31. Lasioglossum leucopus – ploskočelka bělonohá 
  32. Lasioglossum leucozonium – ploskočelka bělopásá
  33. Lasioglossum lineare (= Evylaeus linearis) – ploskočelka drsnohřbetá [VU]
  34. Lasioglossum lucidulum (= Evylaeus lucidulus) – ploskočelka blýskavá
  35. Lasioglossum malachurum – ploskočelka sametová
  36. Lasioglossum marginellum (= Evylaeus marginellus) – ploskočelka okrajová [EN]
  37. Lasioglossum minutissimum (= Evylaeus minutissimus) – ploskočelka nejmenší
  38. Lasioglossum morio – ploskočelka matná
  39. Lasioglossum nigripes – ploskočelka tmavonohá [VU]
  40. Lasioglossum nitidulum (= Evylaeus nitidulus) – ploskočelka lesklá (= ploskočelka kovová)
  41. Lasioglossum nitidiusculum (= Evylaeus nitidiusculus) – ploskočelka lesknavá
  42. Lasioglossum parvulum – ploskočelka drobná
  43. Lasioglossum pauxillum – ploskočelka prosvítavá (= ploskočelka malá)
  44. Lasioglossum politum – ploskočelka jemná 
  45. Lasioglossum punctatissimum (= Evylaeus punctatissimum) – ploskočelka tečkovaná 
  46. Lasioglossum pygmaeum – ploskočelka trpasličí 
  47. Lasioglossum quadrinotatum – ploskočelka čtyřskvrnná
  48. Lasioglossum quadrisignatum (= Evylaeus quadrisignatus) – ploskočelka poznačená [RE]
  49. Lasioglossum semilucens (= Evylaeus semilucens) – ploskočelka pololesklá [NT]
  50. Lasioglossum setulellum – ploskočelka štětinkatá [RE]
  51. Lasioglossum setulosum (= Evylaeus setulosus) – ploskočelka brvitá [RE]
  52. Lasioglossum sexnotatum – ploskočelka šestiskvrnná [EN]
  53. Lasioglossum tricinctum – ploskočelka pohostinná [VU]
  54. Lasioglossum villosulum – ploskočelka chloupkatá
  55. Rophites algirus – trnočelka čistcová [CR]
  56. Seladonia smaragdula – ploskočelka smaragdová
  57. Seladonia submediterranea – ploskočelka středomořská [EN]
  58. Sphecodes croaticus – ruděnka chorvatská [NT]
  59. Sphecodes ephippius – ruděnka obecná
  60. Sphecodes geoffrellus – ruděnka Geoffroyova
  61. Sphecodes hyalinatus – ruděnka skleněná [NT]
  62. Sphecodes longulus – ruděnka protáhlá
  63. Sphecodes marginatus – ruděnka písečná [NT]
  64. Sphecodes miniatus – ruděnka malinká 
  65. Sphecodes niger – ruděnka černá 
  66. Sphecodes pellucidus – ruděnka lesklá [VU]
  67. Sphecodes puncticeps – ruděnka tečkatá
  68. Sphecodes reticulatus – ruděnka mřížkovaná [NT]
  69. Systropha curvicornis – křivorožka svlačcová [VU]
  70. Systropha planidens – křivorožka plochozubá [EN]


                              XXXII) Megachilidae – čalounicovití

  1. Anthidiellum strigatum – smolanka skvrnitá
  2. Anthidium manicatum – valchářka obecná (= vlnařka obecná)
  3. Anthidium punctatum – valchářka skvrnkatá (= vlnařka skvrnkatá)
  4. Anthocopa papaveris – zednice maková [RE]
  5. Anthocopa villosa – zednice kakostová [VU]
  6. Chalicodoma parietina (= Megachile parietina) – maltářka zední [CR]
  7. Chelostoma rapunculi – dřevobytka větší
  8. Chelostoma ventrale – dřevobytka menší [RE]
  9. Coelioxys aurolimbata – kuželitka pruhovaná [NT]
  10. Coelioxys conoidea – kuželitka velká [VU]
  11. Coelioxys elongata – maltářka bělopásá [VU]
  12. Coelioxys inermis – kuželitka podobná [NT]
  13. Coelioxys mandibularis – kuželitka kusadlová
  14. Dioxys cincta – ostnoštítka opásaná
  15. Heriades truncorum – dřevobytka obecná
  16. Hoplitis anthocopoides – dřevobytka květelová
  17. Hoplitis claviventris – zednice trnobřichá
  18. Hoplitis leucomelana – zednice jetelová
  19. Hoplitis ravouxi – dřevobytka štírovníková [VU]
  20. Hoplitis rufohirta – zednice ryšavá
  21. Hoplosmia spinulosa – zednice zoubkatá
  22. Megachile analis – čalounice bělořitná [CR]
  23. Megachile apicalis – čalounice zubatá [EN]
  24. Megachile centuncularis – čalounice obecná
  25. Megachile lagopoda – čalounice bělonohá [EN]
  26. Megachile lapponica – čalounice severská [NT]
  27. Megachile ligniseca – čalounice dřevní
  28. Megachile maritima – čalounice přímořská [EN]
  29. Megachile octosignata – čalounice běloskvrnná [RE]
  30. Megachile pyrenaea – čalounice horská [CR]
  31. Megachile versicolor – čalounice různobarvá
  32. Megachile willughbiella – čalounice trouchová
  33. Osmia bicolor (= Neosmia bicolor) – zednice dvoubarvá
  34. Osmia caerulescens – zednice modravá
  35. Osmia cerinthidis – zednice voskovková [CR]
  36. Osmia cornuta – zednice rohatá [EN]
  37. Osmia inermis – zednice podobná [RE]
  38. Osmia leaiana – zednice Leaova
  39. Osmia melanogaster – zednice modrá [CR]
  40. Osmia niveata – zednice lesomilná [CR]
  41. Osmia parietina – zednice zední [VU]
  42. Osmia rufa (= Osmia bicornis) – zednice rezavá
  43. Osmia tergestensis – zednice jižní [NT]
  44. Stelis minima – smutěnka nejmenší [EN]
  45. Stelis minuta – smutěnka malá [NT]
  46. Stelis nasuta – smutěnka nosatá [RE]
  47. Stelis odontopyga – smutěnka temná [NT]
  48. Stelis phaeoptera – smutěnka velká [EN]
  49. Stelis punctulatissima – smutěnka tečkovaná
  50. Stelis signata – smutěnka skvrnitá [NT]
  51. Trachusa byssina – smolanka rezavá

