Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Mechorosty Vysočiny

Regionální červený seznam rašeliništních mechorostů Českomoravské vrchoviny

Táňa Štechová, Eva Holá, Alžběta Manukjanová (2017)

Pod aktivními odkazy jsou k dispozici komentované výsledky aktuálního rozšíření daného druhu na Českomoravské vrchovině ve formátu PDF.

 

1) Abecední seznam podle českých jmen v rámci jednotlivých kategorií ohrožení

rCR - Regionálně kriticky ohrožené druhy:

rEN - Regionálně ohrožené druhy:

rVU - Regionálně zranitelné druhy:

rLR-nt - Druhy regionálně blízké ohrožení:

rLC-att - Druhy regionálně vyžadující pozornost:

 

2) Abecední seznam podle latinských jmen v rámci jednotlivých kategorií ohrožení

rCR - Regionálně kriticky ohrožené druhy:

rEN - Regionálně ohrožené druhy:

rVU - Regionálně zranitelné druhy:

rLR-nt - Druhy regionálně blízké ohrožení:

rLC-att - Druhy regionálně vyžadující pozornost:

 

V rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny je zpracováván seznam a komentovaný regionální červený seznam mechorostů rašelinišť a skalních stanovišť Vysočiny. Druhy skalních stanovišť budou získány komplexním průzkumem 14 vybraných potenciálně bryologicky významných lokalit. Výstupem průzkumů bude seznam všech zjištěných druhů mechorostů na jednotlivých lokalitách a komentovaný přehled vzácných, chráněných a regionálně významných druhů. Součástí výstupu bude souhrnně zpracovaný seznam literatury týkající se studovaných lokalit a excerpce dostupné historické i současné literatury. Komentovaný seznam vzácných, chráněných a regionálně významných druhů mechorostů Kraje Vysočina vázaných na rašeliniště bude doplněn mapkami rozšíření těchto druhů z více jak sto rašeliništních lokalit. Vzhledem k dosud nedostatečné prozkoumanosti zájmového území nelze v rámci krátkodobého projektu vytvořit kompletní seznam všech mechorostů Kraje Vysočina. Sběr základních dat a podrobnější zpracování mechorostů rašelinišť a skalních stanovišť však bude jedním z podkladů pro vytvoření takového přehledu v budoucnu. V rámci projektu bude vydána popularizační skládačka informující o mechorostech Vysočiny. Nejpozději během dubna 2017 budou výsledky projektu prezentovány také na tomto webu.

 

Mechorosty skalních stanovišť

Svatava Kubešová

V rámci práce na seznamu a červeném seznamu mechorostů skalních stanovišť Vysočiny byl proveden komplexní terénní průzkum vybraných lokalit v regionu a zpracování historických údajů. Bylo opakovaně navštíveno 14 předem vybraných potenciálně bryologicky významných lokalit. V terénu byly pořízeny seznamy nalezených druhů a odebrány vzorky pro následnou determinaci. Pomocí mikroskopů probíhá preparace a determinace mechorostů. Dosud bylo shromážděno více jak 1 000 vzorků mechorostů (vzorky nutné pro determinaci a pro dokladování výskytů). Výsledky jsou průběžně zapisovány do pracovní databáze nálezů (MS Access). Probíhá prověřování a shromažďování literárních pramenů, tzn. publikovaných článků i nepublikovaných výzkumných zpráv. Průběžně excerpujeme tyto literární údaje do databáze literárních údajů (MS Access). Jedná se zejména o floristické práce Podpěry, Šmardy a práce o rozšíření játrovek od Dudy a Váni či vybraných mechů od Pospíšila. V březnu 2016 byly prezentovány první výsledky na odborném semináři v Telči Přírodní rozmanitost a ochrana přírody na Vysočině referátem Kubešová S., Novotný I., Procházková J. & Táborská M.: Mechorosty – první přiblížení. V recenzovaném periodiku Bryonora, který vydává Bryologicko-lichenologická sekce České botanické společnosti, vyšel v červnu 2016 článek Kučera a kol.: Zajímavé bryofloristické nálezy XXV (PDF), kde publikujeme nálezy dvouhrotce zeleného (Dicranum viride, NT) ze dvou dosud neznámých lokalit. Připravujeme publikaci dalších nálezů v této rubrice časopisu Bryonora pro prosincové vydání. Během terénních prací je fotograficky dokumentován charakter prostředí a výskyt jednotlivých druhů mechorostů.

