Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Ploštice Vysočiny

Seznam ploštic (Heteroptera) Kraje Vysočina

                   XX) Gerromorpha – bruslařkovci

                    XXI) Hydrometroidea – vodoměrkovcovití

                     XXII) Hydrometridae – vodoměrkovití

  1. Hydrometra stagnorum – vodoměrka štíhlá
  2. Hydrometra gracilenta vodoměrka drobná [NT]

 

                   XX) Gerromorpha – bruslařkovci

                    XXI) Gerroidea – bruslařkovcovití

                     XXII) Veliidae – hladinatkovití

  1. Microvelia buenoi hladinatka stinná [EN]
  2. Microvelia pygmaea – hladinatka trpasličí

 

                   XX) Gerromorpha – bruslařkovci

                    XXI) Gerroidea – bruslařkovcovití

                     XXII) Gerridae – bruslařkovití

  1. Aquarius najas bruslařka říční [NT]
  2. Aquarius paludum – bruslařka rybniční
  3. Gerris asper bruslařka jižní [EN]
  4. Gerris gibbifer – bruslařka horská
  5. Gerris lacustris – bruslařka obecná
  6. Limnoporus rufoscutellatus – bruslařka rzivoštítá [NT]

 

                   XX) Gerromorpha – bruslařkovci

                    XXI) Hebroidea – rašelinatkovcovití

                     XXII) Hebridae – rašelinatkovití

  1. Hebrus pusillus – rašelinatka drobná
    • Hebrus pusillus subsp. pusillus – rašelinatka drobná pravá

 

                   XX) Gerromorpha – bruslařkovci

                    XXI) Mesovelioidea – nártnicovcovití

                     XXII) Mesoveliidae – nártnicovití

  1. Mesovelia furcata – nártnice evropská

 

                   XX) Nepomorpha – skrytorozí

                    XXI) Corixoidea – klešťankovcovití

                     XXII) Corixidae – klešťankovití

  1. Callicorixa praeusta – klešťanka oharková
  2. Corixa dentipes – klešťanka ostruhatá [NT]
  3. Cymatia bonsdorffii klešťanka rašelinná [EN]
  4. Cymatia coleoptrata – klešťanka malá
  5. Micronecta griseola klešťanečka říční [EN]
  6. Micronecta minutissima klešťanečka nejmenší [VU]
  7. Micronecta poweri – klešťanečka potoční [VU]
  8. Sigara limitata – klešťanka dvoučárná [EN]
  9. Sigara semistriata – klešťanka trojčárná [VU]

 

                   XX) Nepomorpha – skrytorozí

                    XXI) Nepoidea – splešťulovcovití

                     XXII) Nepidae – splešťulovití

  1. Nepa cinerea – splešťule blátivá
  2. Ranatra linearis – jehlanka válcovitá

 

                   XX) Nepomorpha – skrytorozí

                    XXI) Notonectoidea – znakoplavkovcovití

                     XXII) Notonectidae – znakoplavkovití

  1. Notonecta glauca – znakoplavka obecná
    • Notonecta glauca subsp. glauca – znakoplavka obecná pravá
  2. Notonecta lutea znakoplavka žlutá [VU]
  3. Notonecta reuteri znakoplavka horská [EN]

 

                   XX) Nepomorpha – skrytorozí

                    XXI) Naucoroidea – bodulovcovití

                     XXII) Naucoridae – bodulovití

  1. Ilyocoris cimicoides – bodule obecná

 

                   XX) Nepomorpha – skrytorozí

                    XXI) Aphelocheiroidea – hlubenkovcovití

                     XXII) Aphelocheiridae – hlubenkovití

  1. Aphelocheirus aestivalis – hlubenka skrytá [NT]

 

                   XX) Leptopodomorpha – očnicovci

                    XXI) Saldoidea – pobřežnicovcovití

                     XXII) Saldidae – pobřežnicovití

  1. Chartoscirta cincta – pobřežnice páskovaná
    • Chartoscirta cincta subsp. cincta – pobřežnice páskovaná pravá
  2. Saldula c-album – pobřežnice bílé C [NT]
  3. Saldula saltatoria – pobřežnice obecná