 

                              XXXII) Melittidae – pilorožkovití

  1. Macropis europaea – olejnice vrbinová
  2. Macropis fulvipes – olejnice žlutonohá

 

                              XXXII) Dasypodaiae – chluponožkovití

  1. Dasypoda argentata – chluponožka stříbřitá [CR]

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Chrysidoidea – zlatěnkovcovití

                             XXXI) Bethylidae – hbitěnkovití

  1. Goniozus claripennis – hbitěnka obalečová


                             XXXI) Chrysididae – zlatěnkovití

  1. Chrysis bicolor – zlatěnka dvoubarvá
  2. Chrysis germari – zlatěnka výrazná
  3. Chrysis chrysostigma – zlatěnka znamenaná
  4. Chrysis ignita – zlatěnka ohnivá
  5. Chrysura dichroa – zlatěnka stepní
  6. Chrysura simplex – zlatěnka skalní [VU]
  7. Hedychridium ardens – zlatěnka běžná
  8. Hedychridium valesiense – zlatěnka západní
  9. Hedychrum niemelai – zlatěnka číhavá
  10. Hedychrum nobile – zlatěnka vznešená
  11. Holopyga fastuosa – zlatěnka rolní
  12. Holopyga fastuosa generosa – zlatěnka rolní štědrá 
  13. Philoctetes truncatus – zlatěnka modravá [EN]
  14. Spinolia unicolor – zlatěnka jednobarvá [EN]

