Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Pavouci Vysočiny

Aleš Jelínek (2017)

ČSOP Kněžice - ales.jelinek(zavinac)chaloupky.cz

 

Obsah

1) Kolik druhů pavouků žije na Vysočině?

2) Seznam pavouků (Araneae) Vysočiny

2.1) Systematický přehled pavouků Vysočiny

2.2) Abecední seznam pavouků Vysočiny podle českých jmen

2.3) Abecední seznam pavouků Vysočiny podle latinských jmen

3) Nejvýznamnější lokality pavouků Kraje Vysočina

4) Bibliografie pavouků Vysočiny

5) Metodika

6) Vydaná publikace: Pavouci Kraje Vysočina (Aleš Jelínek, 20 str., PDF ke stažení)

1) Kolik druhů pavouků žije na Vysočině?

V letech 2014 – 2017 se podařilo shromáždit přibližně 17 000 databázových záznamů o výskytu pavouků ve sledovaném území Českomoravské vrchoviny (blíže viz metodika), z čehož téměř 8 000 záznamů představují vlastní nálezy zpracovatelů projektu. Spolu s dalšími publikovanými i nepublikovanými zdroji tak bylo v oblasti mírně přesahující hranice Kraje Vysočina zjištěno celkem 629 druhů pavouků, což představuje přibližně 71 % arachnofauny České republiky.

Z tohoto počtu je 195 druhů (tj. 31 %) uvedeno v 3. verzi červeného seznamu pavouků ČR (Řezáč et al. 2015) ve třech nejvýznamnějších kategoriích: 20 druhů v kategorii kriticky ohrožený (CR), 51 druhů v kategorii ohrožený (EN) a 124 druhů v kategorii zranitelný (VU). Dalších 100 druhů (16 %) je pak zařazeno v méně závažné kategorii téměř ohrožený, naopak 4 druhy pavouků dříve nalezené v Kraji Vysočina jsou považovány na našem území již za nezvěstné.

 

2) Seznam pavouků (Araneae) Vysočiny

2.1) Systematický přehled pavouků Vysočiny

Legenda k mapám rozšíření na Vysočině:
= současný výskyt (od r. 2001)
= historický výskyt (do r. 2000)

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Podtřída: Micrura (Micrura)
Řád: Pavouci (Araneae)
Čeleď: Sklípkánkovití (Atypidae)
Čeleď: Šestiočkovití (Dysderidae)
Čeleď: Šplhalkovití (Anyphaenidae)
Čeleď: Temnomilovití (Nesticidae)
Čeleď: Teplomilovití (Titanoecidae)
Čeleď: Stepníkovití (Eresidae)
Čeleď: Stínomilovití (Cybaeidae)
Čeleď: Křižákovití (Araneidae)
Čeleď: Plachetnatkovití (Linyphiidae)
Čeleď: Snovačkovití (Theridiidae)
Čeleď: Cedivečkovití (Dictynidae)
Čeleď: Příčnatkovití (Hahniidae)
Čeleď: Segestrovití (Segestriidae)
Čeleď: Zápředkovití (Liocranidae)
Čeleď: Zápřednicovití (Eutichuridae)
Čeleď: Brabenčíkovití (Phrurolithidae)
Čeleď: Pokoutníkovití (Agelenidae)
Čeleď: Cedivkovití (Amaurobiidae)
Čeleď: Čelistnatkovití (Tetragnathidae)
Čeleď: Hlavounovití (Trachelidae)
Čeleď: Čelistnatkovití (Tetragnathidae)
Čeleď: Slíďákovití (Lycosidae)
Čeleď: Lovčíkovití (Pisauridae)
Čeleď: Běžníkovití (Thomisidae)
Čeleď: Zápředníkovití (Clubionidae)
Čeleď: Zorovití (Miturgidae)
Čeleď: Skálovkovití (Gnaphosidae)
Čeleď: Listovníkovití (Philodromidae)
Čeleď: Maloočkovití (Sparassidae)
Čeleď: Mravčíkovití (Zodariidae)
Čeleď: Ostníkovití (Mimetidae)
Čeleď: Pakřižákovití (Uloboridae)
Čeleď: Paslíďákovití (Oxyopidae)
Čeleď: Třesavkovití (Pholcidae)
Čeleď: Skákavkovití (Salticidae)

 

2.2) Abecední seznam pavouků Vysočiny podle českých jmen

Legenda k mapám rozšíření na Vysočině:
= současný výskyt (od r. 2001)
= historický výskyt (do r. 2000)

