Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Motýli Vysočiny

Jan Šumpich [ed.] (2017)

V rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny proběhlo zpracování výskytu a rozšíření vzácných, ohrožených a regionálně významných druhů denních i nočních motýlů (Lepidoptera) v Kraji Vysočina. Výstupem je seznam všech druhů motýlů zjištěných v Kraji Vysočina s komentářem k druhům, jejichž výskyt na území ČR je unikátní nebo naopak sporný, jejichž taxonomické postavení je dosud nejasné a k vybraným druhům, jejichž výskyt je na území kraje unikátní. U vzácných a ohrožených druhů jsou komentáře k historickému a současnému výskytu na území Kraje Vysočina s mapkami historického a současného výskytu. Byl sestaven přehled lepideptorologicky nejvýznamnějších oblastí Kraje Vysočina. Součástí projektu bylo doplnění druhového přehledu a aktuálního výskytu komplexním terénním průzkumem vybraných lokalit, doplnění přehledu na základě publikovaných dat, dostupných sbírkových dat a ostatních dostupných nepublikovaných nálezů. V rámci projektu byly vydány dvě odborně-populární publikace "Motýli Středního Pojihlaví" a "Motýli národní přírodní památky Švařec". Výsledky projektu budou postupně prezentovány také na tomto webu.

Odborný garant: : Ing. Jan Šumpich (realizováno ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a dalšími odborníky: Ing. Marek Dvořák, Ivo Dvořák).

 

Ochranářsky nejvýznamnější druhy motýlů (Lepidoptera) Kraje Vysočina

Legenda k mapám rozšíření na Vysočině:
= současný výskyt (od r. 2001)
= historický výskyt (do r. 2000)

 

A) Systematický přehled (v přípravě)

B) Abecední seznam podle českých jmen

C) Abecední seznam podle latinských jmen

 

A) Systematický přehled

Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Motýli (Lepidoptera)
Čeleď: Babočkovití (Nymphalidae)
Čeleď: Běláskovití (Pieridae)
Čeleď: Bourovcovití (Lasiocampidae)
Čeleď: Erebidae (Erebidae)
Čeleď: Hřbetozubcovití (Notodontidae)
Čeleď: Lišajovití (Sphingidae)
Čeleď: Martináčovití (Saturniidae)
Čeleď: Modráskovití (Lycaenidae)
Čeleď: Molovití (Tineidae)
Čeleď: Můrovití (Noctuidae)
Čeleď: Nesytkovití (Sesiidae)
Čeleď: Obalečovití (Tortricidae)
Čeleď: Otakárkovití (Papilionidae)
Čeleď: Pabourovcovití (Brahmaeidae)
Čeleď: Pernatuškovití (Pterophoridae)
Čeleď: Pestrobarvcovití (Riodinidae)
Čeleď: Píďalkovití (Geometridae)
Čeleď: Plochuškovití (Depressariidae)
Čeleď: Soumračníkovití (Hesperiidae)
Čeleď: Stepníčkovití (Brachodidae)
Čeleď: Vřetenuškovití (Zygaenidae)
Čeleď: Zavíječovití (Crambidae)

 