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Formicoidea – mravenci

                             XXXI) Formicidae – mravencovití

  1. Anergates atratulus – mravenec parazitný (= mravenec bachratý)
  2. Aphaenogaster subterranea – mravenec podzemní
  3. Bothriomyrmex communista – mravenec komunní [CR]
  4. Bothriomyrmex corsicus – mravenec korzický (= mravenec krasový) [CR]
  5. Camponotus aethiops – mravenec osmahlý (= mravenec teplomilný)
  6. Camponotus fallax – mravenec klamný (= mravenec klamavý)
  7. Camponotus herculeanus – mravenec obrovský
  8. Camponotus ligniperdus (= Camponotus ligniperda) – mravenec dřevokaz
  9. Camponotus piceus – mravenec smolný
  10. Camponotus truncatus – mravenec větvičkový
  11. Dolichoderus quadripunctatus – mravenec čtyřskvrnný
  12. Formica cinerea – mravenec stříbřitý
  13. Formica cunicularia – mravenec hladký
  14. Formica exsecta – mravenec pastvinný [CR]
  15. Formica foreli – mravenec Forelův [CR]
  16. Formica fusca – mravenec otročící
  17. Formica gagates – mravenec lesostepní
  18. Formica lemani – mravenec Lémanův
  19. Formica lugubris – mravenec podhorní
  20. Formica picea – mravenec rašelinný [VU]
  21. Formica polyctena – mravenec hojný (= mravenec množivý)
  22. Formica pratensis – mravenec trávní (= mravenec luční)
  23. Formica rufa – mravenec lesní
  24. Formica rufibarbis – mravenec rudovousý
  25. Formica sanguinea – mravenec loupeživý
  26. Formica truncorum – mravenec pařezový
  27. Formicoxenus nitidulus – mravenec lesklý (= mravenec lesknavý)
  28. Hypoponera cf. punctatissima – mravenec jamkovaný
  29. Lasius alienus – mravenec odlišný
  30. Lasius brunneus – mravenec hnědý
  31. Lasius emarginatus – mravenec domácí (= mravenec parkový)
  32. Lasius flavus – mravenec žlutý
  33. Lasius fuliginosus – mravenec černolesklý
  34. Lasius mixtus – mravenec chladnomilný
  35. Lasius myops – mravenec malooký
  36. Lasius niger – mravenec obecný
  37. Lasius platythorax – mravenec černý (= mravenec zploštělý)
  38. Lasius psammophilus – mravenec pískomilný
  39. Lasius sabularum – mravenec písčinný
  40. Lasius umbratus – mravenec stínomilný
  41. Leptothorax acervorum – mravenec bystrý (= mravenec hromadný)
  42. Leptothorax gredleri – mravenec Gredlerův
  43. Leptothorax muscorum (= Temnothorax muscorum) – mravenec mechový
  44. Leptothorax nylanderi – mravenec Nylanderův
  45. Manica rubida – mravenec horský
  46. Messor cf. structor – mravenec zrnojed [EN]
  47. Monomorium pharaonis – mravenec faraón
  48. Myrmecina graminicola – mravenec pomalý
  49. Myrmica deplanata – mravenec rovinný (= mravenec zploštělý) [CR]
  50. Myrmica lobicornis – mravenec výbežkatý
  51. Myrmica rubra – mravenec žahavý
  52. Myrmica ruginodis – mravenec rezavý
  53. Myrmica rugulosa – mravenec zvrásnělý
  54. Myrmica sabuleti – mravenec laločnatý
  55. Myrmica scabrinodis – mravenec drsný
  56. Myrmica schencki – mravenec Schenckův
  57. Myrmica specioides – mravenec sličný
  58. Myrmica sulcinodis – mravenec rýhovaný
  59. Myrmica vandeli – mravenec Vandelův
  60. Plagiolepis pygmaea – mravenec titěrný
  61. Plagiolepis vindobonensis (= Plagiolepis pallescens) – mravenec vídeňský
  62. Polyergus rufescens – mravenec otrokářský
  63. Ponera coarctata – mravenec zemní
  64. Ponera testacea – mravenec žlutavý
  65. Proceratium melinum – mravenec vzácný
  66. Solenopsis fugax – mravenec příživný (= mravenec zlodějský)
  67. Stenamma debile – mravenec malátný
  68. Strogylognathus kratochvili – mravenec Kratochvílův [CR]
  69. Strongylognathus testaceus – mravenec cizopasný
  70. Tapinoma erraticum – mravenec voňavý (= mravenec potulný)
  71. Tapinoma subboreale – mravenec subboreální
  72. Temnothorax affinis – mravenec stromový
  73. Temnothorax corticalis – mravenec kůrový
  74. Temnothorax crassispinus – mravenec dlouhoostný
  75. Temnothorax interruptus – mravenec skalní
  76. Temnothorax nigriceps – mravenec temnohlavý
  77. Temnothorax parvulus – mravenec maličký
  78. Temnothorax saxonicus – mravenec sasský
  79. Temnothorax sordidulus – mravenec zašpiněný 
  80. Temnothorax tuberum – mravenec hrbolkatý
  81. Temnothorax unifasciatus – mravenec páskovaný
  82. Tetramorium caespitum – mravenec drnový
  83. Tetramorium ferox – mravenec udatný
  84. Tetramorium impurum – mravenec nečistý
  85. Tetramorium moravicum – mravenec moravský

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Pompiloidea – hrabalkovcovití

                             XXXI) Mutillidae – kodulkovití

  1. Dasylabris maura – kodulka stříbřitá [CR]
  2. Mutilla europea – kodulka evropská [CR]
  3. Myrmilla calva – kodulka hlavatá [VU]
  4. Nemka viduata – kodulka písečná [RE]
  5. Ronisia brutia – kodulka rezavá [RE]


                             XXXI) Myrmosidae – mravenkovití

  1. Myrmosa atra – mravenka tmavá


                             XXXI) Pompilidae – hrabalkovití

  1. Agenioideus cinctellus – hrabalka skvrnkatá
  2. Agenioideus nubecula – hrabalka skalní [VU]
  3. Agenioideus sericeus – hrabalka sametová
  4. Anoplius concinnus – hrabalka písečná
  5. Anoplius infuscatus – hrabalka hnědá 
  6. Anoplius nigerrimus – hrabalka nejčernější
  7. Anoplius viaticus – hrabalka pocestní
  8. Aporinellus sexmaculatus – hrabalka šestiskvrnná [EN]
  9. Aporus unicolor – hrabalka běhavá [NT]
  10. Arachnospila abnormis – hrabalka štětinatá [NT]
  11. Arachnospila anceps – hrabalka nebezpečná 
  12. Arachnospila ausa – hrabalka ausa 
  13. Arachnospila fuscomarginata – hrabalka černolemá [EN]
  14. Arachnospila hedickei – hrabalka Hedickeova [NT]
  15. Arachnospila opinata – hrabalka pěchavová [CR]
  16. Arachnospila rufa – hrabalka červená [VU]
  17. Arachnospila spissa – hrabalka hustá 
  18. Arachnospila wesmaeli – hrabalka Wesmaelova [CR]
  19. Auplopus albifrons – hrabalka běločelá
  20. Auplopus carbonarius – hrabalka černá
  21. Caliadurgus fasciatellus – hrabalka černoskvrnná
  22. Ceropales maculata – pahrabalka skvrnitá
  23. Cryptocheilus fabricii – hrabalka Fabriciova [CR]
  24. Cryptocheilus notatus – hrabalka znamenaná 
  25. Deuteragenia vechti – hrabalka Vechtova [EN]
  26. Dipogon bifasciatus – hrabalka páskovaná
  27. Dipogon subintermedius – hrabalka lesklá
  28. Eoferreola rhombica – hrabalka stepníková [NT]
  29. Episyron arrogans – hrabalka perločková [VU]
  30. Evagetes crassicornis – hrabalka příživná
  31. Evagetes dubius – hrabalka pochybná [NT]
  32. Evagetes elongatus – hrabalka prodloužená [CR]
  33. Evagetes proximus – hrabalka podobná [NT]
  34. Evagetes sahlbergi – hrabalka Sahlbergova
  35. Evagetes subglaber – hrabalka olysalá [VU]
  36. Priocnemis agilis – hrabalka čilá [VU]
  37. Priocnemis cordivalvata – hrabalka chlopňová 
  38. Priocnemis coriacea – hrabalka kožitá
  39. Priocnemis hyalinata – hrabalka průhledná 
  40. Priocnemis mesobrometi – hrabalka sveřepá [CR]
  41. Priocnemis parvula – hrabalka malinká [NT]
  42. Priocnemis perturbator – hrabalka jarní
  43. Priocnemis pusilla – hrabalka malá
  44. Priocnemis schioedtei – hrabalka Schioedteova
  45. Priocnemis sulci – hrabalka rýhovaná [CR]
  46. Priocnemis vulgaris – hrabalka obecná [NT]