 

                   XX) Cimicomorpha – štěnicovci

                    XXI) Reduvioidea – zákeřnicovcovití

                     XXII) Reduviidae – zákeřnicovití

  1. Coranus aethiops – zákeřnice severská [EN]
  2. Rhynocoris annulatus – zákeřnice tmavá
  3. Rhynocoris iracundus – zákeřnice červená

 

                   XX) Cimicomorpha – štěnicovci

                    XXI) Cimicoidea – štěnicovcovití

                     XXII) Anthocoridae – hladěnkovití

  1. Anthocoris confusus – hladěnka hnědá
  2. Anthocoris gallarumulmi – hladěnka jilmová
  3. Anthocoris nemoralis – hladěnka pokřovní
  4. Anthocoris nemorum – hladěnka hajní
  5. Anthocoris minki – hladěnka Minkova
  6. Orius laticollis – hladěnka široštítá
  7. Orius minutus – hladěnka malá
  8. Orius niger – hladěnka černá

 

                   XX) Cimicomorpha – štěnicovci

                    XXI) Cimicoidea – štěnicovcovití

                     XXII) Nabidae – lovčicovití

  1. Himacerus apterus – lovčice velká
  2. Himacerus mirmicoides – lovčice mravenčí
  3. Nabis ferus – lovčice obecná
  4. Nabis flavomarginatus – lovčice lužní
  5. Nabis pseudoferus – lovčice běžná
    • Nabis pseudoferus subsp. pseudoferus – lovčice běžná pravá
  6. Nabis rugosus – lovčice oválná
  7. Prostemma aeneicolle – lovčice bronzová [VU]

 

                   XX) Cimicomorpha – štěnicovci

                    XXI) Tingoidea – síťnatkovcovití

                     XXII) Tingidae – síťnatkovití

  1. Acalypta carinata – síťnatka lužní [EN]
  2. Acalypta musci – síťnatka lesní
  3. Acalypta parvula – síťnatka malá
  4. Agramma laetum – síťnatka mokřadní [VU]
  5. Catoplatus horvathi – síťnatka Horváthova [VU]
  6. Dictyla echii – síťnatka hadincová
  7. Dictyonota strichnocera – síťnatka drsnorohá
  8. Galeatus affinis – síťnatka podobná [EN]
  9. Tingis cardui – síťnatka bodláková

 