B) Abecední seznam podle českých jmen

  1. Babočka bílé L (Nymphalis vaualbum)
  2. Babočka vrbová (Nymphalis xanthomelas)
  3. Batolec červený (Apatura ilia)
  4. Batolec duhový (Apatura iris)
  5. Bekyně dubová (Parocneria detrita)
  6. Bekyně narudlá (Ocneria rubea)
  7. Bělásek hrachorový (Leptidea sinapis)
  8. Bělásek ovocný (Aporia crataegi)
  9. Bělopásek dvouřadý (Limenitis camilla)
  10. Bělopásek hrachorový (Neptis sappho)
  11. Bělopásek jednořadý (Limenitis reducta)
  12. Bělopásek tavolníkový (Neptis rivularis)
  13. Bělopásek topolový (Limenitis populi)
  14. Blýskavka černá (Amphipyra livida)
  15. Blýskavka černopásá (Mormo maura)
  16. Blýskavka hasivková (Callopistria juventina)
  17. Bourovec borůvkový (Phyllodesma ilicifolia)
  18. Bourovec ovocný (Gastropacha quercifolia)
  19. Dlouhozobka chrastavcová (Hemaris tityus)
  20. Dlouhozobka zimolézová (Hemaris fuciformis)
  21. Dřevobarvec vlochyňový (Lithophane lamda)
  22. Hnědásek diviznový (Melitaea phoebe)
  23. Hnědásek chrastavcový (Euphydryas aurinia)
  24. Hnědásek jižní (Melitaea trivia)
  25. Hnědásek kostkovaný (Melitaea cinxia)
  26. Hnědásek květelový (Melitaea didyma)
  27. Hnědásek osikový (Euphydryas maturna)
  28. Hnědásek podunajský (Melitaea britomartis)
  29. Hnědásek rozrazilový (Melitaea diamina)
  30. Hřbetozubec tmavoúhlý (Drymonia obliterata)
  31. Jasnobarvec hledíkový (Omphalophana antirrhinii)
  32. Jasoň červenooký (Parnassius apollo)
  33. Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne)
  34. Kovolesklec kopřivový (Syngrapha interrogationis)
  35. Kovolesklec omějový (Polychrysia moneta)
  36. Kovolesklec piplový (Euchalcia consona)
  37. Kovolesklec totenový (Diachrysia zosimi)
  38. Krásněnka lýkovcová (Anchinia daphnella)
  39. Kropenatec pelyňkový (Narraga fasciolaria)
  40. Kukléřka hvězdnicová (Cucullia asteris)
  41. Lišaj dubový (Marumba quercus)
  42. Lišaj pryšcový (Hyles euphorbiae)
  43. Lišaj pupalkový (Proserpinus proserpina)
  44. Lišaj svízelový (Hyles gallii)
  45. Lišejníkovec čtveroskvrnný (Lithosia quadra)
  46. Lišejníkovec malý (Setina roscida)
  47. Martináč hrušňový (Saturnia pyri)
  48. Martináč trnkový (Saturnia spini)
  49. Modrásek bahenní (Phengaris nausithous)
  50. Modrásek bělopásný (Aricia eumedon)
  51. Modrásek černoskvrnný (Phengaris arion)
  52. Modrásek hnědoskvrnný (Polyommatus daphnis)
  53. Modrásek hořcový (Phengaris alcon)
  54. Modrásek jetelový (Polyommatus bellargus)
  55. Modrásek komonicový (Polyommatus dorylas)
  56. Modrásek kozincový (Glaucopsyche alexis)
  57. Modrásek lesní (Cyaniris semiargus)
  58. Modrásek ligrusový (Polyommatus damon)
  59. Modrásek obecný (Plebejus idas)
  60. Modrásek očkovaný (Phengaris teleius)
  61. Modrásek rozchodníkový (Scolitantides orion)
  62. Modrásek stříbroskvrnný (Plebejus optilete)
  63. Modrásek tolicový (Cupido decoloratus)
  64. Modrásek vičencový (Polyommatus thersites)
  65. Modrásek východní (Pseudophilotes vicrama)
  66. Mol (Niditinea truncicolella)
  67. Můra ušnicová (Hadena irregularis)
  68. Můra vlochyňová (Coranarta cordigera)
  69. Nesytka jedlová (Synanthedon cephiformis)
  70. Obaleč (Acleris lorquiniana)
  71. Obaleč brusnicový (Stictea mygindiana)
  72. Obalečík (Eupoecilia sanguisorbana)
  73. Obalečík (Gynnidomorpha alismana)
  74. Ohniváček černočárný (Lycaena dispar)
  75. Ohniváček janovcový (Lycaena thersamon)
  76. Ohniváček modrolesklý (Lycaena alciphron)
  77. Okáč bělopásný (Hipparchia hermione)
  78. Okáč jílkový (Lopinga achine)