  1. Běžník bažinný (Ozyptila brevipes)
  2. Běžník Blackwallův (Cozyptila blackwalli)
  3. Běžník člunkový (Tmarus stellio)
  4. Běžník dlouhoostný (Xysticus ferrugineus)
  5. Běžník doubravní (Xysticus luctator)
  6. Běžník drnový (Ozyptila rauda)
  7. Běžník dvoupruhý (Xysticus bifasciatus)
  8. Běžník hlínový (Ozyptila scabricula)
  9. Běžník hnědý (Xysticus acerbus)
  10. Běžník keřový (Xysticus audax)
  11. Běžník Kochův (Xysticus kochi)
  12. Běžník kopretinový (Misumena vatia)
  13. Běžník květomilný (Thomisus onustus)
  14. Běžník lesní (Xysticus luctuosus)
  15. Běžník lesostepní (Xysticus ninnii)
  16. Běžník lichoběžníkovitý (Pistius truncatus)
  17. Běžník listový (Ebrechtella tricuspidata)
  18. Běžník lužní (Ozyptila praticola)
  19. Běžník mokřadní (Xysticus ulmi)
  20. Běžník mramorovaný (Xysticus marmoratus)
  21. Běžník obecný (Xysticus cristatus)
  22. Běžník plochý (Coriarachne depressa)
  23. Běžník pocestný (Xysticus erraticus)
  24. Běžník poutavý (Xysticus lanio)
  25. Běžník skvostný (Synema globosum)
  26. Běžník stepní (Ozyptila claveata)
  27. Běžník suchopárový (Ozyptila atomaria)
  28. Běžník tmavý (Ozyptila pullata)
  29. Běžník velký (Xysticus robustus)
  30. Běžník větvový (Tmarus piger)
  31. Běžník vlhkomilný (Ozyptila trux)
  32. Běžník vřesovištní (Xysticus striatipes)
  33. Běžník zelený (Diaea dorsata)
  34. Brabenčík lesní (Phrurolithus minimus)
  35. Brabenčík obecný (Phrurolithus festivus)
  36. Brabenčík stepní (Phrurolithus pullatus)
  37. Brabenčík Szilyho (Phrurolithus szilyi)
  38. Cedivečka černá (Dictyna latens)
  39. Cedivečka doubravní (Nigma flavescens)
  40. Cedivečka hnědá (Lathys stigmatisata)
  41. Cedivečka jemná (Emblyna mitis)
  42. Cedivečka kroužkovaná (Lathys humilis)
  43. Cedivečka mečovitá (Brommella falcigera)
  44. Cedivečka menší (Dictyna pusilla)
  45. Cedivečka Millerova (Altella biuncata)
  46. Cedivečka mravencomilná (Mastigusa arietina)
  47. Cedivečka nejmenší (Archaeodictyna minutissima)
  48. Cedivečka obecná (Dictyna arundinacea)
  49. Cedivečka plotová (Dictyna uncinata)
  50. Cedivečka tmavá (Argenna subnigra)
  51. Cedivečka zelená (Nigma walckenaeri)
  52. Cedivka domovní (Amaurobius ferox)
  53. Cedivka hajní (Amaurobius jugorum)
  54. Cedivka lesní (Callobius claustrarius)
  55. Cedivka podkorní (Amaurobius fenestralis)
  56. Čelistnatka keřová (Tetragnatha dearmata)
  57. Čelistnatka Listerova (Pachygnatha listeri)
  58. Čelistnatka mokřadní (Pachygnatha degeeri)
  59. Čelistnatka obojživelná (Pachygnatha clercki)
  60. Čelistnatka perleťová (Tetragnatha montana)
  61. Čelistnatka ptačí (Tetragnatha obtusa)
  62. Čelistnatka rákosní (Tetragnatha extensa)
  63. Čelistnatka stromová (Tetragnatha pinicola)
  64. Čelistnatka tmavá (Tetragnatha nigrita)
  65. Hlavoun širohlavý (Cetonana laticeps)
  66. Křižák borový (Araniella displicata)
  67. Křižák červený (Hypsosinga sanguinea)
  68. Křižák čtyřskvrnný (Araneus quadratus)
  69. Křižák dubový (Araniella opisthographa)
  70. Křižák dvouhrbý (Gibbaranea bituberculata)
  71. Křižák hajní (Zilla diodia)
  72. Křižák Herův (Hypsosinga heri)
  73. Křižák horský (Araniella alpica)
  74. Křižák hrbatý (Gibbaranea gibbosa)
  75. Křižák keřový (Larinioides patagiatus)
  76. Křižák luční (Mangora acalypha)
  77. Křižák mostní (Larinioides sericatus)
  78. Křižák mramorovaný (Araneus marmoreus)
  79. Křižák načervenalý (Araneus alsine)
  80. Křižák nenápadný (Araniella inconspicua)
  81. Křižák obecný (Araneus diadematus)
  82. Křižák plachý (Larinioides folium)
  83. Křižák podkorní (Nuctenea umbratica)
  84. Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi)
  85. Křižák příčnopruhý (Singa hamata)
  86. Křižák pýřitý (Agalenatea redii)
  87. Křižák rákosní (Larinioides cornutus)
  88. Křižák rudohnědý (Larinioides ixobolus)
  89. Křižák skvostný (Aculepeira ceropegia)
  90. Křižák smrkový (Gibbaranea omoeda)
  91. Křižák Strömův (Stroemiellus stroemi)
  92. Křižák stříbřitý (Zygiella atrica)
  93. Křižák Sturmův (Araneus sturmi)
  94. Křižák trnečkový (Cercidia prominens)
  95. Křižák trojlaločný (Cyclosa oculata)
  96. Křižák trojtečný (Araneus triguttatus)
  97. Křižák trpasličí (Hypsosinga pygmaea)
  98. Křižák velký (Araneus angulatus)
  99. Křižák vířivý (Cyclosa conica)
  100. Křižák vřesový (Hypsosinga albovittata)
  101. Křižák zelený (Araniella cucurbitina)
  102. Listovník drnový (Thanatus formicinus)
  103. Listovník keřový (Philodromus collinus)
  104. Listovník mokřadní (Thanatus striatus)
  105. Listovník obecný (Philodromus cespitum)
  106. Listovník písečný (Thanatus arenarius)
  107. Listovník plochý (Philodromus margaritatus)
  108. Listovník podkorní (Philodromus fuscomarginatus)
  109. Listovník rezavý (Philodromus rufus)
  110. Listovník rozličný (Philodromus dispar)
  111. Listovník skvrnitý (Philodromus albidus)
  112. Listovník stepní (Thanatus atratus)
  113. Listovník štíhlý (Tibellus oblongus)
  114. Listovník větvový (Philodromus emarginatus)
  115. Listovník zlatolesklý (Philodromus aureolus)
  116. Lovčík hajní (Pisaura mirabilis)
  117. Lovčík vodní (Dolomedes fimbriatus)
  118. Maloočka smaragdová (Micrommata virescens)
  119. Meta jeskynní (Metellina merianae)
  120. Meta Mengeho (Metellina mengei)
  121. Meta podzimní (Metellina segmentata)
  122. Meta temnostní (Meta menardi)
  123. Mikarie bělostuhá (Micaria albovittata)
  124. Mikarie berlovitá (Micaria guttulata)
  125. Mikarie duhová (Micaria dives)
  126. Mikarie kmenová (Micaria subopaca)
  127. Mikarie mravencovitá (Micaria formicaria)
  128. Mikarie travní (Micaria pulicaria)
  129. Mikarie třpytná (Micaria fulgens)
  130. Mravčík obecný (Zodarion germanicum)
  131. Mravčík skalní (Zodarion rubidum)
  132. Ostník Cambridgeův (Ero cambridgei)
  133. Ostník hrbolkový (Ero tuberculata)
  134. Ostník pavoukožravý (Ero furcata)
  135. Ostník šestiskvrnný (Ero aphana)
  136. Pacedivečka podzimní (Cicurina cicur)
  137. Pakřižák smrkový (Hyptiotes paradoxus)
  138. Papříčnatka lesní (Cryphoeca silvicola)
  139. Paslíďák keřový (Oxyopes ramosus)
  140. Pavučenka bahnomilná (Araeoncus crassiceps)
  141. Pavučenka Baumova (Asthenargus helveticus)
  142. Pavučenka bažinná (Erigonella ignobilis)
  143. Pavučenka bezzubá (Gongylidiellum edentatum)
  144. Pavučenka bradatá (Diplocephalus cristatus)
  145. Pavučenka buková (Saloca diceros)
  146. Pavučenka čepovitá (Walckenaeria corniculans)
  147. Pavučenka černá (Dicymbium nigrum)
  148. Pavučenka červená (Trematocephalus cristatus)
  149. Pavučenka červenavá (Gonatium rubellum)
  150. Pavučenka číškovitá (Dismodicus elevatus)
  151. Pavučenka Dahlova (Hypsocephalus pusillus)
  152. Pavučenka dírkatá (Asthenargus perforatus)
  153. Pavučenka dlouhočelá (Entelecara congenera)
  154. Pavučenka dlouhohlavá (Entelecara acuminata)
  155. Pavučenka droboučká (Minyriolus pusillus)
  156. Pavučenka dubová (Walckenaeria simplex)
  157. Pavučenka důlečkovaná (Pelecopsis parallela)
  158. Pavučenka důlkovaná (Ceratinella scabrosa)
  159. Pavučenka dvoučelá (Dismodicus bifrons)
  160. Pavučenka dvouhlavá (Thyreosthenius biovatus)
  161. Pavučenka dvoulaločná (Hypomma bituberculatum)
  162. Pavučenka dýkovitá (Gonatium hilare)
  163. Pavučenka dýmková (Walckenaeria antica)
  164. Pavučenka Fageova (Panamomops fagei)
  165. Pavučenka háková (Drepanotylus uncatus)
  166. Pavučenka hlaváč (Walckenaeria capito)
  167. Pavučenka hrabanková (Micrargus herbigradus)
  168. Pavučenka hrbatá (Oedothorax gibbosus)
  169. Pavučenka hřivnatá (Gnathonarium dentatum)
  170. Pavučenka hučková (Micrargus subaequalis)
  171. Pavučenka hvozdní (Abacoproeces saltuum)
  172. Pavučenka Jarmilina (Erigonoplus jarmilae)
  173. Pavučenka jarní (Walckenaeria vigilax)
  174. Pavučenka jednorohá (Walckenaeria unicornis)
  175. Pavučenka klanohlavá (Diplocephalus latifrons)
  176. Pavučenka klíšťkovitá (Styloctetor stativus)
  177. Pavučenka Kochova (Walckenaeria kochi)
  178. Pavučenka krátká (Ceratinella brevis)
  179. Pavučenka krátkonohá (Ceratinella brevipes)
  180. Pavučenka Kratochvílova (Kratochviliella bicapitata)
  181. Pavučenka kruhová (Peponocranium orbiculatum)
  182. Pavučenka krvavá (Nematogmus sanguinolentus)
  183. Pavučenka lesní (Tapinocyba insecta)
  184. Pavučenka lesostepní (Panamomops affinis)
  185. Pavučenka létavá (Erigone atra)
  186. Pavučenka listová (Diplocephalus picinus)
  187. Pavučenka lulková (Walckenaeria alticeps)
  188. Pavučenka malooká (Acartauchenius scurrilis)
  189. Pavučenka mechová (Silometopus elegans)
  190. Pavučenka močálová (Hilaira excisa)
  191. Pavučenka mokřadní (Gongylidiellum vivum)
  192. Pavučenka nejmenší (Tapinocyboides pygmaeus)
  193. Pavučenka nenápadná (Panamomops inconspicuus)
  194. Pavučenka nevýrazná (Tapinocyba affinis)
  195. Pavučenka nosatá (Nusoncus nasutus)
  196. Pavučenka novozélandská (Ostearius melanopygius)
  197. Pavučenka obecná (Araeoncus humilis)
  198. Pavučenka palcovitá (Gongylidiellum latebricola)
  199. Pavučenka periskopická (Walckenaeria acuminata)
  200. Pavučenka plachetnatková (Hylyphantes graminicola)
  201. Pavučenka plochohlavá (Entelecara erythropus)
  202. Pavučenka ploskonosá (Mecopisthes silus)
  203. Pavučenka pobřežní (Oedothorax agrestis)
  204. Pavučenka podivná (Gonatium paradoxum)
  205. Pavučenka prosedlaná (Walckenaeria atrotibialis)
  206. Pavučenka rákosní (Donacochara speciosa)
  207. Pavučenka rašeliništní (Aphileta misera)
  208. Pavučenka Reussova (Silometopus reussi)
  209. Pavučenka rohatá (Sintula corniger)
  210. Pavučenka rolní (Oedothorax apicatus)
  211. Pavučenka rubínová (Gonatium rubens)
  212. Pavučenka rudonohá (Gongylidium rufipes)
  213. Pavučenka římská (Styloctetor romanus)
  214. Pavučenka sfingová (Trichopterna cito)
  215. Pavučenka sítinná (Pocadicnemis juncea)