                             XXXI) Sapygidae – drvenkovití

  1. Sapyga clavicornis – drvenka kyjorohá [VU]
  2. Sapygina decemguttata – drvenka desetiskvrnná

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Scolioidea – žahalkovcovití

                             XXXI) Scoliidae – žahalkovití

  1. Scolia hirta – žahalka žlutá [NT]
  2. Scolia sexmaculata – žahalka šestiskvrnná [VU]

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Tiphioidea – trněnkovcovití

                             XXXI) Tiphiidae – trněnkovití

  1. Ludita villosa – trněnka černá [CR]
  2. Methocha articulata – svižulka cizopasná [NT]
  3. Tiphia femorata – trněnka červenonohá
  4. Tiphia minuta – trněnka drobná [EN]
  5. Tiphia unicolor – trněnka tmavá [EN]

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Aculeata – žahadloví

                            XXX) Vespoidea – sršňovcovití

                             XXXI) Vespidae – sršňovití

  1. Ancistrocerus antilope – hrnčířka lesklobedrá [EN]
  2. Ancistrocerus nigricornis – hrnčířka černorohá 
  3. Ancistrocerus parietum – hrnčířka okenní [VU]
  4. Ancistrocerus renimacula – hrnčířka podobná [VU]
  5. Ancistrocerus trifasciatus – hrnčířka trojpásá
  6. Dolichovespula norwegica – vosa norská [VU]
  7. Dolichovespula saxonica – vosa saská
  8. Dolichovespula sylvestris – vosa lesní
  9. Eumenes coarctatus – jízlivka tmavokřídlá
  10. Eumenes coronatus – jízlivka korunkatá 
  11. Eumenes pedunculatus – jízlivka obecná
  12. Gymnomerus laevipes – hrnčířka prýtová
  13. Microdynerus exilis – hrnčířka větší [NT]
  14. Microdynerus parvulus – hrnčířka malá
  15. Microdynerus timidus – hrnčířka útlá
  16. Odynerus reniformis – hrnčířka skulinová [VU]
  17. Polistes albellus – vosík bílý 
  18. Polistes biglumis – vosík žlutoskvrnný
    • Polistes biglumis subsp. bimaculatus – vosík žlutoskvrnný dvouskvrnný [NT]
  19. Polistes bischoffi – vosík Bischoffův
  20. Polistes dominulus – vosík francouzský
  21. Polistes nimpha – vosík obecný
  22. Symmorphus crassicornis – hrnčířka tlustorohá 
  23. Vespa crabro – sršeň obecná
  24. Vespula germanica – vosa útočná
  25. Vespula rufa – vosa ryšavá
  26. Vespula vulgaris – vosa obecná

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Parasitica – parazitika

                            XXX) Chalcidoidea – chalcidky

                             XXXI) Eurytomidae – tmavkovití

  1. Eurytoma rosae – tmavka růžová


                             XXXI) Torymidae – krásenkovití

  1. Torymus bedeguaris – krásenka šípková

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Parasitica – parazitika

                            XXX) Cynipoidea – žlabatkovcovití

                             XXXI) Cynipidae – žlabatkovití

  1. Andricus kollari – žlabatka duběnková (= žlabatka Kollarova)
  2. Cynips longiventris – žlabatka pruhovaná
  3. Cynips quercusfolii – žlabatka dubová (= žlabatka listová)
  4. Diplolepis nervosa – žlabatka ostnitá
  5. Diplolepis rosae – žlabatka růžová
  6. Periclistus brandtii – žlabatka inkvilinní

 