  79. Okáč kluběnkový (Erebia aethiops)
  80. Okáč kostřavový (Arethusana arethusa)
  81. Okáč medyňkový (Hipparchia fagi)
  82. Okáč metlicový (Hipparchia semele)
  83. Okáč ovsový (Minois dryas)
  84. Okáč písečný (Hipparchia statilinus)
  85. Okáč skalní (Chazara briseis)
  86. Okáč stříbrooký (Coenonympha tullia)
  87. Okáč šedohnědý (Hyponephele lycaon)
  88. Okáč voňavkový (Brintesia circe)
  89. Osenice horská (Xestia rhaetica)
  90. Osenice paprsčitá (Actinotia radiosa)
  91. Osenice starčková (Xestia ashworthii)
  92. Osenice šedonachová (Protolampra sobrina)
  93. Ostruháček česvinový (Satyrium ilicis)
  94. Ostruháček jilmový (Satyrium w-album)
  95. Ostruháček kapinicový (Satyrium acaciae)
  96. Ostruháček trnkový (Satyrium spini)
  97. Otakárek fenyklový (Papilio machaon)
  98. Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius)
  99. Pabourovec jestřábníkový (Lemonia dumi)
  100. Pabourovec pampeliškový (Lemonia taraxaci)
  101. Perleťovec fialkový (Boloria euphrosyne)
  102. Perleťovec maceškový (Argynnis niobe)
  103. Perleťovec prostřední (Argynnis adippe)
  104. Perleťovec severní (Boloria aquilonaris)
  105. Pernatuška tůznožravá (Amblyptilia acanthadactyla)
  106. Pestrobarvec petrklíčový (Hamearis lucina)
  107. Pestroskvrnka čekanková (Polymixis flavicincta)
  108. Píďalka bezbarvá (Nebula achromaria)
  109. Píďalka kručinková (Chesias rufata)
  110. Píďalka prameništní (Lampropteryx otregiata)
  111. Píďalka vachtová (Orthonama vittata)
  112. Přástevník angreštový (Rhyparia purpurata)
  113. Přástevník černoskvrnný (Diaphora luctuosa)
  114. Přástevník jestřábníkový (Coscinia striata)
  115. Přástevník kopřivový (Spilosoma urticae)
  116. Přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria)
  117. Přástevník mařinkový (Watsonarctia casta)
  118. Přástevník pryšcový (Arctia festiva)
  119. Přástevník smuteční (Phragmatobia luctifera)
  120. Přástevník starčkový (Tyria jacobaeae)
  121. Přástevník svízelový (Chelis maculosa)
  122. Přástevník užankový (Hyphoraia aulica)
  123. Různorožec borůvkový (Arichanna melanaria)
  124. Různorožec černopásný (Fagivorina arenaria)
  125. Skvrnopásník angreštový (Abraxas grossulariata)
  126. Soumračník bělopásný (Pyrgus alveus)
  127. Soumračník čárkovaný (Hesperia comma)
  128. Soumračník mochnový (Pyrgus serratulae)
  129. Soumračník proskurníkový (Pyrgus carthami)
  130. Soumračník skořicový (Spialia sertorius)
  131. Soumračník slézový (Carcharodus alceae)
  132. Stepníček běloskvrnný (Brachodes appendiculata)
  133. Stužkonoska vrbová (Catocala electa)
  134. Světlopáska ruměnicová (Odice arcuinna)
  135. Světlopáska slézová (Acontia lucida)
  136. Šerokřídlec jilmový (Venusia blomeri)
  137. Šípověnka vachtová (Acronicta menyanthidis)
  138. Štětconoš smrkový (Calliteara abietis)
  139. Travařka okrová (Eremobia ochroleuca)
  140. Vlnopásník lužní (Scopula nemoraria)
  141. Vřetenuška čtverotečná (Zygaena punctum)
  142. Vřetenuška chrastavcová (Zygaena osterodensis)
  143. Vřetenuška mokřadní (Zygaena trifolii)
  144. Vřetenuška pozdní (Zygaena laeta)
  145. Vřetenuška smldníková (Zygaena cynarae)
  146. Vřetenuška třeslicová (Zygaena brizae)
  147. Zavíječ (Nascia cilialis)
  148. Zavíječ bahenní (Ostrinia palustralis)
  149. Zejkovec plaménkový (Crocallis tusciaria)
  150. Zelenáček devaterníkový (Adscita geryon)
  151. Zelenáček chrpový (Jordanita chloros)
  152. Žluťásek barvoměnný (Colias myrmidone)
  153. Žluťásek borůvkový (Colias palaeno)
  154. Žlutokřídlec skalní (Idaea contiguaria)