  216. Pavučenka smyčkovitá (Pocadicnemis pumila)
  217. Pavučenka spirálová (Walckenaeria obtusa)
  218. Pavučenka srnčí (Hypomma cornutum)
  219. Pavučenka srstnatá (Lasiargus hirsutus)
  220. Pavučenka stěhovavá (Tiso vagans)
  221. Pavučenka stejnoostná (Oedothorax fuscus)
  222. Pavučenka stupínkatá (Cinetata gradata)
  223. Pavučenka suchomilná (Trichoncus affinis)
  224. Pavučenka sukovitá (Walckenaeria nodosa)
  225. Pavučenka Sundevallova (Maso sundevalli)
  226. Pavučenka širokostuhá (Micrargus georgescuae)
  227. Pavučenka štěrbinková (Typhochrestus digitatus)
  228. Pavučenka štěrbinovitá (Notioscopus sarcinatus)
  229. Pavučenka štětcovitá (Moebelia penicillata)
  230. Pavučenka štíhlá (Walckenaeria dysderoides)
  231. Pavučenka štítová (Pelecopsis radicicola)
  232. Pavučenka tečkovaná (Lophomma punctatum)
  233. Pavučenka Thorellova (Trichopternoides thorelli)
  234. Pavučenka tlustonohá (Dicymbium tibiale)
  235. Pavučenka tmavá (Cnephalocotes obscurus)
  236. Pavučenka trojlaločná (Mermessus trilobatus)
  237. Pavučenka trojtrnná (Diplocephalus permixtus)
  238. Pavučenka ušatá (Trichoncus auritus)
  239. Pavučenka velká (Leptorhoptrum robustum)
  240. Pavučenka velkonosá (Walckenaeria cucullata)
  241. Pavučenka větší (Ceratinella major)
  242. Pavučenka vidlicová (Tapinocyba biscissa)
  243. Pavučenka vidlohlavá (Walckenaeria furcillata)
  244. Pavučenka viklanovitá (Walckenaeria mitrata)
  245. Pavučenka vlhkomilná (Walckenaeria nudipalpis)
  246. Pavučenka vlnková (Gongylidiellum murcidum)
  247. Pavučenka vroubená (Minicia marginella)
  248. Pavučenka vtlačená (Oedothorax retusus)
  249. Pavučenka výčnělková (Metopobactrus prominulus)
  250. Pavučenka vztyčnohlavá (Peponocranium praeceps)
  251. Pavučenka zahradní (Troxochrus scabriculus)
  252. Pavučenka zahrocená (Walckenaeria cuspidata)
  253. Pavučenka zakrojená (Pelecopsis elongata)
  254. Pavučenka zimní (Erigonella hiemalis)
  255. Pavučenka zoubkatá (Erigone dentipalpis)
  256. Pavučenka žlutá (Scotargus pilosus)
  257. Pavučenka žlutavá (Thyreosthenius parasiticus)
  258. Plachetnatka běžná (Bathyphantes parvulus)
  259. Plachetnatka bičovitá (Microlinyphia pusilla)
  260. Plachetnatka bledá (Palliduphantes alutacius)
  261. Plachetnatka borová (Incestophantes crucifer)
  262. Plachetnatka borůvková (Agnyphantes expunctus)
  263. Plachetnatka buková (Centromerus silvicola)
  264. Plachetnatka bystřinná (Porrhomma convexum)
  265. Plachetnatka Campbellova (Porrhomma campbelli)
  266. Plachetnatka Carpenterova (Macrargus carpenteri)
  267. Plachetnatka dlouhozubá (Tapinopa longidens)
  268. Plachetnatka domácí (Megalepthyphantes nebulosus)
  269. Plachetnatka drobnooká (Porrhomma microphthalmum)
  270. Plachetnatka dýkovitá (Lepthyphantes notabilis)
  271. Plachetnatka hbitá (Microlinyphia impigra)
  272. Plachetnatka chlumní (Centromerus sellarius)
  273. Plachetnatka jablková (Improphantes nitidus)
  274. Plachetnatka jarní (Neriene clathrata)
  275. Plachetnatka jazýčková (Diplostyla concolor)
  276. Plachetnatka jeskynní (Porrhomma egeria)
  277. Plachetnatka karová (Bathyphantes similis)
  278. Plachetnatka kavernová (Centromerus cavernarum)
  279. Plachetnatka keřová (Linyphia triangularis)
  280. Plachetnatka Keyserlingova (Ipa keyserlingi)
  281. Plachetnatka kmenová (Agyneta innotabilis)
  282. Plachetnatka kotvovitá (Tenuiphantes tenuis)
  283. Plachetnatka Kratochvílova (Theonina kratochvili)
  284. Plachetnatka krtčí (Palliduphantes insignis)
  285. Plachetnatka křížová (Poeciloneta variegata)
  286. Plachetnatka křovinná (Frontinellina frutetorum)
  287. Plachetnatka kupolovitá (Neriene radiata)
  288. Plachetnatka kuželová (Bolyphantes alticeps)
  289. Plachetnatka lesní (Centromerus sylvaticus)
  290. Plachetnatka listová (Microneta viaria)
  291. Plachetnatka lopatková (Lepthyphantes nodifer)
  292. Plachetnatka luční (Agyneta mollis)
  293. Plachetnatka makadlová (Agyneta cauta)
  294. Plachetnatka malá (Maro lepidus)
  295. Plachetnatka mateřídoušková (Centromerus capucinus)
  296. Plachetnatka Mengeho (Tenuiphantes mengei)
  297. Plachetnatka mokřadní (Agyneta subtilis)
  298. Plachetnatka mokřinná (Bathyphantes approximatus)
  299. Plachetnatka montánní (Centromerus pabulator)
  300. Plachetnatka mravenčí (Syedra myrmicarum)
  301. Plachetnatka Mughova (Mughiphantes mughi)
  302. Plachetnatka myší (Formiphantes lephthyphantiformis)
  303. Plachetnatka nákorní (Drapetisca socialis)
  304. Plachetnatka obecná (Agyneta rurestris)
  305. Plachetnatka pařezová (Labulla thoracica)
  306. Plachetnatka pentlicová (Mansuphantes mansuetus)
  307. Plachetnatka podzimní (Helophora insignis)
  308. Plachetnatka pozemní (Tenuiphantes cristatus)
  309. Plachetnatka prosedlaná (Agyneta conigera)
  310. Plachetnatka přízemní (Floronia bucculenta)
  311. Plachetnatka rašeliništní (Oryphantes angulatus)
  312. Plachetnatka roklinová (Porrhomma pallidum)
  313. Plachetnatka rudohnědá (Macrargus rufus)
  314. Plachetnatka různotrnná (Allomengea vidua)
  315. Plachetnatka růžkatá (Obscuriphantes obscurus)
  316. Plachetnatka rybniční (Bathyphantes setiger)
  317. Plachetnatka řemínková (Centromerus levitarsis)
  318. Plachetnatka Saaristova (Megalepthyphantes pseudocollinus)
  319. Plachetnatka skalní (Lepthyphantes leprosus)
  320. Plachetnatka skrytá (Centromerus arcanus)
  321. Plachetnatka skvrnitá (Stemonyphantes lineatus)
  322. Plachetnatka smrková (Neriene emphana)
  323. Plachetnatka stepní (Improphantes geniculatus)
  324. Plachetnatka stinná (Tenuiphantes tenebricola)
  325. Plachetnatka suchomilná (Centromerus incilium)
  326. Plachetnatka suchopárová (Agyneta simplicitarsis)
  327. Plachetnatka Svatoňova (Anguliphantes tripartitus)
  328. Plachetnatka štětcovitá (Tallusia experta)
  329. Plachetnatka štětinatá (Centromerita bicolor)
  330. Plachetnatka štětkovitá (Allomengea scopigera)
  331. Plachetnatka tavolníková (Porrhomma montanum)
  332. Plachetnatka tlustotrnná (Lepthyphantes minutus)
  333. Plachetnatka tmavá (Bathyphantes nigrinus)
  334. Plachetnatka tmavohnědá (Porrhomma pygmaeum)
  335. Plachetnatka trávní (Agyneta equestris)
  336. Plachetnatka trávomilná (Neriene furtiva)
  337. Plachetnatka trávová (Agyneta affinis)
  338. Plachetnatka trnozubá (Anguliphantes angulipalpis)
  339. Plachetnatka trojlaločná (Centromerus brevipalpus)
  340. Plachetnatka trpasličí (Canariphantes nanus)
  341. Plachetnatka velká (Neriene montana)
  342. Plachetnatka větvitá (Agyneta ramosa)
  343. Plachetnatka vidlicová (Pityohyphantes phrygianus)
  344. Plachetnatka vlhkomilná (Bathyphantes gracilis)
  345. Plachetnatka vlnopruhá (Neriene peltata)
  346. Plachetnatka vraní (Theonina cornix)
  347. Plachetnatka záhadná (Centromerus persimilis)
  348. Plachetnatka zahradní (Linyphia hortensis)
  349. Plachetnatka zobákovitá (Kaestneria dorsalis)
  350. Plachetnatka zoubkatá (Agyneta fuscipalpa)
  351. Plachetnatka zrníčková (Agyneta saxatilis)
  352. Plachetnatka zvonečková (Tenuiphantes alacris)
  353. Plachetnatka žlutá (Palliduphantes pallidus)
  354. Plachetnatka žlutonohá (Tenuiphantes flavipes)
  355. Pokoutník domácí (Tegenaria domestica)
  356. Pokoutník hajní (Histopona torpida)
  357. Pokoutník lesní (Tegenaria silvestris)
  358. Pokoutník nálevkovitý (Agelena labyrinthica)
  359. Pokoutník ocasatý (Textrix denticulata)
  360. Pokoutník polní (Tegenaria campestris)
  361. Pokoutník stájový (Tegenaria ferruginea)
  362. Pokoutník stepní (Eratigena agrestis)
  363. Pokoutník štíhlý (Allagelena gracilens)
  364. Pokoutník tmavý (Eratigena atrica)
  365. Příčnatka bažinná (Antistea elegans)
  366. Příčnatka drobná (Hahnia pusilla)
  367. Příčnatka horská (Hahnia montana)
  368. Příčnatka hřebínková (Hahnia ononidum)
  369. Příčnatka stepní (Hahnia nava)
  370. Příčnatka tmavá (Hahnia difficilis)
  371. Příčnatka žlutavá (Hahnia helveola)
  372. Punčoškář horský (Coelotes atropos)
  373. Punčoškář lesní (Inermocoelotes inermis)
  374. Punčoškář zemní (Coelotes terrestris)
  375. Segestra podkorní (Segestria senoculata)
  376. Segestra skalní (Segestria bavarica)
  377. Skákavka bažinná (Sitticus caricis)
  378. Skákavka bělovlasá (Euophrys frontalis)
  379. Skákavka bělovousá (Talavera petrensis)
  380. Skákavka borová (Dendryphantes hastatus)
  381. Skákavka bronzová (Heliophanus aeneus)
  382. Skákavka černá (Evarcha arcuata)
  383. Skákavka člunková (Evarcha laetabunda)
  384. Skákavka drápkatá (Talavera aperta)
  385. Skákavka dvoubarevná (Carrhotus xanthogramma)
  386. Skákavka dvoutečná (Sitticus penicillatus)
  387. Skákavka hladká (Neon levis)
  388. Skákavka kmenová (Pseudeuophrys erratica)
  389. Skákavka křížová (Pellenes tripunctatus)
  390. Skákavka lara (Sibianor larae)
  391. Skákavka lesklá (Heliophanus dubius)
  392. Skákavka listová (Pellenes nigrociliatus)
  393. Skákavka masková (Sitticus saxicola)
  394. Skákavka měděná (Heliophanus cupreus)
  395. Skákavka mechová (Neon reticulatus)
  396. Skákavka mokřadní (Neon valentulus)
  397. Skákavka mravencovitá (Leptorchestes berolinensis)
  398. Skákavka mravenčí (Myrmarachne formicaria)
  399. Skákavka nepatrná (Neon rayi)
  400. Skákavka nosatcová (Ballus chalybeius)
  401. Skákavka obecná (Evarcha falcata)
  402. Skákavka okenní (Sitticus pubescens)
  403. Skákavka písčinná (Sitticus dzieduszyckii)
  404. Skákavka plotní (Sitticus terebratus)
  405. Skákavka podkorní (Pseudicius encarpatus)
  406. Skákavka pospolná (Sitticus floricola)
  407. Skákavka pozemní (Sitticus saltator)
  408. Skákavka pruhovaná (Salticus scenicus)
  409. Skákavka rákosní (Marpissa radiata)
  410. Skákavka rašelinná (Heliophanus dampfi)
  411. Skákavka rudopásá (Philaeus chrysops)
  412. Skákavka skrovná (Sibianor tantulus)
  413. Skákavka sosnová (Macaroeris nidicolens)
  414. Skákavka stepní (Pseudeuophrys obsoleta)