                   XX) Cimicomorpha – štěnicovci

                    XXI) Miroidea – klopuškovcovití

                     XXII) Miridae – klopuškovití

  1. Acetropis longirostris – klopuška dlouhozobá
  2. Adelphocoris detritus – klopuška vysočinná [CR]
  3. Adelphocoris lineolatus – klopuška světlá
  4. Adelphocoris quadripunctatus – klopuška kopřivová
  5. Adelphocoris seticornis – klopuška černá
  6. Alloeotomus gothicus – klopuška gotická
  7. Amblytylus nasutus – klopuška nosatá
  8. Anapus longicornis – klopuška stepní [EN]
  9. Apolygus lucorum – klopuška hajní
  10. Blepharidopterus angulatus – klopuška dlouhorohá
  11. Calocoris affinis – klopuška běžná
  12. Camptozygum aequale – klopuška rovná
  13. Capsodes gothicus – klopuška trojskvrnná
    • Capsodes gothicus subsp. gothicus – klopuška trojskvrnná pravá
  14. Capsus ater – klopuška zavalitá
  15. Chlamydatus pulicarius – klopuška ladní
  16. Criocoris sulcicornis – klopuška syřišťová [EN]
  17. Cyllecoris histrionius – klopuška dubová
  18. Cyrtorhinus caricis – klopuška ostřicová [VU]
  19. Deraeocoris lutescens – klopuška lesklá
  20. Deraeocoris ruber – klopuška měnlivá
  21. Dichrooscytus rufipennis – klopuška rudokřídlá
  22. Dicyphus errans – klopuška štíhlá
  23. Dryophilocoris flavoquadrimaculatus – klopuška čtyřskvrnná
  24. Globiceps sordidus – klopuška panonská [EN]
  25. Halticus pusillus – klopuška menší [VU]
  26. Harpocera thoracica – klopuška májová
  27. Heterocapillus tigripes – klopuška bílojetelová [VU]
  28. Heterocordylus cytisi – klopuška čilimníková [NT]
  29. Heterotoma merioptera – klopuška kyjovitá
  30. Leptopterna dolabrata – klopuška hnědožlutá
  31. Liocoris tripustulatus – klopuška dravá
  32. Lygocoris pabulinus – klopuška bramborová
  33. Lygus gemellatus – klopuška žlutavá
  34. Lygus pratensis – klopuška červená
  35. Lygus rugulipennis – klopuška chlupatá
  36. Lygus wagneri – klopuška Wagnerova (= klopuška Remaneho)
  37. Macrotylus solitarius – klopuška samotářská
  38. Megaloceroea recticornis – klopuška trnonohá
  39. Megalocoleus exsanguis – klopuška teplomilná [EN]
  40. Miris striatus – klopuška velká
  41. Notostira erratica – klopuška travní
  42. Omphalonotus quadriguttatus – klopuška čtyřtečná [VU]
  43. Orthocephalus coriaceus – klopuška štětinatá
  44. Orthops basalis – klopuška pomezní
  45. Orthops campestris – klopuška luční
  46. Orthops kalmii – klopuška Kalmova
  47. Orthotylus bilineatus – klopuška dvoupruhá
  48. Orthotylus prasinus – klopuška smaragdová
  49. Pantilius tunicatus – klopuška pláštíková
  50. Phoenicocoris obscurellus – klopuška temněnka
  51. Phylus coryli – klopuška lísková
  52. Phylus melanocephalus – klopuška černohlavá
  53. Phytocoris dimidiatus – klopuška poloviční
  54. Phytocoris incanus klopuška ojíněná [VU]
  55. Phytocoris intricatus – klopuška složitá
  56. Phytocoris populi – klopuška topolová
  57. Phytocoris tiliae – klopuška lipová
  58. Phytocoris ustulatus klopuška růžovonohá [VU]
  59. Phytocoris varipes – klopuška úhorní
  60. Pilophorus cinnamopterus – klopuška skořicokřídlá
  61. Pilophorus perplexus – klopuška výložková
  62. Placochilus seladonicus – klopuška chrastavcová [VU]
  63. Polymerus nigrita – klopuška černoušek
  64. Polymerus unifasciatus – klopuška černožlutá
  65. Psallus betuleti – klopuška březová
  66. Psallus montanus – klopuška horská
  67. Salicarus roseri – klopuška růžová
  68. Stenodema calcarata – klopuška ostruhatá
  69. Stenodema holsata – klopuška hnědavá
  70. Stenodema laevigata – klopuška stehnatá
  71. Stenotus binotatus – klopuška páskovaná
  72. Strongylocoris luridus klopuška pavincová [VU]
  73. Strongylocoris niger klopuška koprníková [VU]
  74. Strongylocoris steganoides – klopuška klíšťová
  75. Teratocoris antennatus – klopuška rákosová [NT]
  76. Trigonotylus caelestialium – klopuška útlá
  77. Tuponia hippophaes – klopuška tamaryšková
  78. Tytthus pubescens – klopuška opýřená [CR]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Aradoidea – podkornicovcovití

                     XXII) Aradidae – podkornicovití

  1. Aradus betulae – podkornice obecná
  2. Aradus betulinus – podkornice tmavá [VU]
  3. Aradus cinnamomeus – podkornice zhoubná
  4. Aradus erosus – podkornice smrková [EN]
  5. Aradus mirus – podkornice kyjorohá [EN]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Coreoidea – vroubenkovcovití