                          XXVIII) Apocrita – štíhlopasí

                           XXIX) Parasitica – parazitika

                            XXX) Ichneumonoidea – lumkovcovití

                             XXXI) Braconidae – lumčíkovití

  1. Adialytus salicaphis – lumčík vrbový
  2. Aphidius absinthii – mšicomar pelyňkový 
  3. Aphidius aquilus – mšicomar orličí 
  4. Aphidius colemani – mšicomar Colemanův 
  5. Aphidius eadyi – mšicomar Eadyův 
  6. Aphidius ervi – mšicomar čočkový 
  7. Aphidius funebris – mšicomar smuteční 
  8. Aphidius hieraciorum – mšicomar jestřábníkový
  9. Aphidius matricariae – mšicomar heřmánkový 
  10. Aphidius microlophii – mšicomar drobnoďas 
  11. Aphidius phalangomyzi – mšicomar falangový 
  12. Aphidius picipes – mšicomar smolonohý 
  13. Aphidius rhopalosiphi – mšicomar mšicový 
  14. Aphidius ribis – mšicomar rybízový 
  15. Aphidius rosae – mšicomar šípkový 
  16. Aphidius salicis – mšicomar vrbový 
  17. Aphidius tanacetarius – mšicomar vratičový 
  18. Aphidius transcaspicus – mšicomar západoasijský
  19. Aphidius urticae – mšicomar kopřivový 
  20. Aphidius uzbekistanicus – mšicomar uzbecký 
  21. Areopraon silvestre – lumčík lesní
  22. Binodoxys acalephae – lumčík lotosový (= mšicomar lotosový)
  23. Binodoxys angelicae – lumčík angelikový (= mšicomar angelikový)
  24. Binodoxys centaureae – lumčík chrpový (= mšicomar chrpový)
  25. Diaeretiella rapae – lumčík řepový 
  26. Diaeretus leucopterus – lumčík bělokřídlý
  27. Dyscritulus planiceps – lumčík plochočelý
  28. Ephedrus brevis – lumčík krátký 
  29. Ephedrus helleni – lumčík Hellénův 
  30. Ephedrus lacertosus – lumčík svalnatý 
  31. Ephedrus nacheri – lumčík Nacherův 
  32. Ephedrus niger – lumčík černý 
  33. Ephedrus persicae – lumčík broskvový 
  34. Ephedrus plagiator – lumčík plagiátor 
  35. Ephedrus prociphili – lumčík dutilkový 
  36. Euaphidius cingulatus – lumčík páskovaný
  37. Falciconus pseudoplatani – lumčík klenový
  38. Helconidea ruspator – lumčík venkovský
  39. Lipolexis gracilis – lumčík štíhlý 
  40. Lysiphlebus cardui – mšicomar bodlákový 
  41. Lysiphlebus confusus – mšicomar matoucí 
  42. Lysiphlebus fabarum – mšicomar bobový 
  43. Monoctonus crepidis – lumčík sandálový 
  44. Monoctonus nervosus – lumčík silný 
  45. Paramonoctonus angustivalvus – lumčík zúžený
  46. Pauesia abietis – lumčík jedlový
  47. Pauesia cupressobii – lumčík cypřišový
  48. Pauesia infulata – lumčík čepcovitý
  49. Pauesia laricis – lumčík modřínový
  50. Pauesia piceaecollis – lumčík smrkový
  51. Pauesia pini – lumčík borový
  52. Pauesia unilachni – lumčík skličující
  53. Praon abjectum – lumčík bídný 
  54. Praon absinthii – lumčík pelyňkový 
  55. Praon barbatum – lumčík vousatý 
  56. Praon bicolor – lumčík dvoubarvý 
  57. Praon flavinode – lumčík žlutonohý 
  58. Praon gallicum – lumčík galský 
  59. Praon longicorne – lumčík dlouhorohý 
  60. Praon pubescens – lumčík chlupatý 
  61. Praon volucre – lumčík ptačí 
  62. Praon yomenae – lumčík Yomenové 
  63. Pseudopraon mindariphagum – lumčík mšicohlod
  64. Trioxys auctus – lumčík zvětšený 
  65. Trioxys betulae – lumčík březový
  66. Trioxys cirsii – lumčík pcháčový
  67. Trioxys curvicaudus – lumčík křivoocasý
  68. Trioxys falcatus – lumčík srpovitý
  69. Trioxys pallidus – lumčík bledý
  70. Trioxys parauctus – lumčík vzrostlý
  71. Trioxys tenuicaudus – lumčík tenkoocasý


                             XXXI) Ichneumonidae – lumkovití

  1. Diphyus quadripunctorius – lumek čtyřtečný 
  2. Ichneumon sp. – lumek
  3. Megarhyssa superba – lumek nádherný
  4. Notopygus bicarinatus – lumek
  5. Odontocolon quercinum – lumek dubový
  6. Ophion sp. – lumek
  7. Pimpla sp. – lumek
  8. Pseudorhyssa nigricornis – lumek černorohý
  9. Rhyssa amoena – lumek půvabný 
  10. Rhyssa persuasoria – lumek veliký
  11. Therion sp. – lumek

 

                          XXVIII) Symphyta – širopasí

                           XXIX) Cephoidea – bodruškovcovití

                            XXX) Cephidae – bodruškovití

  1. Cephus nigrinus – bodruška černá 
  2. Hartigia xanthostoma – bodruška žlutolící

 

                          XXVIII) Symphyta – širopasí

                           XXIX) Orussoidea – dřevulovcovití

                            XXX) Orussidae – dřevulovití

  1. Stauronematus platycerus – dřevule papouščí

 