  415. Skákavka stromová (Salticus cingulatus)
  416. Skákavka stužkovitá (Phlegra fasciata)
  417. Skákavka šedá (Sitticus distinguendus)
  418. Skákavka šedopruhá (Phlegra cinereofasciata)
  419. Skákavka štíhlá (Synageles venator)
  420. Skákavka teplomilná (Asianellus festivus)
  421. Skákavka tlustonohá (Sibianor aurocinctus)
  422. Skákavka tmavá (Chalcoscirtus brevicymbialis)
  423. Skákavka totemová (Dendryphantes rudis)
  424. Skákavka ulitová (Talavera aequipes)
  425. Skákavka úzká (Marpissa nivoyi)
  426. Skákavka úzkopásá (Phlegra bresnieri)
  427. Skákavka velká (Marpissa muscosa)
  428. Skákavka vrchovištní (Talavera parvistyla)
  429. Skákavka zebrovitá (Salticus zebraneus)
  430. Skákavka zlatavá (Heliophanus auratus)
  431. Skákavka znamenaná (Aelurillus v-insignitus)
  432. Skákavka žlutonohá (Heliophanus flavipes)
  433. Skálovka brýlová (Drassyllus pumilus)
  434. Skálovka cibulová (Zelotes clivicola)
  435. Skálovka černá (Trachyzelotes pedestris)
  436. Skálovka čtyřskvrnná (Scotophaeus quadripunctatus)
  437. Skálovka dalmatská (Haplodrassus dalmatensis)
  438. Skálovka dlouhonohá (Zelotes longipes)
  439. Skálovka domácí (Scotophaeus scutulatus)
  440. Skálovka drobná (Haplodrassus minor)
  441. Skálovka dvoubarvá (Zelotes electus)
  442. Skálovka hajní (Zelotes apricorum)
  443. Skálovka hvozdní (Haplodrassus cognatus)
  444. Skálovka kovová (Zelotes aeneus)
  445. Skálovka Latreilleova (Zelotes latreillei)
  446. Skálovka lesní (Haplodrassus silvestris)
  447. Skálovka měděná (Drassodes cupreus)
  448. Skálovka menší (Drassyllus pusillus)
  449. Skálovka mokřadní (Gnaphosa nigerrima)
  450. Skálovka mravencožravá (Callilepis nocturna)
  451. Skálovka oranžová (Zelotes aurantiacus)
  452. Skálovka otazníková (Zelotes petrensis)
  453. Skálovka ozubená (Haplodrassus kulczynskii)
  454. Skálovka podkorní (Gnaphosa montana)
  455. Skálovka pýřitá (Drassodes pubescens)
  456. Skálovka řemínková (Zelotes erebeus)
  457. Skálovka Schuszterova (Callilepis schuszteri)
  458. Skálovka smuteční (Gnaphosa lugubris)
  459. Skálovka Sörensenova (Haplodrassus soerenseni)
  460. Skálovka stepní (Drassyllus praeficus)
  461. Skálovka stínomilná (Haplodrassus umbratilis)
  462. Skálovka suchomilná (Gnaphosa opaca)
  463. Skálovka suťová (Echemus angustifrons)
  464. Skálovka šedá (Haplodrassus signifer)
  465. Skálovka šestitečná (Phaeocedus braccatus)
  466. Skálovka štítová (Sosticus loricatus)
  467. Skálovka trpasličí (Civizelotes pygmaeus)
  468. Skálovka uherská (Cryptodrassus hungaricus)
  469. Skálovka úhledná (Kishidaia conspicua)
  470. Skálovka velká (Gnaphosa lucifuga)
  471. Skálovka vidlicová (Drassyllus villicus)
  472. Skálovka vlhkomilná (Drassyllus lutetianus)
  473. Skálovka vydělená (Zelotes segrex)
  474. Skálovka zemní (Zelotes subterraneus)
  475. Skálovka zoubkovaná (Zelotes atrocaeruleus)
  476. Skálovka žlutavá (Drassodes lapidosus)
  477. Skálovka žlutonohá (Gnaphosa bicolor)
  478. Sklípkánek černý (Atypus piceus)
  479. Sklípkánek hnědý (Atypus affinis)
  480. Sklípkánek pontický (Atypus muralis)
  481. Slíďák bahenní (Pirata tenuitarsis)
  482. Slíďák bažinný (Pirata piraticus)
  483. Slíďák bradavčitý (Alopecosa solitaria)
  484. Slíďák břehový (Arctosa cinerea)
  485. Slíďák černobílý (Aulonia albimana)
  486. Slíďák červenavý (Xerolycosa miniata)
  487. Slíďák drápkatý (Trochosa ruricola)
  488. Slíďák dutinkový (Trochosa robusta)
  489. Slíďák dvoupruhý (Pardosa bifasciata)
  490. Slíďák hajní (Pardosa lugubris)
  491. Slíďák hájový (Pardosa alacris)
  492. Slíďák křovinný (Alopecosa trabalis)
  493. Slíďák ladní (Pardosa monticola)
  494. Slíďák lesní (Alopecosa taeniata)
  495. Slíďák lesostepní (Arctosa lutetiana)
  496. Slíďák levhartí (Arctosa leopardus)
  497. Slíďák luční (Pardosa palustris)
  498. Slíďák lužní (Pardosa prativaga)
  499. Slíďák malý (Piratula latitans)
  500. Slíďák menší (Pardosa pullata)
  501. Slíďák mokřadní (Pardosa amentata)
  502. Slíďák mokřinný (Pardosa paludicola)
  503. Slíďák pasekový (Alopecosa inquilina)
  504. Slíďák pobřežní (Piratula knorri)
  505. Slíďák potápivý (Pirata piscatorius)
  506. Slíďák rašeliništní (Piratula uliginosus)
  507. Slíďák rašelinný (Pardosa sphagnicola)
  508. Slíďák rolní (Pardosa agrestis)
  509. Slíďák řemínkový (Pardosa riparia)
  510. Slíďák Schmidtův (Alopecosa schmidti)
  511. Slíďák skvrnitý (Arctosa maculata)
  512. Slíďák slaništní (Pardosa maisa)
  513. Slíďák slunomilný (Alopecosa cursor)
  514. Slíďák suchomilný (Arctosa figurata)
  515. Slíďák suchopárový (Alopecosa striatipes)
  516. Slíďák Sulzerův (Alopecosa sulzeri)
  517. Slíďák světlinový (Xerolycosa nemoralis)
  518. Slíďák šedý (Alopecosa pulverulenta)
  519. Slíďák štětinatý (Trochosa spinipalpis)
  520. Slíďák tečkovaný (Hygrolycosa rubrofasciata)
  521. Slíďák tlustonohý (Alopecosa cuneata)
  522. Slíďák úhorní (Alopecosa accentuata)
  523. Slíďák vlhkomilný (Piratula hygrophila)
  524. Slíďák vřesový (Pardosa nigriceps)
  525. Slíďák zahradní (Pardosa hortensis)
  526. Slíďák zemní (Trochosa terricola)
  527. Snovačka běloskvrnná (Steatoda albomaculata)
  528. Snovačka borová (Theridion pinastri)
  529. Snovačka Bösenbergova (Theridion boesenbergi)
  530. Snovačka břehová (Cryptachaea riparia)
  531. Snovačka černobřichá (Dipoena melanogaster)
  532. Snovačka černostrakatá (Heterotheridion nigrovariegatum)
  533. Snovačka červenonohá (Dipoena erythropus)
  534. Snovačka doubravní (Paidiscura pallens)
  535. Snovačka dvouskvrnná (Neottiura bimaculata)
  536. Snovačka hajní (Parasteatoda lunata)
  537. Snovačka hranatá (Episinus angulatus)
  538. Snovačka kalhotkatá (Dipoena braccata)
  539. Snovačka kaštanová (Steatoda castanea)
  540. Snovačka keřová (Theridion varians)
  541. Snovačka kropenatá (Platnickina tincta)
  542. Snovačka lesní (Robertus lividus)
  543. Snovačka líbezná (Neottiura suaveolens)
  544. Snovačka luční (Enoplognatha latimana)
  545. Snovačka malovaná (Theridion pictum)
  546. Snovačka mravencožravá (Lasaeola tristis)
  547. Snovačka nejmenší (Theonoe minutissima)
  548. Snovačka oválná (Enoplognatha ovata)
  549. Snovačka pečující (Phylloneta impressa)
  550. Snovačka pětitečná (Euryopis quinqueguttata)
  551. Snovačka pobřežní (Theridion hemerobium)
  552. Snovačka pokoutní (Steatoda bipunctata)
  553. Snovačka polní (Robertus arundineti)
  554. Snovačka proměnlivá (Rugathodes instabilis)
  555. Snovačka překrásná (Rugathodes bellicosus)
  556. Snovačka skalní (Theridion betteni)
  557. Snovačka skálová (Theridion melanurum)
  558. Snovačka skleníková (Parasteatoda tepidariorum)
  559. Snovačka smrčková (Phylloneta sisyphia)
  560. Snovačka srdčitá (Dipoena coracina)
  561. Snovačka stromová (Theridion mystaceum)
  562. Snovačka stužkovitá (Anelosimus vittatus)
  563. Snovačka světlá (Euryopis laeta)
  564. Snovačka šálivá (Parasteatoda simulans)
  565. Snovačka tečkovaná (Crustulina guttata)
  566. Snovačka uťatá (Episinus truncatus)
  567. Snovačka vřesová (Simitidion simile)
  568. Snovačka vykrojená (Euryopis episinoides)
  569. Snovačka vypouklá (Pholcomma gibbum)
  570. Snovačka vysokohlavá (Dipoena torva)
  571. Snovačka zdobená (Asagena phalerata)
  572. Snovačka zemní (Enoplognatha thoracica)
  573. Snovačka žlutoskvrnná (Euryopis flavomaculata)
  574. Stepník moravský (Eresus moravicus)
  575. Stepník rudý (Eresus kollari)
  576. Stínomil lesní (Cybaeus angustiarum)
  577. Šestiočka důlkatá (Dysdera moravica)
  578. Šestiočka obecná (Harpactea lepida)
  579. Šestiočka ryšavá (Harpactea rubicunda)
  580. Šestiočka štíhlá (Harpactea hombergi)
  581. Šestiočka vidlozubá (Dysdera lantosquensis)
  582. Šplhalka keřová (Anyphaena accentuata)
  583. Temnomil sklepní (Nesticus cellulanus)
  584. Teplomil čtyřskvrnný (Titanoeca quadriguttata)
  585. Teplomil Schinerův (Titanoeca schineri)
  586. Třesavka sekáčovitá (Pholcus opilionoides)
  587. Třesavka velká (Pholcus phalangioides)
  588. Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica)
  589. Zápředka domácí (Liocranum rupicola)
  590. Zápředka hajní (Apostenus fuscus)
  591. Zápředka hnědá (Sagana rutilans)
  592. Zápředka měděná (Agroeca cuprea)
  593. Zápředka Palliardiho (Scotina palliardii)
  594. Zápředka teplomilná (Agroeca lusatica)
  595. Zápředka vřetenová (Agroeca proxima)
  596. Zápředka zvonečková (Agroeca brunnea)
  597. Zápřednice křovinná (Cheiracanthium oncognathum)
  598. Zápřednice ladní (Cheiracanthium campestre)
  599. Zápřednice mokřadní (Cheiracanthium erraticum)
  600. Zápřednice ozdobná (Cheiracanthium elegans)
  601. Zápřednice zelenavá (Cheiracanthium virescens)
  602. Zápředník drobný (Clubiona subtilis)
  603. Zápředník keřový (Clubiona pallidula)
  604. Zápředník korový (Clubiona corticalis)
  605. Zápředník krátkonohý (Clubiona brevipes)
  606. Zápředník lesní (Clubiona comta)
  607. Zápředník listový (Clubiona caerulescens)
  608. Zápředník mechový (Clubiona diversa)
  609. Zápředník mramorovaný (Clubiona marmorata)
  610. Zápředník německý (Clubiona germanica)
  611. Zápředník obecný (Clubiona trivialis)
  612. Zápředník podkorní (Clubiona subsultans)
  613. Zápředník rákosní (Clubiona phragmitis)
  614. Zápředník severský (Clubiona norvegica)
  615. Zápředník skalní (Clubiona saxatilis)
  616. Zápředník stepní (Clubiona genevensis)
  617. Zápředník štěrkový (Clubiona similis)
  618. Zápředník tmavý (Clubiona reclusa)
  619. Zápředník trávní (Clubiona neglecta)
  620. Zápředník větvový (Clubiona frutetorum)
  621. Zápředník vlhkomilný (Clubiona stagnatilis)
  622. Zápředník západní (Clubiona leucaspis)
  623. Zápředník zemní (Clubiona terrestris)
  624. Zápředník žlutý (Clubiona lutescens)
  625. Zora hajní (Zora nemoralis)
  626. Zora lesní (Zora silvestris)
  627. Zora obecná (Zora spinimana)
  628. Zora pustinná (Zora manicata)