                     XXII) Rhopalidae – vroubenkovkovití

  1. Chorosoma schillingii – vroubenkovka vyzáblá [NT]
  2. Corizus hyoscyami – vroubenkovka červená
    • Corizus hyoscyami subsp. hyoscyami – vroubenkovka červená pravá
  3. Myrmus miriformis – vroubenkovka luční
    • Myrmus miriformis subsp. miriformis – vroubenkovka luční pravá
  4. Rhopalus distinctus vroubenkovka znamenaná [EN]
  5. Rhopalus maculatus – vroubenkovka zábělníková [NT]
  6. Rhopalus parumpunctatus – vroubenkovka tečkovaná
  7. Rhopalus subrufus – vroubenkovka krvavá
  8. Stictopleurus abutilon – vroubenkovka úhorní
  9. Stictopleurus crassicornis – vroubenkovka tlustorohá
  10. Stictopleurus punctatonervosus – vroubenkovka obecná
  11. Stictopleurus subtomentosus – vroubenkovka plstnatá

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Coreoidea – vroubenkovcovití

                     XXII) Stenocephalidae – pryšcovkovití

  1. Dicranocephalus albipes – pryšcovka bělavá [CR]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Coreoidea – vroubenkovcovití

                     XXII) Alydidae – nohatěnkovití

  1. Alydus calcaratus – nohatěnka obecná

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Coreoidea – vroubenkovcovití

                     XXII) Coreidae – vroubenkovití

  1. Arenocoris fallenii – vroubenka hrbolkatá [VU]
  2. Bathysolen nubilus – vroubenka temná
  3. Bothrostethus annulipes – vroubenka janovcová [RE]
  4. Centrocoris spiniger – vroubenka středomořská [RE]
  5. Coreus marginatus – vroubenka smrdutá
    • Coreus marginatus subsp. marginatus – vroubenka smrdutá pravá
  6. Coriomeris denticulatus – vroubenka trnorohá
  7. Coriomeris scabricornis vroubenka hladkorohá [CR]
  8. Enoplops scapha – vroubenka člunková
  9. Gonocerus juniperi – vroubenka jalovcová
  10. Leptoglossus occidentalis – vroubenka americká
  11. Spathocera dalmanii – vroubenka ladní [EN]
  12. Spathocera laticornis – vroubenka širokorohá [CR]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Heterogastridae – hnědenkovití

  1. Heterogaster urticae – hnědenka kopřivová

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Oxycarenidae  –  blánatkovití

  1. Macroplax preyssleri – blánatka Preyslerova
  2. Microplax interrupta – blánatka štíhlá [EN]
  3. Oxycarenus lavaterae – blánatka lipová
  4. Oxycarenus modestus – blánatka mírná
  5. Tropidophlebia costalis – blánatka malá [NT]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Berytidae – štíhlenkovití

  1. Berytinus signoreti – štíhlenka štírovníková [VU]
  2. Gampsocoris culicinus – štíhlenka komáří [NT]
  3. Neides tipularius – štíhlenka velká

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Blissidae – travinovkovití

  1. Dimorphopterus spinolae – travinovka Spinolova
  2. Ischnodemus sabuleti – travinovka zblochanová

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Cymidae – šáchorovkovití

  1. Cymus aurescens – šáchorovka ušatá
  2. Cymus glandicolor – šáchorovka ostřicová

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Geocoridae – hlavěnkovití

  1. Geocoris dispar – hlavěnka tmavá
  2. Geocoris grylloides – hlavěnka okatá

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Lygaeidae – ploštičkovití

  1. Aphanus rolandri – ploštička černá (= pozemka černá) [NT]
  2. Kleidocerys resedae – ploštička březová
    • Kleidocerys resedae subsp. resedae – ploštička březová pravá
  3. Lygaeosoma sibiricum – ploštička sibiřská [CR]
  4. Lygaeus equestris – ploštička pestrá
  5. Melanocoryphus albomaculatus – ploštička běloskvrnná [CR]
  6. Nithecus jacobaeae – ploštička horská
  7. Nysius ericae – ploštička vřesovištní
    • Nysius ericae subsp. ericae – ploštička vřesovištní pravá
  8. Nysius senecionis – ploštička starčková (= ploštička úhorní)
    • Nysius senecionis subsp. senecionis – ploštička starčková pravá (= ploštička úhorní pravá)
  9. Spilostethus saxatilis – ploštička luční