                          XXVIII) Symphyta – širopasí

                           XXIX) Pamphilioidea – ploskohřbetkovcovití

                            XXX) Pamphiliidae – ploskohřbetkovití

  1. Acantholyda erythrocephala – ploskohřbetka borová
  2. Cephalcia abietis – ploskohřbetka smrková
  3. Cephalcia alashanica – ploskohřbetka alašanská
  4. Cephalcia arvensis – ploskohřbetka severská
  5. Cephalcia erythrogaster – ploskohřbetka červenobřichá
  6. Cephalcia lariciphila – ploskohřbetka modřínová
  7. Pamphilius hortorum – ploskohřbetka pobízivá 
  8. Pamphilius sylvaticus – ploskohřbetka lesní 
  9. Pamphilius vafer – ploskohřbetka vychytralá

 

                          XXVIII) Symphyta – širopasí

                           XXIX) Siricoidea – pilořitkovcovití

                            XXX) Siricidae – pilořitkovití

  1. Urocerus gigas – pilořitka velká

 

                          XXVIII) Symphyta – širopasí

                           XXIX) Tenthredinoidea – pilatkovcovití

                            XXX) Argidae – pilatěnkovití

  1. Arge ciliaris – pilatěnka řasnatá
  2. Arge cyanocrocea – pilatěnka ostružinová
  3. Arge enodis – pilatěnka lužní
  4. Arge gracilicornis – pilatěnka úzkorohá 
  5. Arge melanochra – pilatěnka hlohová
  6. Arge ochropus – pilatěnka růžová
  7. Arge pagana – pilatěnka tmavokřídlá
  8. Arge ustulata – pilatěnka osmahlá 
  9. Sterictophora geminata – pilatěnka dvojnásobná