 

2.3) Abecední seznam pavouků Vysočiny podle latinských jmen

Legenda k mapám rozšíření na Vysočině:
= současný výskyt (od r. 2001)
= historický výskyt (do r. 2000)

  1. Abacoproeces saltuum - Pavučenka hvozdní
  2. Acartauchenius scurrilis - Pavučenka malooká
  3. Aculepeira ceropegia - Křižák skvostný
  4. Aelurillus v-insignitus - Skákavka znamenaná
  5. Agalenatea redii - Křižák pýřitý
  6. Agelena labyrinthica - Pokoutník nálevkovitý
  7. Agnyphantes expunctus - Plachetnatka borůvková
  8. Agroeca brunnea - Zápředka zvonečková
  9. Agroeca cuprea - Zápředka měděná
  10. Agroeca lusatica - Zápředka teplomilná
  11. Agroeca proxima - Zápředka vřetenová
  12. Agyneta affinis - Plachetnatka trávová
  13. Agyneta cauta - Plachetnatka makadlová
  14. Agyneta conigera - Plachetnatka prosedlaná
  15. Agyneta equestris - Plachetnatka trávní
  16. Agyneta fuscipalpa - Plachetnatka zoubkatá
  17. Agyneta innotabilis - Plachetnatka kmenová
  18. Agyneta mollis - Plachetnatka luční
  19. Agyneta ramosa - Plachetnatka větvitá
  20. Agyneta rurestris - Plachetnatka obecná
  21. Agyneta saxatilis - Plachetnatka zrníčková
  22. Agyneta simplicitarsis - Plachetnatka suchopárová
  23. Agyneta subtilis - Plachetnatka mokřadní
  24. Allagelena gracilens - Pokoutník štíhlý
  25. Allomengea scopigera - Plachetnatka štětkovitá
  26. Allomengea vidua - Plachetnatka různotrnná
  27. Alopecosa accentuata - Slíďák úhorní
  28. Alopecosa cuneata - Slíďák tlustonohý
  29. Alopecosa cursor - Slíďák slunomilný
  30. Alopecosa inquilina - Slíďák pasekový
  31. Alopecosa pulverulenta - Slíďák šedý
  32. Alopecosa schmidti - Slíďák Schmidtův
  33. Alopecosa solitaria - Slíďák bradavčitý
  34. Alopecosa striatipes - Slíďák suchopárový
  35. Alopecosa sulzeri - Slíďák Sulzerův
  36. Alopecosa taeniata - Slíďák lesní
  37. Alopecosa trabalis - Slíďák křovinný
  38. Altella biuncata - Cedivečka Millerova
  39. Amaurobius fenestralis - Cedivka podkorní
  40. Amaurobius ferox - Cedivka domovní
  41. Amaurobius jugorum - Cedivka hajní
  42. Anelosimus vittatus - Snovačka stužkovitá
  43. Anguliphantes angulipalpis - Plachetnatka trnozubá
  44. Anguliphantes tripartitus - Plachetnatka Svatoňova
  45. Antistea elegans - Příčnatka bažinná
  46. Anyphaena accentuata - Šplhalka keřová
  47. Aphileta misera - Pavučenka rašeliništní
  48. Apostenus fuscus - Zápředka hajní
  49. Araeoncus crassiceps - Pavučenka bahnomilná
  50. Araeoncus humilis - Pavučenka obecná
  51. Araneus alsine - Křižák načervenalý
  52. Araneus angulatus - Křižák velký
  53. Araneus diadematus - Křižák obecný
  54. Araneus marmoreus - Křižák mramorovaný
  55. Araneus quadratus - Křižák čtyřskvrnný
  56. Araneus sturmi - Křižák Sturmův
  57. Araneus triguttatus - Křižák trojtečný
  58. Araniella alpica - Křižák horský
  59. Araniella cucurbitina - Křižák zelený
  60. Araniella displicata - Křižák borový
  61. Araniella inconspicua - Křižák nenápadný
  62. Araniella opisthographa - Křižák dubový
  63. Arctosa cinerea - Slíďák břehový
  64. Arctosa figurata - Slíďák suchomilný
  65. Arctosa leopardus - Slíďák levhartí
  66. Arctosa lutetiana - Slíďák lesostepní
  67. Arctosa maculata - Slíďák skvrnitý
  68. Argenna subnigra - Cedivečka tmavá
  69. Argiope bruennichi - Křižák pruhovaný
  70. Argyroneta aquatica - Vodouch stříbřitý
  71. Archaeodictyna minutissima - Cedivečka nejmenší
  72. Asagena phalerata - Snovačka zdobená
  73. Asianellus festivus - Skákavka teplomilná
  74. Asthenargus helveticus - Pavučenka Baumova
  75. Asthenargus perforatus - Pavučenka dírkatá
  76. Atypus affinis - Sklípkánek hnědý
  77. Atypus muralis - Sklípkánek pontický
  78. Atypus piceus - Sklípkánek černý
  79. Aulonia albimana - Slíďák černobílý
  80. Ballus chalybeius - Skákavka nosatcová
  81. Bathyphantes approximatus - Plachetnatka mokřinná
  82. Bathyphantes gracilis - Plachetnatka vlhkomilná
  83. Bathyphantes nigrinus - Plachetnatka tmavá
  84. Bathyphantes parvulus - Plachetnatka běžná
  85. Bathyphantes setiger - Plachetnatka rybniční
  86. Bathyphantes similis - Plachetnatka karová
  87. Bolyphantes alticeps - Plachetnatka kuželová
  88. Brommella falcigera - Cedivečka mečovitá
  89. Callilepis nocturna - Skálovka mravencožravá
  90. Callilepis schuszteri - Skálovka Schuszterova
  91. Callobius claustrarius - Cedivka lesní
  92. Canariphantes nanus - Plachetnatka trpasličí
  93. Carrhotus xanthogramma - Skákavka dvoubarevná
  94. Centromerita bicolor - Plachetnatka štětinatá
  95. Centromerus arcanus - Plachetnatka skrytá
  96. Centromerus brevipalpus - Plachetnatka trojlaločná
  97. Centromerus capucinus - Plachetnatka mateřídoušková
  98. Centromerus cavernarum - Plachetnatka kavernová
  99. Centromerus incilium - Plachetnatka suchomilná
  100. Centromerus levitarsis - Plachetnatka řemínková
  101. Centromerus pabulator - Plachetnatka montánní
  102. Centromerus persimilis - Plachetnatka záhadná
  103. Centromerus sellarius - Plachetnatka chlumní
  104. Centromerus silvicola - Plachetnatka buková
  105. Centromerus sylvaticus - Plachetnatka lesní
  106. Ceratinella brevipes - Pavučenka krátkonohá
  107. Ceratinella brevis - Pavučenka krátká
  108. Ceratinella major - Pavučenka větší
  109. Ceratinella scabrosa - Pavučenka důlkovaná
  110. Cercidia prominens - Křižák trnečkový
  111. Cetonana laticeps - Hlavoun širohlavý
  112. Cicurina cicur - Pacedivečka podzimní
  113. Cinetata gradata - Pavučenka stupínkatá
  114. Civizelotes pygmaeus - Skálovka trpasličí
  115. Clubiona brevipes - Zápředník krátkonohý
  116. Clubiona caerulescens - Zápředník listový
  117. Clubiona comta - Zápředník lesní
  118. Clubiona corticalis - Zápředník korový
  119. Clubiona diversa - Zápředník mechový
  120. Clubiona frutetorum - Zápředník větvový
  121. Clubiona genevensis - Zápředník stepní
  122. Clubiona germanica - Zápředník německý
  123. Clubiona leucaspis - Zápředník západní
  124. Clubiona lutescens - Zápředník žlutý
  125. Clubiona marmorata - Zápředník mramorovaný
  126. Clubiona neglecta - Zápředník trávní
  127. Clubiona norvegica - Zápředník severský
  128. Clubiona pallidula - Zápředník keřový
  129. Clubiona phragmitis - Zápředník rákosní
  130. Clubiona reclusa - Zápředník tmavý
  131. Clubiona saxatilis - Zápředník skalní
  132. Clubiona similis - Zápředník štěrkový
  133. Clubiona stagnatilis - Zápředník vlhkomilný
  134. Clubiona subsultans - Zápředník podkorní
  135. Clubiona subtilis - Zápředník drobný
  136. Clubiona terrestris - Zápředník zemní
  137. Clubiona trivialis - Zápředník obecný
  138. Cnephalocotes obscurus - Pavučenka tmavá
  139. Coelotes atropos - Punčoškář horský
  140. Coelotes terrestris - Punčoškář zemní
  141. Coriarachne depressa - Běžník plochý
  142. Cozyptila blackwalli - Běžník Blackwallův
  143. Crustulina guttata - Snovačka tečkovaná
  144. Cryphoeca silvicola - Papříčnatka lesní
  145. Cryptachaea riparia - Snovačka břehová
  146. Cryptodrassus hungaricus - Skálovka uherská
  147. Cybaeus angustiarum - Stínomil lesní
  148. Cyclosa conica - Křižák vířivý
  149. Cyclosa oculata - Křižák trojlaločný
  150. Dendryphantes hastatus - Skákavka borová
  151. Dendryphantes rudis - Skákavka totemová
  152. Diaea dorsata - Běžník zelený
  153. Dictyna arundinacea - Cedivečka obecná
  154. Dictyna latens - Cedivečka černá
  155. Dictyna pusilla - Cedivečka menší
  156. Dictyna uncinata - Cedivečka plotová
  157. Dicymbium nigrum - Pavučenka černá
  158. Dicymbium tibiale - Pavučenka tlustonohá
  159. Diplocephalus cristatus - Pavučenka bradatá
  160. Diplocephalus latifrons - Pavučenka klanohlavá
  161. Diplocephalus permixtus - Pavučenka trojtrnná
  162. Diplocephalus picinus - Pavučenka listová
  163. Diplostyla concolor - Plachetnatka jazýčková
  164. Dipoena braccata - Snovačka kalhotkatá
  165. Dipoena coracina - Snovačka srdčitá
  166. Dipoena erythropus - Snovačka červenonohá
  167. Dipoena melanogaster - Snovačka černobřichá
  168. Dipoena torva - Snovačka vysokohlavá
  169. Dismodicus bifrons - Pavučenka dvoučelá
  170. Dismodicus elevatus - Pavučenka číškovitá
  171. Dolomedes fimbriatus - Lovčík vodní
  172. Donacochara speciosa - Pavučenka rákosní
  173. Drapetisca socialis - Plachetnatka nákorní
  174. Drassodes cupreus - Skálovka měděná
  175. Drassodes lapidosus - Skálovka žlutavá
  176. Drassodes pubescens - Skálovka pýřitá
  177. Drassyllus lutetianus - Skálovka vlhkomilná
  178. Drassyllus praeficus - Skálovka stepní
  179. Drassyllus pumilus - Skálovka brýlová
  180. Drassyllus pusillus - Skálovka menší
  181. Drassyllus villicus - Skálovka vidlicová
  182. Drepanotylus uncatus - Pavučenka háková
  183. Dysdera lantosquensis - Šestiočka vidlozubá
  184. Dysdera moravica - Šestiočka důlkatá
  185. Ebrechtella tricuspidata - Běžník listový
  186. Echemus angustifrons - Skálovka suťová
  187. Emblyna mitis - Cedivečka jemná
  188. Enoplognatha latimana - Snovačka luční
  189. Enoplognatha ovata - Snovačka oválná
  190. Enoplognatha thoracica - Snovačka zemní
  191. Entelecara acuminata - Pavučenka dlouhohlavá
  192. Entelecara congenera - Pavučenka dlouhočelá
  193. Entelecara erythropus - Pavučenka plochohlavá
  194. Episinus angulatus - Snovačka hranatá
  195. Episinus truncatus - Snovačka uťatá
  196. Eratigena agrestis - Pokoutník stepní
  197. Eratigena atrica - Pokoutník tmavý
  198. Eresus kollari - Stepník rudý
  199. Eresus moravicus - Stepník moravský
  200. Erigone atra - Pavučenka létavá
  201. Erigone dentipalpis - Pavučenka zoubkatá
  202. Erigonella hiemalis - Pavučenka zimní
  203. Erigonella ignobilis - Pavučenka bažinná
  204. Erigonoplus jarmilae - Pavučenka Jarmilina
  205. Ero aphana - Ostník šestiskvrnný
  206. Ero cambridgei - Ostník Cambridgeův
  207. Ero furcata - Ostník pavoukožravý
  208. Ero tuberculata - Ostník hrbolkový
  209. Euophrys frontalis - Skákavka bělovlasá
  210. Euryopis episinoides - Snovačka vykrojená
  211. Euryopis flavomaculata - Snovačka žlutoskvrnná
  212. Euryopis laeta - Snovačka světlá
  213. Euryopis quinqueguttata - Snovačka pětitečná
  214. Evarcha arcuata - Skákavka černá
  215. Evarcha falcata - Skákavka obecná
  216. Evarcha laetabunda - Skákavka člunková
  217. Floronia bucculenta - Plachetnatka přízemní
  218. Formiphantes lephthyphantiformis - Plachetnatka myší
  219. Frontinellina frutetorum - Plachetnatka křovinná
  220. Gibbaranea bituberculata - Křižák dvouhrbý
  221. Gibbaranea gibbosa - Křižák hrbatý
  222. Gibbaranea omoeda - Křižák smrkový
  223. Gnaphosa bicolor - Skálovka žlutonohá
  224. Gnaphosa lucifuga - Skálovka velká
  225. Gnaphosa lugubris - Skálovka smuteční
  226. Gnaphosa montana - Skálovka podkorní
  227. Gnaphosa nigerrima - Skálovka mokřadní
  228. Gnaphosa opaca - Skálovka suchomilná
  229. Gnathonarium dentatum - Pavučenka hřivnatá
  230. Gonatium hilare - Pavučenka dýkovitá
  231. Gonatium paradoxum - Pavučenka podivná
  232. Gonatium rubellum - Pavučenka červenavá
  233. Gonatium rubens - Pavučenka rubínová
  234. Gongylidiellum edentatum - Pavučenka bezzubá
  235. Gongylidiellum latebricola - Pavučenka palcovitá
  236. Gongylidiellum murcidum - Pavučenka vlnková
  237. Gongylidiellum vivum - Pavučenka mokřadní
  238. Gongylidium rufipes - Pavučenka rudonohá
  239. Hahnia difficilis - Příčnatka tmavá
  240. Hahnia helveola - Příčnatka žlutavá
  241. Hahnia montana - Příčnatka horská
  242. Hahnia nava - Příčnatka stepní
  243. Hahnia ononidum - Příčnatka hřebínková
  244. Hahnia pusilla - Příčnatka drobná
  245. Haplodrassus cognatus - Skálovka hvozdní
  246. Haplodrassus dalmatensis - Skálovka dalmatská
  247. Haplodrassus kulczynskii - Skálovka ozubená
  248. Haplodrassus minor - Skálovka drobná
  249. Haplodrassus signifer - Skálovka šedá
  250. Haplodrassus silvestris - Skálovka lesní
  251. Haplodrassus soerenseni - Skálovka Sörensenova
  252. Haplodrassus umbratilis - Skálovka stínomilná
  253. Harpactea hombergi - Šestiočka štíhlá
  254. Harpactea lepida - Šestiočka obecná
  255. Harpactea rubicunda - Šestiočka ryšavá
  256. Heliophanus aeneus - Skákavka bronzová
  257. Heliophanus auratus - Skákavka zlatavá
  258. Heliophanus cupreus - Skákavka měděná
  259. Heliophanus dampfi - Skákavka rašelinná
  260. Heliophanus dubius - Skákavka lesklá
  261. Heliophanus flavipes - Skákavka žlutonohá
  262. Helophora insignis - Plachetnatka podzimní
  263. Heterotheridion nigrovariegatum - Snovačka černostrakatá
  264. Hilaira excisa - Pavučenka močálová
  265. Histopona torpida - Pokoutník hajní
  266. Hygrolycosa rubrofasciata - Slíďák tečkovaný
  267. Hylyphantes graminicola - Pavučenka plachetnatková
  268. Hypomma bituberculatum - Pavučenka dvoulaločná
  269. Hypomma cornutum - Pavučenka srnčí
  270. Hypsocephalus pusillus - Pavučenka Dahlova
  271. Hypsosinga albovittata - Křižák vřesový
  272. Hypsosinga heri - Křižák Herův
  273. Hypsosinga pygmaea - Křižák trpasličí
  274. Hypsosinga sanguinea - Křižák červený
  275. Hyptiotes paradoxus - Pakřižák smrkový
  276. Chalcoscirtus brevicymbialis - Skákavka tmavá
  277. Cheiracanthium campestre - Zápřednice ladní
  278. Cheiracanthium elegans - Zápřednice ozdobná
  279. Cheiracanthium erraticum - Zápřednice mokřadní
  280. Cheiracanthium oncognathum - Zápřednice křovinná
  281. Cheiracanthium virescens - Zápřednice zelenavá
  282. Improphantes geniculatus - Plachetnatka stepní
  283. Improphantes nitidus - Plachetnatka jablková
  284. Incestophantes crucifer - Plachetnatka borová
  285. Inermocoelotes inermis - Punčoškář lesní
  286. Ipa keyserlingi - Plachetnatka Keyserlingova
  287. Kaestneria dorsalis - Plachetnatka zobákovitá
  288. Kishidaia conspicua - Skálovka úhledná
  289. Kratochviliella bicapitata - Pavučenka Kratochvílova
  290. Labulla thoracica - Plachetnatka pařezová
  291. Larinioides cornutus - Křižák rákosní
  292. Larinioides folium - Křižák plachý
  293. Larinioides ixobolus - Křižák rudohnědý
  294. Larinioides patagiatus - Křižák keřový
  295. Larinioides sericatus - Křižák mostní
  296. Lasaeola tristis - Snovačka mravencožravá
  297. Lasiargus hirsutus - Pavučenka srstnatá
  298. Lathys humilis - Cedivečka kroužkovaná
  299. Lathys stigmatisata - Cedivečka hnědá
  300. Lepthyphantes leprosus - Plachetnatka skalní
  301. Lepthyphantes minutus - Plachetnatka tlustotrnná
  302. Lepthyphantes nodifer - Plachetnatka lopatková
  303. Lepthyphantes notabilis - Plachetnatka dýkovitá
  304. Leptorhoptrum robustum - Pavučenka velká
  305. Leptorchestes berolinensis - Skákavka mravencovitá
  306. Linyphia hortensis - Plachetnatka zahradní
  307. Linyphia triangularis - Plachetnatka keřová
  308. Liocranum rupicola - Zápředka domácí
  309. Lophomma punctatum - Pavučenka tečkovaná
  310. Macaroeris nidicolens - Skákavka sosnová
  311. Macrargus carpenteri - Plachetnatka Carpenterova