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Lygaeoidea – ploštičkovcovití

                     XXII) Rhyparochromidae – pozemkovití

  1. Acompus rufipes – pozemka kozlíková [NT]
  2. Beosus maritimus – pozemka přímořská
  3. Drymus brunneus – pozemka lužní
    • Drymus brunneus subsp. brunneus – pozemka lužní pravá
  4. Drymus pilicornis – pozemka chluporohá
  5. Drymus ryeii – pozemka Ryeova
  6. Drymus sylvaticus – pozemka lesní
  7. Eremocoris abietis – pozemka smrková
    • Eremocoris abietis subsp. abietis – pozemka smrková pravá
  8. Eremocoris plebejus – pozemka častá
  9. Gastrodes grossipes – pozemka plochá
  10. Gonianotus marginepunctatus – pozemka písečná [EN]
  11. Ischnocoris punctulatus – pozemka tečkovaná [EN]
  12. Lasiosomus enervis – pozemka malá [VU]
  13. Ligyrocoris sylvestris – pozemka severská [EN]
  14. Macrodema microptera – pozemka vřesovištní [EN]
  15. Megalonotus antennatus – pozemka tmavá [VU]
  16. Megalonotus chiragra – pozemka hnědá
  17. Megalonotus dilatatus pozemka kručinková [EN]
  18. Megalonotus hirsutus – pozemka štětinatá [EN]
  19. Megalonotus sabulicola – pozemka pomezní
  20. Pachybrachius luridus – pozemka rašeliništní [VU]
  21. Peritrechus angusticollis pozemka Sahlbergova [CR]
  22. Peritrechus geniculatus – pozemka luční
  23. Plinthisus pusillus – pozemka nejmenší [NT]
  24. Raglius confusus – pozemka dlouhonohá [NT]
  25. Rhyparochromus pini – pozemka běžná
  26. Rhyparochromus vulgaris – pozemka obecná
  27. Scolopostethus affinis – pozemka příbuzná
  28. Scolopostethus thomsoni – pozemka kopřivová
  29. Stygnocoris cimbricus pozemka podhorská [NT]
  30. Stygnocoris rusticus – pozemka prostá
  31. Stygnocoris sabulosus – pozemka úhorní
  32. Trapezonotus anorus pozemka Florova [VU]
  33. Trapezonotus arenarius – pozemka písečná
    • Trapezonotus arenarius subsp. arenarius pozemka písečná pravá
  34. Trapezonotus dispar – pozemka rozdílná
  35. Xanthochilus quadratus – pozemka černoskvrnná [NT]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Pyrrhocoridae – ruměnicovití

  1. Pyrrhocoris apterus – ruměnice pospolná
  2. Pyrrhocoris marginatus ruměnice hnědá [NT]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Plataspididae – zaoblenkovití