                            XXX) Cimbicidae – paličatkovití

  1. Abia sericea – paličatka chrastavcová
  2. Cimbex femoratus – paličatka březová


                            XXX) Diprionidae – hřebenulovití

  1. Gilpinia polytoma – hřebenule smrková


                            XXX) Tenthredinidae – pilatkovití

  1. Aglaostigma aucupariae – pilatka jeřábová 
  2. Aglaostigma fulvipes – pilatka hnědonohá 
  3. Aglaostigma lichtwardti – pilatka Lichtwardtova [VU]
  4. Aglaostigma nebulosum – pilatka zamlžená [VU]
  5. Allantus basalis – pilatka základní 
  6. Allantus calceatus – pilatka šípková
  7. Allantus cinctus – pilatka růžová (= pilenka růžová)
  8. Allantus rufocinctus – pilatka hnědoskvrnná 
  9. Amauronematus histrio (= Euura histrio) – pilatka proměnlivá
  10. Amauronematus humeralis (= Euura humeralis) – pilatka ramenatá
  11. Amauronematus leucolenus (= Euura leucolena) – pilatka světlá
  12. Amauronematus viduatoides (= Euura viduatoides) – pilatka ovdovělá
  13. Amauronematus viduatus (= Euura viduata) – pilatka vdovka
  14. Amauronematus vittatus (= Euura vittata) – pilatka stužková
  15. Ametastegia albipes – pilatka světlonohá [VU]
  16. Ametastegia carpini – pilatka habrová
  17. Ametastegia equiseti – pilatka přesličková 
  18. Ametastegia pallipes – pilatka bledonohá
  19. Aneugmenus coronatus – pilatka korunkatá (= pilulka korunkatá)
  20. Anoplonyx apicalis – pilařka hrotová
  21. Anoplonyx ovatus – pilařka vejčitá
  22. Apethymus serotinus – pilatka pozdní
  23. Athalia bicolor – pilařka dvoubarvá 
  24. Athalia circularis – pilařka kruhová 
  25. Athalia cordata – pilařka srdčitá 
  26. Athalia liberta – pilařka svobodná 
  27. Athalia lugens – pilařka smutná 
  28. Athalia rosae – pilařka řepková (= pilatka řepková)
  29. Athalia scutellariae – pilařka šišáková 
  30. Birka cinereipes – pilařka šedonohá
  31. Caliroa annulipes – pilatka lipová
  32. Caliroa cerasi – pilatka třešňová
  33. Caliroa varipes – pilatka osiková
  34. Cladardis elongatula – pilatka dřeňová
  35. Cladius brullei – pilatka Brulléova 
  36. Cladius compressicornis – pilatka ovocná
  37. Cladius pectinicornis – pilatka hřebenorohá
  38. Claremontia alternipes – pilařka různonohá
  39. Claremontia brevicornis – pilařka krátkorohá
  40. Claremontia tenuicornis – pilařka úzkorohá
  41. Claremontia waldheimi – pilařka Waldheimova
  42. Craesus alniastri – pilatka olšohvězdá
  43. Dineura testaceipes – pilatka cihlonohá
  44. Dolerus aeneus – pilatka bronzová 
  45. Dolerus aericeps – pilatka nohatá 
  46. Dolerus asper – pilatka drsná 
  47. Dolerus bimaculatus – pilatka dvouskvrnná 
  48. Dolerus cothurnatus – pilatka botkatá 
  49. Dolerus eversmanni – pilatka Eversmannova 
  50. Dolerus ferrugatus – pilatka hnědá 
  51. Dolerus genucinctus – pilatka páskovaná [VU]
  52. Dolerus germanicus – pilatka německá 
  53. Dolerus gessneri – pilatka Gessnerova 
  54. Dolerus gilvipes – pilatka plavonohá 
  55. Dolerus gonager – pilatka travní
  56. Dolerus liogaster – pilatka černobřichá 
  57. Dolerus madidus – pilatka vlhkomilná 
  58. Dolerus niger – pilatka černá 
  59. Dolerus nigratus – pilatka černavá 
  60. Dolerus nitens – pilatka lesklá
  61. Dolerus pratensis – pilatka mokřadní
  62. Dolerus sanguinicollis – pilatka rudokrká 
  63. Dolerus uliginosus – pilatka bažinná 
  64. Dolerus vestigialis – pilatka rudonohá
  65. Empria alector – pilatka pospolitá [VU]
  66. Empria candidata – pilatka bělostná 
  67. Empria liturata – pilatka umazaná 
  68. Empria longicornis – pilatka dlouhorohá 
  69. Empria pallimacula – pilatka bledoskvrnná 
  70. Empria parvula – pilatka malá 
  71. Empria pumila – pilatka zakrslá 
  72. Empria sexpunctata – pilatka šestitečná 
  73. Empria tridens – pilatka trojzubá 
  74. Endelomyia aethiops – pilatka listová
  75. Eriocampa ovata – pilatka vejčítá 
  76. Eriocampa umbratica – pilatka dlící 
  77. Eutomostethus ephippium – pilatka sedlovitá
  78. Eutomostethus luteiventris – pilatka světlobřichá
  79. Eutomostethus punctatus – pilatka tečkovaná
  80. Euura atra – pilatka temná 
  81. Euura mucronata – pilatka hrotitá 
  82. Euura testaceipes – pilatka cihlonohá 
  83. Euura venusta – pilatka sličná 
  84. Fenusa dohrnii – pilařka Dohrnova
  85. Fenusa pumila – pilařka zakrslá
  86. Fenusella nana – pilařka nejmenší
  87. Halidamia affinis – pilatka příbuzná
  88. Hemichroa australis – pilatka olšová
  89. Heterarthrus vagans – pilatka těkavá
  90. Hoplocampa flava – pilatka žlutá
  91. Hoplocampa fulvicornis – pilatka švestková
  92. Macrophya albipuncta – pilatka bělotečná [VU]
  93. Macrophya annulata – pilatka kroužkovaná 
  94. Macrophya duodecimpunctata – pilatka dvanáctitečná 
  95. Macrophya montana – pilatka ostružiníková
  96. Macrophya recognata – pilatka rozpoznaná [VU]
  97. Macrophya ribis – pilatka rybízová 
  98. Macrophya sanguinolenta – pilatka krvavá 
  99. Mesoneura opaca – pilatka neprůhledná
  100. Metallus albipes – pilařka bělonohá
  101. Metallus lanceolatus – pilařka kopinatá
  102. Metallus pumilus – pilařka maličká
  103. Monophadnoides rubi – pilařka ostružiníková
  104. Monophadnoides ruficruris – pilařka rudonohá
  105. Monophadnus pallescens – pilatka bledá 
  106. Monostegia abdominalis – pilatka břichatá
  107. Monsoma pulveratum – pilatka zaprášená
  108. Nematinus fuscipennis – pilařka hnědokřídlá
  109. Nematus bergmanni – pilařka Bergmannova 
  110. Nematus bipartitus – pilařka dvojitá 
  111. Nematus coeruleocarpus – pilařka modronohá 
  112. Nematus dissimilis – pilařka odlišná 
  113. Nematus hypoxanthus – pilařka černožlutá 
  114. Nematus lucidus – pilařka slívová
  115. Nematus melanaspis – pilařka ponurá 
  116. Nematus miliaris – pilařka prosná 
  117. Nematus myosotidis – pilařka pomněnková 
  118. Nematus nigricornis – pilařka černorohá 
  119. Nematus notabilis – pilařka nápadná 
  120. Nematus oligospilus – pilařka neposkvrněná 
  121. Nematus pavidus – pilařka třesoucí 
  122. Nematus ribesii – pilařka rybízová 
  123. Nematus salicis – pilařka vrbová 
  124. Nematus vicinus – pilařka vikvová 
  125. Nematus viridissimus – pilařka zelená 
  126. Nesoselandria morio – pilatka lupenová
  127. Pachynematus albipennis – pilařka bělokřídlá 
  128. Pachynematus annulatus – pilařka prstencová 
  129. Pachynematus clitellatus – pilařka opasková 
  130. Pachynematus fallax – pilařka klamavá 
  131. Pachynematus lichtwardti – pilařka Lichtwardtova 
  132. Pachynematus montanus – pilařka horská (= pilatka horská)
  133. Pachynematus obductus – pilařka zahalená 
  134. Pachynematus scutellatus – pilařka proužkovaná (= pilatka pruhovaná)
  135. Pachynematus vagus – pilařka toulavá 
  136. Pachyprotasis antennata – pilatka kociánková 
  137. Pachyprotasis rapae – pilatka zelná 
  138. Pachyprotasis variegata – pilatka rozmanitá [VU]
  139. Perineura rubi – pilatka ostružiníková
  140. Phyllocolpa leucapsis – pilatka bělolící 
  141. Phyllocolpa leucosticta – pilatka běloskvrnná 
  142. Phyllocolpa piliserra – pilatka copánkatá 
  143. Phymatocera aterrima – piluška kokoříková
  144. Platycampus luridiventris – pilatka žlutobřichá
  145. Pontania bridgmanii – pilatka Bridgmanova 
  146. Pontania pedunculi – pilatka stopkatá 
  147. Pontania proxima – pilatka hálčivá
  148. Pontania vesicator – pilatka měchýřkatá 
  149. Pristiphora abietina (= Lygaeonematus abietinus) – pilatka smrková
  150. Pristiphora armata – pilatka ozbrojená 
  151. Pristiphora compressa – pilatka stlačená 
  152. Pristiphora conjugata – pilatka spojená 
  153. Pristiphora decipiens – pilatka klamná 
  154. Pristiphora gerula – pilatka chůva 
  155. Pristiphora karvoneni – pilatka Karvonenova 
  156. Pristiphora leucopodia – pilatka bělonohá 
  157. Pristiphora maesta – pilatka neblahá 
  158. Pristiphora melanocarpa – pilatka černotečná 
  159. Pristiphora monogyniae – pilatka monogynní 
  160. Pristiphora nigella – pilatka černucha 
  161. Pristiphora pallidiventris – pilatka bělobřichá 
  162. Pristiphora pseudodecipiens – pilatka lživoklamná 
  163. Pristiphora punctifrons – pilatka hrotnočelá 
  164. Pristiphora saxesenii – pilatka Saxesenova 
  165. Pristiphora tetrica – pilatka ponurá 
  166. Pseudodineura fuscula – pilařka nahnědlá
  167. Rhogogaster genistae – pilatka kručinková 
  168. Rhogogaster chlorosoma – pilatka smaragdová 
  169. Rhogogaster viridis – pilatka zelená
  170. Sciapteryx consobrinus – pilatka bratrančí 
  171. Selandria serva – pilatka otročící 
  172. Siobla sturmi – pilatka Sturmova
  173. Stethomostus fuliginosus – pilatka začouzená 
  174. Stromboceros delicatulus – pilatka nádherná
  175. Strongylogaster macula – pilatka okatá
  176. Strongylogaster mixta – pilatka pestrá
  177. Strongylogaster xanthocera – pilatka žlutorohá
  178. Taxonus agrorum – pilatka maliníková
  179. Tenthredo amoena – pilatka půvabná 
  180. Tenthredo arcuata – pilatka obloučná 
  181. Tenthredo atra – pilatka tmavá 
  182. Tenthredo campestris – pilatka ladní 
  183. Tenthredo colon – pilatka osadní 
  184. Tenthredo crassa – pilatka statná 
  185. Tenthredo ferruginea – pilatka rezavá 
  186. Tenthredo livida – pilatka namodralá 
  187. Tenthredo mesomela – pilatka poločerná 
  188. Tenthredo notha – pilatka jetelová
  189. Tenthredo procera – pilatka štíhlá [VU]
  190. Tenthredo rubricoxis – pilatka červenonohá
  191. Tenthredo scrophulariae – pilatka krtičníková
  192. Tenthredo silensis – pilatka silenková 
  193. Tenthredo temula – pilatka mámivá 
  194. Tenthredo velox – pilatka hbitá 
  195. Tenthredo zonula – pilatka třezalková
  196. Tenthredopsis nassata – pilatka znamenaná 
  197. Tenthredopsis scutellaris – pilatka šišáková 
  198. Tenthredopsis stigma – pilatka značená 