  312. Macrargus rufus - Plachetnatka rudohnědá
  313. Mangora acalypha - Křižák luční
  314. Mansuphantes mansuetus - Plachetnatka pentlicová
  315. Maro lepidus - Plachetnatka malá
  316. Marpissa muscosa - Skákavka velká
  317. Marpissa nivoyi - Skákavka úzká
  318. Marpissa radiata - Skákavka rákosní
  319. Maso sundevalli - Pavučenka Sundevallova
  320. Mastigusa arietina - Cedivečka mravencomilná
  321. Mecopisthes silus - Pavučenka ploskonosá
  322. Megalepthyphantes nebulosus - Plachetnatka domácí
  323. Megalepthyphantes pseudocollinus - Plachetnatka Saaristova
  324. Mermessus trilobatus - Pavučenka trojlaločná
  325. Meta menardi - Meta temnostní
  326. Metellina mengei - Meta Mengeho
  327. Metellina merianae - Meta jeskynní
  328. Metellina segmentata - Meta podzimní
  329. Metopobactrus prominulus - Pavučenka výčnělková
  330. Micaria albovittata - Mikarie bělostuhá
  331. Micaria dives - Mikarie duhová
  332. Micaria formicaria - Mikarie mravencovitá
  333. Micaria fulgens - Mikarie třpytná
  334. Micaria guttulata - Mikarie berlovitá
  335. Micaria pulicaria - Mikarie travní
  336. Micaria subopaca - Mikarie kmenová
  337. Micrargus georgescuae - Pavučenka širokostuhá
  338. Micrargus herbigradus - Pavučenka hrabanková
  339. Micrargus subaequalis - Pavučenka hučková
  340. Microlinyphia impigra - Plachetnatka hbitá
  341. Microlinyphia pusilla - Plachetnatka bičovitá
  342. Micrommata virescens - Maloočka smaragdová
  343. Microneta viaria - Plachetnatka listová
  344. Minicia marginella - Pavučenka vroubená
  345. Minyriolus pusillus - Pavučenka droboučká
  346. Misumena vatia - Běžník kopretinový
  347. Moebelia penicillata - Pavučenka štětcovitá
  348. Mughiphantes mughi - Plachetnatka Mughova
  349. Myrmarachne formicaria - Skákavka mravenčí
  350. Nematogmus sanguinolentus - Pavučenka krvavá
  351. Neon levis - Skákavka hladká
  352. Neon rayi - Skákavka nepatrná
  353. Neon reticulatus - Skákavka mechová
  354. Neon valentulus - Skákavka mokřadní
  355. Neottiura bimaculata - Snovačka dvouskvrnná
  356. Neottiura suaveolens - Snovačka líbezná
  357. Neriene clathrata - Plachetnatka jarní
  358. Neriene emphana - Plachetnatka smrková
  359. Neriene furtiva - Plachetnatka trávomilná
  360. Neriene montana - Plachetnatka velká
  361. Neriene peltata - Plachetnatka vlnopruhá
  362. Neriene radiata - Plachetnatka kupolovitá
  363. Nesticus cellulanus - Temnomil sklepní
  364. Nigma flavescens - Cedivečka doubravní
  365. Nigma walckenaeri - Cedivečka zelená
  366. Notioscopus sarcinatus - Pavučenka štěrbinovitá
  367. Nuctenea umbratica - Křižák podkorní
  368. Nusoncus nasutus - Pavučenka nosatá
  369. Obscuriphantes obscurus - Plachetnatka růžkatá
  370. Oedothorax agrestis - Pavučenka pobřežní
  371. Oedothorax apicatus - Pavučenka rolní
  372. Oedothorax fuscus - Pavučenka stejnoostná
  373. Oedothorax gibbosus - Pavučenka hrbatá
  374. Oedothorax retusus - Pavučenka vtlačená
  375. Oryphantes angulatus - Plachetnatka rašeliništní
  376. Ostearius melanopygius - Pavučenka novozélandská
  377. Oxyopes ramosus - Paslíďák keřový
  378. Ozyptila atomaria - Běžník suchopárový
  379. Ozyptila brevipes - Běžník bažinný
  380. Ozyptila claveata - Běžník stepní
  381. Ozyptila praticola - Běžník lužní
  382. Ozyptila pullata - Běžník tmavý
  383. Ozyptila rauda - Běžník drnový
  384. Ozyptila scabricula - Běžník hlínový
  385. Ozyptila trux - Běžník vlhkomilný
  386. Pachygnatha clercki - Čelistnatka obojživelná
  387. Pachygnatha degeeri - Čelistnatka mokřadní
  388. Pachygnatha listeri - Čelistnatka Listerova
  389. Paidiscura pallens - Snovačka doubravní
  390. Palliduphantes alutacius - Plachetnatka bledá
  391. Palliduphantes insignis - Plachetnatka krtčí
  392. Palliduphantes pallidus - Plachetnatka žlutá
  393. Panamomops affinis - Pavučenka lesostepní
  394. Panamomops fagei - Pavučenka Fageova
  395. Panamomops inconspicuus - Pavučenka nenápadná
  396. Parasteatoda lunata - Snovačka hajní
  397. Parasteatoda simulans - Snovačka šálivá
  398. Parasteatoda tepidariorum - Snovačka skleníková
  399. Pardosa agrestis - Slíďák rolní
  400. Pardosa alacris - Slíďák hájový
  401. Pardosa amentata - Slíďák mokřadní
  402. Pardosa bifasciata - Slíďák dvoupruhý
  403. Pardosa hortensis - Slíďák zahradní
  404. Pardosa lugubris - Slíďák hajní
  405. Pardosa maisa - Slíďák slaništní
  406. Pardosa monticola - Slíďák ladní
  407. Pardosa nigriceps - Slíďák vřesový
  408. Pardosa paludicola - Slíďák mokřinný
  409. Pardosa palustris - Slíďák luční
  410. Pardosa prativaga - Slíďák lužní
  411. Pardosa pullata - Slíďák menší
  412. Pardosa riparia - Slíďák řemínkový
  413. Pardosa sphagnicola - Slíďák rašelinný
  414. Pelecopsis elongata - Pavučenka zakrojená
  415. Pelecopsis parallela - Pavučenka důlečkovaná
  416. Pelecopsis radicicola - Pavučenka štítová
  417. Pellenes nigrociliatus - Skákavka listová
  418. Pellenes tripunctatus - Skákavka křížová
  419. Peponocranium orbiculatum - Pavučenka kruhová
  420. Peponocranium praeceps - Pavučenka vztyčnohlavá
  421. Phaeocedus braccatus - Skálovka šestitečná
  422. Philaeus chrysops - Skákavka rudopásá
  423. Philodromus albidus - Listovník skvrnitý
  424. Philodromus aureolus - Listovník zlatolesklý
  425. Philodromus cespitum - Listovník obecný
  426. Philodromus collinus - Listovník keřový
  427. Philodromus dispar - Listovník rozličný
  428. Philodromus emarginatus - Listovník větvový
  429. Philodromus fuscomarginatus - Listovník podkorní
  430. Philodromus margaritatus - Listovník plochý
  431. Philodromus rufus - Listovník rezavý
  432. Phlegra bresnieri - Skákavka úzkopásá
  433. Phlegra cinereofasciata - Skákavka šedopruhá
  434. Phlegra fasciata - Skákavka stužkovitá
  435. Pholcomma gibbum - Snovačka vypouklá
  436. Pholcus opilionoides - Třesavka sekáčovitá
  437. Pholcus phalangioides - Třesavka velká
  438. Phrurolithus festivus - Brabenčík obecný
  439. Phrurolithus minimus - Brabenčík lesní
  440. Phrurolithus pullatus - Brabenčík stepní
  441. Phrurolithus szilyi - Brabenčík Szilyho
  442. Phylloneta impressa - Snovačka pečující
  443. Phylloneta sisyphia - Snovačka smrčková
  444. Pirata piraticus - Slíďák bažinný
  445. Pirata piscatorius - Slíďák potápivý
  446. Pirata tenuitarsis - Slíďák bahenní
  447. Piratula hygrophila - Slíďák vlhkomilný
  448. Piratula knorri - Slíďák pobřežní
  449. Piratula latitans - Slíďák malý
  450. Piratula uliginosus - Slíďák rašeliništní
  451. Pisaura mirabilis - Lovčík hajní
  452. Pistius truncatus - Běžník lichoběžníkovitý
  453. Pityohyphantes phrygianus - Plachetnatka vidlicová
  454. Platnickina tincta - Snovačka kropenatá
  455. Pocadicnemis juncea - Pavučenka sítinná
  456. Pocadicnemis pumila - Pavučenka smyčkovitá
  457. Poeciloneta variegata - Plachetnatka křížová
  458. Porrhomma campbelli - Plachetnatka Campbellova
  459. Porrhomma convexum - Plachetnatka bystřinná
  460. Porrhomma egeria - Plachetnatka jeskynní
  461. Porrhomma microphthalmum - Plachetnatka drobnooká
  462. Porrhomma montanum - Plachetnatka tavolníková
  463. Porrhomma pallidum - Plachetnatka roklinová
  464. Porrhomma pygmaeum - Plachetnatka tmavohnědá
  465. Pseudeuophrys erratica - Skákavka kmenová
  466. Pseudeuophrys obsoleta - Skákavka stepní
  467. Pseudicius encarpatus - Skákavka podkorní
  468. Robertus arundineti - Snovačka polní
  469. Robertus lividus - Snovačka lesní
  470. Rugathodes bellicosus - Snovačka překrásná
  471. Rugathodes instabilis - Snovačka proměnlivá
  472. Sagana rutilans - Zápředka hnědá
  473. Saloca diceros - Pavučenka buková
  474. Salticus cingulatus - Skákavka stromová
  475. Salticus scenicus - Skákavka pruhovaná
  476. Salticus zebraneus - Skákavka zebrovitá
  477. Scotargus pilosus - Pavučenka žlutá
  478. Scotina palliardii - Zápředka Palliardiho
  479. Scotophaeus quadripunctatus - Skálovka čtyřskvrnná
  480. Scotophaeus scutulatus - Skálovka domácí
  481. Segestria bavarica - Segestra skalní
  482. Segestria senoculata - Segestra podkorní
  483. Sibianor aurocinctus - Skákavka tlustonohá
  484. Sibianor larae - Skákavka lara
  485. Sibianor tantulus - Skákavka skrovná
  486. Silometopus elegans - Pavučenka mechová
  487. Silometopus reussi - Pavučenka Reussova
  488. Simitidion simile - Snovačka vřesová
  489. Singa hamata - Křižák příčnopruhý
  490. Sintula corniger - Pavučenka rohatá
  491. Sitticus caricis - Skákavka bažinná
  492. Sitticus distinguendus - Skákavka šedá
  493. Sitticus dzieduszyckii - Skákavka písčinná
  494. Sitticus floricola - Skákavka pospolná
  495. Sitticus penicillatus - Skákavka dvoutečná
  496. Sitticus pubescens - Skákavka okenní
  497. Sitticus saltator - Skákavka pozemní
  498. Sitticus saxicola - Skákavka masková
  499. Sitticus terebratus - Skákavka plotní
  500. Sosticus loricatus - Skálovka štítová
  501. Steatoda albomaculata - Snovačka běloskvrnná
  502. Steatoda bipunctata - Snovačka pokoutní
  503. Steatoda castanea - Snovačka kaštanová
  504. Stemonyphantes lineatus - Plachetnatka skvrnitá
  505. Stroemiellus stroemi - Křižák Strömův
  506. Styloctetor romanus - Pavučenka římská
  507. Styloctetor stativus - Pavučenka klíšťkovitá
  508. Syedra myrmicarum - Plachetnatka mravenčí
  509. Synageles venator - Skákavka štíhlá
  510. Synema globosum - Běžník skvostný
  511. Talavera aequipes - Skákavka ulitová
  512. Talavera aperta - Skákavka drápkatá
  513. Talavera parvistyla - Skákavka vrchovištní
  514. Talavera petrensis - Skákavka bělovousá
  515. Tallusia experta - Plachetnatka štětcovitá
  516. Tapinocyba affinis - Pavučenka nevýrazná
  517. Tapinocyba biscissa - Pavučenka vidlicová
  518. Tapinocyba insecta - Pavučenka lesní
  519. Tapinocyboides pygmaeus - Pavučenka nejmenší
  520. Tapinopa longidens - Plachetnatka dlouhozubá
  521. Tegenaria campestris - Pokoutník polní
  522. Tegenaria domestica - Pokoutník domácí
  523. Tegenaria ferruginea - Pokoutník stájový
  524. Tegenaria silvestris - Pokoutník lesní
  525. Tenuiphantes alacris - Plachetnatka zvonečková
  526. Tenuiphantes cristatus - Plachetnatka pozemní
  527. Tenuiphantes flavipes - Plachetnatka žlutonohá
  528. Tenuiphantes mengei - Plachetnatka Mengeho
  529. Tenuiphantes tenebricola - Plachetnatka stinná
  530. Tenuiphantes tenuis - Plachetnatka kotvovitá
  531. Tetragnatha dearmata - Čelistnatka keřová
  532. Tetragnatha extensa - Čelistnatka rákosní
  533. Tetragnatha montana - Čelistnatka perleťová
  534. Tetragnatha nigrita - Čelistnatka tmavá
  535. Tetragnatha obtusa - Čelistnatka ptačí
  536. Tetragnatha pinicola - Čelistnatka stromová
  537. Textrix denticulata - Pokoutník ocasatý
  538. Thanatus arenarius - Listovník písečný
  539. Thanatus atratus - Listovník stepní
  540. Thanatus formicinus - Listovník drnový
  541. Thanatus striatus - Listovník mokřadní
  542. Theonina cornix - Plachetnatka vraní
  543. Theonina kratochvili - Plachetnatka Kratochvílova
  544. Theonoe minutissima - Snovačka nejmenší
  545. Theridion betteni - Snovačka skalní
  546. Theridion boesenbergi - Snovačka Bösenbergova
  547. Theridion hemerobium - Snovačka pobřežní
  548. Theridion melanurum - Snovačka skálová
  549. Theridion mystaceum - Snovačka stromová
  550. Theridion pictum - Snovačka malovaná
  551. Theridion pinastri - Snovačka borová
  552. Theridion varians - Snovačka keřová
  553. Thomisus onustus - Běžník květomilný
  554. Thyreosthenius biovatus - Pavučenka dvouhlavá
  555. Thyreosthenius parasiticus - Pavučenka žlutavá
  556. Tibellus oblongus - Listovník štíhlý
  557. Tiso vagans - Pavučenka stěhovavá
  558. Titanoeca quadriguttata - Teplomil čtyřskvrnný
  559. Titanoeca schineri - Teplomil Schinerův
  560. Tmarus piger - Běžník větvový
  561. Tmarus stellio - Běžník člunkový
  562. Trachyzelotes pedestris - Skálovka černá
  563. Trematocephalus cristatus - Pavučenka červená
  564. Trichoncus affinis - Pavučenka suchomilná
  565. Trichoncus auritus - Pavučenka ušatá
  566. Trichopterna cito - Pavučenka sfingová
  567. Trichopternoides thorelli - Pavučenka Thorellova
  568. Trochosa robusta - Slíďák dutinkový
  569. Trochosa ruricola - Slíďák drápkatý
  570. Trochosa spinipalpis - Slíďák štětinatý
  571. Trochosa terricola - Slíďák zemní
  572. Troxochrus scabriculus - Pavučenka zahradní
  573. Typhochrestus digitatus - Pavučenka štěrbinková
  574. Walckenaeria acuminata - Pavučenka periskopická
  575. Walckenaeria alticeps - Pavučenka lulková
  576. Walckenaeria antica - Pavučenka dýmková
  577. Walckenaeria atrotibialis - Pavučenka prosedlaná
  578. Walckenaeria capito - Pavučenka hlaváč
  579. Walckenaeria corniculans - Pavučenka čepovitá
  580. Walckenaeria cucullata - Pavučenka velkonosá
  581. Walckenaeria cuspidata - Pavučenka zahrocená
  582. Walckenaeria dysderoides - Pavučenka štíhlá
  583. Walckenaeria furcillata - Pavučenka vidlohlavá
  584. Walckenaeria kochi - Pavučenka Kochova
  585. Walckenaeria mitrata - Pavučenka viklanovitá
  586. Walckenaeria nodosa - Pavučenka sukovitá
  587. Walckenaeria nudipalpis - Pavučenka vlhkomilná
  588. Walckenaeria obtusa - Pavučenka spirálová
  589. Walckenaeria simplex - Pavučenka dubová
  590. Walckenaeria unicornis - Pavučenka jednorohá
  591. Walckenaeria vigilax - Pavučenka jarní
  592. Xerolycosa miniata - Slíďák červenavý
  593. Xerolycosa nemoralis - Slíďák světlinový
  594. Xysticus acerbus - Běžník hnědý
  595. Xysticus audax - Běžník keřový
  596. Xysticus bifasciatus - Běžník dvoupruhý
  597. Xysticus cristatus - Běžník obecný
  598. Xysticus erraticus - Běžník pocestný
  599. Xysticus ferrugineus - Běžník dlouhoostný
  600. Xysticus kochi - Běžník Kochův
  601. Xysticus lanio - Běžník poutavý
  602. Xysticus luctator - Běžník doubravní
  603. Xysticus luctuosus - Běžník lesní
  604. Xysticus marmoratus - Běžník mramorovaný
  605. Xysticus ninnii - Běžník lesostepní
  606. Xysticus robustus - Běžník velký
  607. Xysticus striatipes - Běžník vřesovištní
  608. Xysticus ulmi - Běžník mokřadní
  609. Zelotes aeneus - Skálovka kovová
  610. Zelotes apricorum - Skálovka hajní
  611. Zelotes atrocaeruleus - Skálovka zoubkovaná
  612. Zelotes aurantiacus - Skálovka oranžová
  613. Zelotes clivicola - Skálovka cibulová
  614. Zelotes electus - Skálovka dvoubarvá
  615. Zelotes erebeus - Skálovka řemínková
  616. Zelotes latreillei - Skálovka Latreilleova
  617. Zelotes longipes - Skálovka dlouhonohá
  618. Zelotes petrensis - Skálovka otazníková
  619. Zelotes segrex - Skálovka vydělená
  620. Zelotes subterraneus - Skálovka zemní
  621. Zilla diodia - Křižák hajní
  622. Zodarion germanicum - Mravčík obecný
  623. Zodarion rubidum - Mravčík skalní
  624. Zora manicata - Zora pustinná
  625. Zora nemoralis - Zora hajní
  626. Zora silvestris - Zora lesní
  627. Zora spinimana - Zora obecná
  628. Zygiella atrica - Křižák stříbřitý