 

C) Abecední seznam podle latinských jmen

  1. Abraxas grossulariata - Skvrnopásník angreštový
  2. Acleris lorquiniana - Obaleč
  3. Acontia lucida - Světlopáska slézová
  4. Acronicta menyanthidis - Šípověnka vachtová
  5. Actinotia radiosa - Osenice paprsčitá
  6. Adscita geryon - Zelenáček devaterníkový
  7. Amblyptilia acanthadactyla - Pernatuška tůznožravá
  8. Amphipyra livida - Blýskavka černá
  9. Anchinia daphnella - Krásněnka lýkovcová
  10. Apatura ilia - Batolec červený
  11. Apatura iris - Batolec duhový
  12. Aporia crataegi - Bělásek ovocný
  13. Arctia festiva - Přástevník pryšcový
  14. Arethusana arethusa - Okáč kostřavový
  15. Argynnis adippe - Perleťovec prostřední
  16. Argynnis niobe - Perleťovec maceškový
  17. Aricia eumedon - Modrásek bělopásný
  18. Arichanna melanaria - Různorožec borůvkový
  19. Boloria aquilonaris - Perleťovec severní
  20. Boloria euphrosyne - Perleťovec fialkový
  21. Brachodes appendiculata - Stepníček běloskvrnný
  22. Brintesia circe - Okáč voňavkový
  23. Calliteara abietis - Štětconoš smrkový
  24. Callopistria juventina - Blýskavka hasivková
  25. Carcharodus alceae - Soumračník slézový
  26. Catocala electa - Stužkonoska vrbová
  27. Coenonympha tullia - Okáč stříbrooký
  28. Colias myrmidone - Žluťásek barvoměnný
  29. Colias palaeno - Žluťásek borůvkový
  30. Coranarta cordigera - Můra vlochyňová
  31. Coscinia striata - Přástevník jestřábníkový
  32. Crocallis tusciaria - Zejkovec plaménkový
  33. Cucullia asteris - Kukléřka hvězdnicová
  34. Cupido decoloratus - Modrásek tolicový
  35. Cyaniris semiargus - Modrásek lesní
  36. Diachrysia zosimi - Kovolesklec totenový
  37. Diaphora luctuosa - Přástevník černoskvrnný
  38. Drymonia obliterata - Hřbetozubec tmavoúhlý
  39. Erebia aethiops - Okáč kluběnkový
  40. Eremobia ochroleuca - Travařka okrová
  41. Euchalcia consona - Kovolesklec piplový
  42. Euphydryas aurinia - Hnědásek chrastavcový
  43. Euphydryas maturna - Hnědásek osikový
  44. Euplagia quadripunctaria - Přástevník kostivalový
  45. Eupoecilia sanguisorbana - Obalečík
  46. Fagivorina arenaria - Různorožec černopásný
  47. Gastropacha quercifolia - Bourovec ovocný
  48. Glaucopsyche alexis - Modrásek kozincový
  49. Gynnidomorpha alismana - Obalečík
  50. Hadena irregularis - Můra ušnicová
  51. Hamearis lucina - Pestrobarvec petrklíčový
  52. Hemaris fuciformis - Dlouhozobka zimolézová
  53. Hemaris tityus - Dlouhozobka chrastavcová
  54. Hesperia comma - Soumračník čárkovaný
  55. Hipparchia fagi - Okáč medyňkový
  56. Hipparchia hermione - Okáč bělopásný
  57. Hipparchia semele - Okáč metlicový
  58. Hipparchia statilinus - Okáč písečný
  59. Hyles euphorbiae - Lišaj pryšcový
  60. Hyles gallii - Lišaj svízelový
  61. Hyphoraia aulica - Přástevník užankový
  62. Hyponephele lycaon - Okáč šedohnědý
  63. Chazara briseis - Okáč skalní
  64. Chelis maculosa - Přástevník svízelový
  65. Chesias rufata - Píďalka kručinková
  66. Idaea contiguaria - Žlutokřídlec skalní
  67. Iphiclides podalirius - Otakárek ovocný
  68. Jordanita chloros - Zelenáček chrpový
  69. Lampropteryx otregiata - Píďalka prameništní
  70. Lemonia dumi - Pabourovec jestřábníkový
  71. Lemonia taraxaci - Pabourovec pampeliškový
  72. Leptidea sinapis - Bělásek hrachorový
  73. Limenitis camilla - Bělopásek dvouřadý
  74. Limenitis populi - Bělopásek topolový
  75. Limenitis reducta - Bělopásek jednořadý
  76. Lithophane lamda - Dřevobarvec vlochyňový
  77. Lithosia quadra - Lišejníkovec čtveroskvrnný