 

                          XXVIII) Symphyta – širopasí

                           XXIX) Xiphydrioidea – pilovrtkovcovití

                            XXX) Xiphydriidae – pilovrtkovití

  1. Xiphydria camelus – pilovrtka olšová (= pilořitka olšová)

 

Systematické zařazení blanokřídlých (Hymenoptera)

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Amorphea – různotvaří

    V) Obazoa

     VI) Opisthokonta

      VII) Holozoa

       VIII) Filiozoa

        IX) Choanozoa

         X) Metazoa (= Animalia) – živočichové

          XI) Bilateria – dvoustranně souměrní

           XII) Protostomia – prvoústí

            XIII) Ecdysozoa

             XIV) Arthropoda – členovci

               XVI) Pancrustacea – korýši

                XVII) Altocrustacea

                 XVIII) Allotriocarida

                  XIX) Miracrustacea

                   XX) Hexapoda – šestinozí

                    XXI) Insecta – hmyz

                     XXII) Ectognatha

                      XXIII) Dicondylia

                       XXIV) Pterygota – křídlatí

                        XXV) Neoptera – novokřídlí

                         XXVI) Endopterygota – hmyz s proměnou dokonalou

                          XXVII) Hymenoptera – blanokřídlí

 

Vysvětlivky

Za názvem druhu jsou uvedeny kategorie ohrožení podle národního červeného seznamu (Hejda et al. 2017):

  • RE = regionálně vyhynulý (regionally extinct)
  • CR = kriticky ohrožený (critically endangered)
  • EN = ohrožený (endangered)
  • VU = zranitelný (vulnerable)
  • NT = téměř ohrožený (near threatened)
  • DD = nedostatečné údaje (data deficient)

 

Literatura ke stažení

Průzkumy z Vysočiny:

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.