 

3) Nejvýznamnější lokality pavouků Kraje Vysočina

Přehled byl sestaven na základě doloženého výskytu druhů Červeného seznamů pavouků ČR  (Řezáč et al. 2015) třech nejzávažnějších kategorií ohrožení (RE, CR a EN).

 

Lokalita

Počet druhů CS

(RE, CR, EN)

Dářko (NPR)

Divoká Oslava (součást PR Údolí Oslavy a Chvojnice)

Dlouhá hora (RBC)

Dukovanský mlýn (PR)

Dukovany – U zmoly

Chvojnov (PR)

Jankovský potok (NPP/EVL)

Ještěnice (PP)

Kobylinec (PP/EVL)

Křižník (PP)

Matějovský rybník

Mohelenská hadcová step (NPR)

Na Oklice (EVL)

Niva Jihlavy u Mohelna

Pastvisko u Nových Dvorů

Pod Kamenným vrchem (PR/EVL)

Pod Rudolfovou hájovnou (VKP)

Pod Skládkou

Ptáčovský kopeček (PP/EVL)

Radostínské rašeliniště (NPR)

Ransko (NPR)

Rašeliniště Kaliště (PR)

Rybníky v Pouštích (PP/EVL)

Staré duby

Suché skály (PR)

Švařec (NPP)

U Hamrů (PP)

U Jezera (PR)

U Kravína

Údolí Brtnice (PR)

Údolí Markovky

Údolí Oslavy a Chvojnice (PR)

Velká skála (PR)

Vladislavské skály

Zhejral (NPP/EVL)

Zlatá louka (PR)

1

1

1

1

6

1

1

1

3

1

1

41

1

2

2

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

3

2

1

1

7

1

11

4

4

1

1

 