  78. Lopinga achine - Okáč jílkový
  79. Lycaena alciphron - Ohniváček modrolesklý
  80. Lycaena dispar - Ohniváček černočárný
  81. Lycaena thersamon - Ohniváček janovcový
  82. Marumba quercus - Lišaj dubový
  83. Melitaea britomartis - Hnědásek podunajský
  84. Melitaea cinxia - Hnědásek kostkovaný
  85. Melitaea diamina - Hnědásek rozrazilový
  86. Melitaea didyma - Hnědásek květelový
  87. Melitaea phoebe - Hnědásek diviznový
  88. Melitaea trivia - Hnědásek jižní
  89. Minois dryas - Okáč ovsový
  90. Mormo maura - Blýskavka černopásá
  91. Narraga fasciolaria - Kropenatec pelyňkový
  92. Nascia cilialis - Zavíječ
  93. Nebula achromaria - Píďalka bezbarvá
  94. Neptis rivularis - Bělopásek tavolníkový
  95. Neptis sappho - Bělopásek hrachorový
  96. Niditinea truncicolella - Mol
  97. Nymphalis vaualbum - Babočka bílé L
  98. Nymphalis xanthomelas - Babočka vrbová
  99. Ocneria rubea - Bekyně narudlá
  100. Odice arcuinna - Světlopáska ruměnicová
  101. Omphalophana antirrhinii - Jasnobarvec hledíkový
  102. Orthonama vittata - Píďalka vachtová
  103. Ostrinia palustralis - Zavíječ bahenní
  104. Papilio machaon - Otakárek fenyklový
  105. Parnassius apollo - Jasoň červenooký
  106. Parnassius mnemosyne - Jasoň dymnivkový
  107. Parocneria detrita - Bekyně dubová
  108. Phengaris alcon - Modrásek hořcový
  109. Phengaris arion - Modrásek černoskvrnný
  110. Phengaris nausithous - Modrásek bahenní
  111. Phengaris teleius - Modrásek očkovaný
  112. Phragmatobia luctifera - Přástevník smuteční
  113. Phyllodesma ilicifolia - Bourovec borůvkový
  114. Plebejus idas - Modrásek obecný
  115. Plebejus optilete - Modrásek stříbroskvrnný
  116. Polychrysia moneta - Kovolesklec omějový
  117. Polymixis flavicincta - Pestroskvrnka čekanková
  118. Polyommatus bellargus - Modrásek jetelový
  119. Polyommatus damon - Modrásek ligrusový
  120. Polyommatus daphnis - Modrásek hnědoskvrnný
  121. Polyommatus dorylas - Modrásek komonicový
  122. Polyommatus thersites - Modrásek vičencový
  123. Proserpinus proserpina - Lišaj pupalkový
  124. Protolampra sobrina - Osenice šedonachová
  125. Pseudophilotes vicrama - Modrásek východní
  126. Pyrgus alveus - Soumračník bělopásný
  127. Pyrgus carthami - Soumračník proskurníkový
  128. Pyrgus serratulae - Soumračník mochnový
  129. Rhyparia purpurata - Přástevník angreštový
  130. Saturnia pyri - Martináč hrušňový
  131. Saturnia spini - Martináč trnkový
  132. Satyrium acaciae - Ostruháček kapinicový
  133. Satyrium ilicis - Ostruháček česvinový
  134. Satyrium spini - Ostruháček trnkový
  135. Satyrium w-album - Ostruháček jilmový
  136. Scolitantides orion - Modrásek rozchodníkový
  137. Scopula nemoraria - Vlnopásník lužní
  138. Setina roscida - Lišejníkovec malý
  139. Spialia sertorius - Soumračník skořicový
  140. Spilosoma urticae - Přástevník kopřivový
  141. Stictea mygindiana - Obaleč brusnicový
  142. Synanthedon cephiformis - Nesytka jedlová
  143. Syngrapha interrogationis - Kovolesklec kopřivový
  144. Tyria jacobaeae - Přástevník starčkový
  145. Venusia blomeri - Šerokřídlec jilmový
  146. Watsonarctia casta - Přástevník mařinkový
  147. Xestia ashworthii - Osenice starčková
  148. Xestia rhaetica - Osenice horská
  149. Zygaena brizae - Vřetenuška třeslicová
  150. Zygaena cynarae - Vřetenuška smldníková
  151. Zygaena laeta - Vřetenuška pozdní
  152. Zygaena osterodensis - Vřetenuška chrastavcová
  153. Zygaena punctum - Vřetenuška čtverotečná
  154. Zygaena trifolii - Vřetenuška mokřadní