  1. Coptosoma scutellatum – zaoblenka černá

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Pentatomidae – kněžicovití

  1. Aelia acuminata – kněžice kuželovitá
  2. Aelia klugii – kněžice malá
  3. Antheminia lunulata – kněžice pelyňková [NT]
  4. Arma custos – kněžice hnědá
  5. Carpocoris fuscispinus – kněžice rohatá
  6. Carpocoris pudicus kněžice měnlivá [VU]
  7. Carpocoris purpureipennis – kněžice obecná
  8. Dolycoris baccarum – kněžice chlupatá
  9. Eurydema dominulus – kněžice červená
  10. Eurydema fieberi kněžice Fieberova [CR]
  11. Eurydema oleracea – kněžice zelná
  12. Eurygaster maura – kněžice obilní
  13. Graphosoma lineatum – kněžice páskovaná
  14. Holcostethus sphacelatus – kněžice tmavá [EN]
  15. Neottiglossa leporina – kněžice zaječí
  16. Neottiglossa pusilla – kněžice tmavobřichá
  17. Palomena prasina – kněžice trávozelená
  18. Palomena viridissima – kněžice zelená
  19. Pentatoma rufipes – kněžice rudonohá
  20. Peribalus strictus – kněžice luční
  21. Picromerus bidens – kněžice ostrorohá
  22. Rhacognathus punctatus – kněžice malá [VU]
  23. Rhaphigaster nebulosa – kněžice mlhovitá
  24. Rubiconia intermedia – kněžice pastvinná [NT]
  25. Sciocoris cursitans – kněžice běžkyně
    • Sciocoris cursitans subsp. cursitans – kněžice běžkyně pravá
  26. Sciocoris distinctus – kněžice stepní [EN]
  27. Sciocoris umbrinus kněžice stinná [NT]
  28. Staria lunata – kněžice svízelová [EN]
  29. Troilus luridus – kněžice zrnitá
  30. Vilpianus galii – kněžice panonská [VU]
  31. Zicrona caerulea – kněžice kovová

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Cydnidae – hrabulkovití

  1. Canthophorus dubius – hrabulka lněnková [VU]
  2. Legnotus limbosus – hrabulka lemovaná
  3. Microporus nigritus – hrabulka černá [VU]
  4. Tritomegas sexmaculatus – hrabulka jižní

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Acanthosomatidae – kněžovkovití

  1. Acanthosoma haemorrhoidale – kněžovka stromová
    • Acanthosoma haemorrhoidale subsp. haemorrhoidale – kněžovka stromová pravá
  2. Elasmostethus interstinctus – kněžovka březová
  3. Elasmucha ferrugata – kněz rohatý
  4. Elasmucha fieberi – kněz Fieberův
  5. Elasmucha grisea – kněz mateřský

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Scutelleridae – štítovkovití

  1. Eurygaster austriaca štítovka velká [NT]
  2. Eurygaster testudinaria – štítovka růžkatá
    • Eurygaster testudinaria subsp. testudinaria – štítovka růžkatá pravá
  3. Odontoscelis lineola – štítovka malá [VU]
  4. Odontotarsus purpureolineatus – štítovka rudopásá [NT]
  5. Psacasta neglecta – štítovka zavalitá [EN]

 

                   XX) Pentatomorpha – kněžicovci

                    XXI) Pentatomoidea – kněžicovcovití

                     XXII) Thyreocoridae – broučicovití

  1. Thyreocoris fulvipennis – broučice hnědokřídlá

 

Systematické zařazení ploštice (Heteroptera)

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Amorphea – různotvaří

    V) Obazoa

     VI) Opisthokonta

      VII) Holozoa

       VIII) Filiozoa

        IX) Choanozoa

         X) Metazoa (= Animalia) – živočichové

          XI) Bilateria – dvoustranně souměrní

           XII) Protostomia – prvoústí

            XIII) Ecdysozoa

             XIV) Arthropoda – členovci

              XV) Hexapoda – šestinozí

               XVI) Insecta – hmyz

                XVII) Pterygota – křídlatí

                 XVIII) Hemiptera – polokřídlí

                  XIX) Heteroptera – ploštice

 

Vysvětlivky

Za názvem druhu jsou uvedeny kategorie ohrožení podle národního červeného seznamu (Hejda et al. 2017):

  • RE = regionálně vyhynulý (regionally extinct)
  • CR = kriticky ohrožený (critically endangered)
  • EN = ohrožený (endangered)
  • VU = zranitelný (vulnerable)
  • NT = téměř ohrožený (near threatened)
  • DD = nedostatečné údaje (data deficient)


Literatura ke stažení

Průzkumy z Vysočiny:

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.