4) Bibliografie pavouků Vysočiny

  • Baum J. (1929): Seznam pavouků Čech a Moravy. Čas. Nár. Muz. 103: 76–97.
  • Baum J. (1934b): Nově získané zajímavé druhy mé sbírky pavouků. Čas.Čs. Spol. ent. 31: 82–84.
  • Baum J. (1938b): O některých zajímavých druzích pavouků vyskytujících se v republice Československé. Čas. Nár. Muz., Řada přírodověd. 112: 60–70.
  • Bílek P. (1977): Příspěvek k poznání pavoučí zvířeny státní přírodní rezervace Lichnice v Železných horách. Práce a studie – Příroda 9: 121–125.
  • Bryja V., Dolanský J., Kasal P., Jelínek A. & Erhart J. (2002): Příspěvek k poznání pavouků jihozápadní Moravy. Přírod. Sbor. Západomorav. Muz. Třebíč 40: 91–102.
  • Bryja V., Svatoň J., Chytil J., Majkus Z., Růžička V., Kasal P., Dolanský J., Buchar J., Chvátalová I., Řezáč M., Kubcová L.,Erhart J. & Fenclová I. (2005): Spiders (Araneae) of the Lower Morava Biosphere Reserve and closely adjacent localities (Czech Republic). Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae 90: 13–184.
  • Bryja V. (2002): Pavouci (Araneida) Rokytenských slepenců. Přírod. Sbor. Západomorav. Muz. Třebíč 40: 19–31.
  • Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha, 351 pp.
  • Buchar J. & Thaler K. (2004): Ein Artproblem bei Wolfspinnen: Zur Differenzierung und vikarianten Verbreitung von Alopecosa striatipes (C. L. Koch) und A. mariae (Dahl) (Araneae, Lycosidae). Denisia 12. Biologiezentrum/Oberösterreichisches Landesmuseum, Linz, pp. 271–280.
  • Buchar J. (1997): Změny ve složení arachnofauny mohelenské hadcové stepi v letech 1942 až 1995. Přírod. Sbor. Západomorav. Muz. Třebíč 28: 1–28.
  • Dolanský J. (2011): Rozšíření a stanovištní nároky zápřednic rodu Cheiracanthium (Araneae, Miturgidae) v Česku. Vč. sb. přír. – Práce a studie 18: 125–140.
  • Jelínek A. & Svatoň J. (1995): Příspěvek k poznání pavoučí zvířeny (Araneae) břehových porostů vybraných rybníků Jihlavských vrchů. Vlastivědný sborník Vysočiny, Oddíl věd přírodních 12: 167–177.
  • Jelínek A. (1995): První nález křižáka pruhovaného (Argiope bruennichi) na Českomoravské vrchovině (Araneae, Araneidae). Vlastivědný sborník Vysočiny, Oddíl věd přírodních 12: 253–254.
  • Jelínek A. (1997): Ekologicko-faunistická charakteristika arachnofauny navrhovaného chráněného území Údolí řeky Brtnice. BSc. thesis, University of Ostrava, Ostrava, 50 pp.
  • Jelínek A. (1999): Výskyt teplomilných druhů pavouků (Araneae) v údolí řeky Jihlavy na Českomoravské vrchovině. MSc. thesis, Charles University, Praha, 60 pp.
  • Jelínek A. (2001): Rozšíření teplomilných druhů pavouků (Araneae) v údolí řeky Jihlavy na Českomoravské vrchovině. Vlastivědný sborník Vysočiny, Oddíl věd přírodních 15: 333–357.
  • Kratochvíl J. (1931): Příspěvek k znalosti západomoravských Salticid a Lycosid. Sborník Klubu přírodovědeckého v Brně 13 [1930]: 68–73.
  • Kratochvíl J. (1932b): Rod pavouků Titanoeca Thor. v Československé republice. Sborník Přírodovědecké společnosti v Mor. Ostravě 7: 11–24.
  • Kratochvíl J. (1933b): Studie o západomoravských Lycosidách. Čas. mor. zem. musea 28–29 [1931–1932]: 533–545.
  • Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia, Praha, 623 pp.
  • Kůrka A. (1994e): Přehled druhů pavouků (Araneida) ve sbírce Prof. F. Millera (Zoologické sbírky přírodovědeckého muzea – Národního muzea), část I. Čas. Nár. Muz., Řada přírodověd.163: 43–54. 
  • Kůrka A. (1996a): A survey of spider species (Araneida) in Prof. F. Miller’s collection (Department of Zoology, Museum of Natural History, National Museum), Part II. Čas. Nár. Muz., Řada přírodověd.165: 133–138.
  • Kůrka A. (1997a): A survey of spider species (Araneida) in Prof. F. Miller’s collection (Department of Zoology, Museum of Natural History– National Museum), part III: Thomisidae and Philodromidae. Čas. Nár. Muz., Řada přírodověd.166: 47–54.
  • Kůrka A. (1998a): A survey of spider species (Araneida) in Prof. F. Miller’s collection (Department of Zoology, Museum of Natural History– National Museum), part IV: Lycosidae. Čas. Nár. Muz., Řada přírodověd. 167: 35–42.
  • Kůrka A. (2000a): A survey of spider species (Araneae) in Prof. F. Miller’s collection (Department of Zoology, Museum of Natural History– National Museum), part V. Čas. Nár. Muz., Řada přírodověd.169: 35–40.
  • Makovec S. (1972): Pavouci Pacovy a Kladrubské hory u Chýnova. MSc. thesis, Charles University, Praha, 65 pp.
  • Miller F. & Kratochvíl J. (1940a): Ein Beitrag zur Revision der mitteleuropäischen Spinnenarten aus der Gattung Porrhomma E. Sim. Zool. Anz. 130: 161–190.
  • Miller F. & Obrtel R. (1975b): Soil surface spiders in a lowland forest. Acta Sc. Nat. Brno 9 (4): 1–40.
  • Miller F. & Weiss I. (1979): Neue Angaben über die Gattung Theonina Simon und Meioneta Hull aus Mitteleuropa. Věst. čs. Společ. zool. 43: 30–34
  • Miller F. (1939): Trichoncus Vejdovskýi n. sp. (Araneae). Věst. Čsl. zool. společ. 6–7 [1938–1939]: 318–321. 
  • Miller F. (1943): Neue Spinnen aus der Serpentinsteppe bei Mohelno in Mähren. Ent. Listy 6:11–29. 
  • Miller F. (1947): Pavoučí zvířena hadcových stepí u Mohelna. Archiv Svazu na výzkum a ochranu přírody i krajiny v zemi Moravskoslezské 7. Svaz na výzkum a ochranu přírody i krajiny v zemi Moravskoslezské, Brno, 128 pp.
  • Miller F. (1949): The new spiders from the serpentine rocky heath near Mohelno (Moravia occ.). Ent. Listy 12: 88–98.
  • Miller F. (1958b): Příspěvek k poznání československých druhů pavouků rodu Centromerus Dahl. Čas. Čs. Spol. ent. 55: 71–91.
  • Miller F. (1958c): Tři nové druhy pavouků z moravských stepních oblastí. Drei neue Spinnenarten aus den mährischen Steppengebietten. Věst. Čsl. zool. společ. 22: 148–155. 
  • Miller F. (1959): Einige neue oder unvollkommen bekannte Spinnenarten ausder Familie der Erigoniden. Sborník entom. odd. Nár. Musea v Praze 33: 41–59.
  • Miller F. (1967): Studien über die Kopulationsorgane der Spinnengattung 
  • Zelotes, Micaria, Robertus und Dipoena nebst Beschreibungeiniger neuen oder unvollkommen bekannten Spinnenarten. Acta Sc. Nat. Brno 1(7): 251–298.
  • Miller F. (1971): Řád Pavouci – Araneida. In Daniel M. & Černý V. (eds), Klíč zvířeny ČSSR IV. ČSAV, Praha, pp. 51–306. 
  • Nevoralová L. (1997a): Rozbor arachnofauny CHKO Blaník se zvláštním zřetelem k bylinnému patru. MSc. thesis, Charles University, Praha, 160 pp. 
  • Nosek A. (1895): Seznam českých a moravských pavouků. Věstník Král. České Společnosti Náuk. Třída mathematicko-přírodovědecká 1895 (3): 1–56.
  • Růžička V. (1993b): Pavouci hrabanky bukových lesů. Fauna Bohem. septentr.18: 135–142.
  • Řezáč M. & Kubcová L. (2002): Rozšíření pavouků (Araneae) čeledí Atypidae, Eresidae a Titanoecidae v České republice. Klapalekiana 38: 37–61.
  • Řezáč M., Král J. & Pekár S. (2008): The spider genus Dysdera (Araneae, Dysderidae) in central Europe: revision and natural history. J. Arachnol. 35 [2007]: 432–462.
  • Řezáč M., Kůrka A., Růžička V. & Heneberg P. (2015): Red List of Czech spiders: 3rd edition, adjusted according to evidence-based national conservation priorities. Biologia 70(5): 645-666.
  • Řezáč M., Pekár S. & Johannesen J. (2008): Taxonomic review and phylogenetic analysis of central European Eresus species (Araneae: Eresidae). Zoologica Scripta 37: 263–287
  • Řezáč M. (2009c): Rozšíření a ochrana pavouků sklípkánků (Araneae: Atypus spp.) v České republice. Příroda, Praha 28: 3–43.
  • Svatoň J. & Jelínek A. (1998): Příspěvek k poznání pavoučí zvířeny (Araneae) v údolí řeky Brtnice na Českomoravské vysočině. Vlastivědný sborník Vysočiny. Oddíl věd přírodních 13: 83–109.
  • Svatoň J. (2001): Fauna pavouků (Araneae) NPR Velký Špičák. Vlastivědný sborník Vysočiny, Oddíl věd přírodních 15: 183–197.
  • Svatoň J. (2006): Pavouci (Araneae) Žďárských vrchů. Faunisticko-ekologická studie. Parnassia 1. AOPK ČR, Správa CHKO Žďárské vrchy, Žďár nad Sázavou, 100 pp.
  • Šilhavý V. (1938a): Několik pavouků z čeledi Thomisidae nových pro Moravu. Ent. Listy1: 89–90. 
  • Šilhavý V. (1938b): Pavouk Xysticus embriki Kolosváry v Československé republice. Čas. Čs. Spol. ent.35: 36–38.
  • Šilhavý V. (1940): Thanatus aridorumn. sp., nový pavouk z mohelnské hadcové stepi. Ent. Listy 3: 14–15.
  • Šilhavý V. (1941): Thanatus dvořáki nov. spec., nový pavouk z Mohelnské hadcové stepi. Čas. Čs. Spol. ent. 38: 77–78. 
  • Šilhavý V. (1958): Nový druh pavouků z okolí Třebíče Porrhoma moderatum n. sp. Vlastivědný sborník Vysočiny, Oddíl věd přírodních2: 103–107. 
  • Štropová J. (1997): Rozbor arachnofauny CHKO Blaník se zvláštním zřetelem k epigeickému patru. MSc. thesis, Charles University, Praha, 145 pp.

 

5) Metodika

5.1) Vymezení území a sběr dat

V rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny proběhlo v letech 2014 – 2017 zpracování výskytu a rozšíření vzácných, ohrožených a regionálně významných druhů pavouků (Araneae) v Kraji Vysočina. Hlavním cílem této části projektu bylo shrnutí dosavadních poznatků o arachnofauně Vysočiny, zpracování dosud nepublikovaných údajů a průzkum některých opomíjených lokalit či významných druhů.

Zpracovávané území bylo stanoveno tak, že zahrnuje všechny kvadráty pro mapování organismů, které alespoň zčásti zasahují na území Kraje Vysočina (celkem se jedná o 72 kvadrátů), tzn. že sledovaná oblast hranice Kraje Vysočina částečně přesahuje. Na tomto území byly zpracovány všechny údaje o výskytu pavouků, a to publikované i dosud nepublikované z dostupných nálezových databází i vlastních nálezů.

Důležitou součástí projektu byl také terénní průzkum pavouků pro doplnění chybějících údajů o rozšíření nejvýznamnějších druhů. Bylo vybráno několik klíčových oblastí v Kraji Vysočina, na něž byl tento doplňovací průzkum zaměřen. Zejména se jednalo o xerotermní lokality v údolí větších řek v jižní a východní části kraje a nejvýznamnější mokřadní lokality v centrální a jižní části Českomoravské vrchoviny. Významným přínosem pro tento projekt byla rovněž terénní exkurze členů České arachnologické společnosti, která se v roce 2016 uskutečnila v rámci projektu na do té doby neprozkoumaném území PR Údolí Oslavy a Chvojnice a na dalších významných lokalitách v údolí řeky Jihlavy (PR Velká skála apod.).

 

5.2) Komentovaný seznam druhů

Výstupem projektu je komentovaný seznam všech druhů pavouků zjištěných ve sledované oblasti. Pro 124 nejvíce ohrožených či regionálně významných druhů byly zpracovány kvadrátové mapky jejich historického a současného rozšíření a byl sestaven přehled nejvýznamnějších lokalit Kraje Vysočina. Součástí výstupu je souhrnně zpracovaný seznam literatury týkající se jejich výskytu na vymezeném území. Výsledky projektu budou postupně prezentovány na tomto webu.

V systematickém přehledu byly ke každému druhu přiřazeny podle Katalogu pavouků České republiky (Buchar et Růžička 2002) charakteristiky stupně původnosti či deteriorizace stanovišť obývaných daným druhem; fytogeografické oblasti, v níž se nachází těžiště výskytu druhu na území ČR; vlhkosti stanovišť a jejich osvětlení.

Stupeň ohrožení pro území ČR je v přehledu uveden podle 3. verze červeného seznamu pavouků ČR (Řezáč et al. 2015).

 

Použité zkratky ekologických charakteristik

Orig. – Původnost stanoviště:

  • climax – stanoviště minimálně negativně narušená činností člověka, osidlovaná stenotopními druhy
  • semi-natural – druhotná, polopřirozená stanoviště (kulturní lesy, extenzivní louky a pastviny ap.), osidlovaná druhy se širší ekologickou valencí
  • disturbed – stanoviště s vysokým stupněm disturbance (intenzivní louky a pole, výsypky ap.), osidlovaná převážně pionýrskými druhy.

Phyto. – Fytogeografická oblast:

  • t – Termofytikum
  • m – Mezofytikum
  • o – Oreofytikum

Humidity – Vlhkost stanovišť:

  • very dry – velmi suchá
  • dry – suchá
  • semi-humid – mírně vlhká
  • humid – vlhká
  • very humid – velmi vlhká

Light – Osvětlení stanovišť:

  • open – otevřená, většinou bez vegetace
  • semi-open – otevřená s vysokou bylinnou vegetací
  • partly shaded – částečně zastíněná, s roztroušenými dřevinami
  • shaded – stinná, zapojené porosty dřevin
  • dark – temná, podzemní prostory apod.

 

Autorský kolektiv: Odborným garantem je Mgr. Aleš Jelínek, realizováno v rámci partnerství projektu s ČSOP Kněžice a ve spolupráci s dalšími odborníky: RNDr. Antonín Kůrka, Ing. Tomáš Krejčí.