 

Rašeliništní mechorosty

Táňa Štechová

Podklady pro vytvoření Komentovaného červeného seznamu rašeliništních mechorostů Českomoravské vrchoviny byly získány kompletní excerpcí údajů z Nálezové databáze ochrany přírody (NDOP AOPK ČR). Získané údaje byly kriticky zhodnoceny. Dále byla excerpována data ze starší literatury (převážně autoři K. Rybníček a I. Růžička) i z novějších bryofloristických prací (zprávy z inventarizačních průzkumů, terénních exkurzí a kurzů). Bylo navštíveno přes 30 rašelinišť, z nichž byl pořízen soupis nalezených mechorostů. V jarních měsících roku 2016 bylo navštíveno několik lokalit, na kterých byl v předchozím roce bryologický průzkum nedostatečný kvůli extrémnímu suchu. Byly tak zpřesněny některé neúplné údaje. Proběhla mikroskopická determinace odebraných vzorků. Doklady vzácných taxonů byly uloženy v herbářové sbírce. Výsledky terénního průzkumu jsou velmi pozitivní, bylo nalezeno několik nových lokalit vzácných a ohrožených druhů mechorostů a zpřesnily se údaje o rozšíření dalších cca 15 rašeliništních druhů patřících do kategorie druhů blízkých ohrožení. Byla pořízena řada detailních fotografií mechorostů, které budou doplňovat texty týkající se konkrétních druhů. Výše zmíněné údaje poskytly dostatečné informace o počtu a velikostech populací rašeliništních mechorostů v cílovém území a mohl být vytvořen Regionální červený seznam rašeliništních mechorostů Českomoravské vrchoviny, v němž jsou druhy zařazeny do 5 kategorií ohrožení podle mezinárodních kritérií IUCN. Ke každému z těchto druhů vznikají krátké komentáře pojednávající o ekologii a biologii druhů, jejich ohrožení, rozšíření (včetně mapy) a velikosti populací. Hotové texty jsou průběžně doplňovány. V recenzovaném periodiku Bryonora vyšel v červnu 2016 článek Kučera a kol.: Zajímavé bryofloristické nálezy XXV (PDF), kde jsou publikovány nejvýznamnější nálezy mechorostů, které byly v cílovém území v roce 2015 nově objeveny.

Aktuálně je k dispozici 800 údajů o výskytu jednotlivých taxonů. Z průběžných výsledků zatím vyplývá, že v Kraji Vysočina bude 44 druhů rašeliništních mechorostů zařazeno do regionálního červeného seznamu. Mezi zvláště chráněné druhy podle navrhované novely vyhlášky č. 395/1992 Sb. patří 7 druhů. Podle aktuálního červeného seznamu mechorostů ČR je 13 druhů ohrožených (kriticky ohrožené, ohrožené a zranitelné druhy). V připravovaném regionálním červeném seznamu rašeliništních mechorostů Vysočiny jsou 4 druhy regionálně kriticky ohrožené, 4 druhy regionálně ohrožené, 5 druhů regionálně zranitelných, 13 druhů regionálně téměř ohrožených a 18 druhů regionálně vyžadujících pozornost.

Během posledních dvou let v době trvání projektu patří mezi nejvýznamnější nálezy jedna nová lokalita kriticky ohroženého druhu Helodium blandowii - Netín: Pod Vrkočem (F. Lysák), jedné nové lokality kriticky ohroženého druhu Sphagnum platyphyllum - Křižánky: jihovýchodní okraj obce, niva Svratky (T. Peterka), jedné nové lokality ohroženého druhu Paludella squarrosa - Šimpach: PP Kejtovské louky (T. Štechová, E. Holá), jedné nové lokality zranitelného druhu Calliergon giganteum - Šimpach: PP Kejtovské louky (T. Štechová, E. Holá) a tří nových lokalit zranitelného druhu Hamatocaulis vernicosus - Lipnice nad Sázavou: Váhy (T. Štechová, A. Manukjanová); Proseč-Obořiště: PP Rašelinná louka u Proseče (T. Štechová, E. Holá); Velké Janovice: Údolí Janovického potoka (T. Štechová, E. Holá, A. Manukjanová).

 

Autorský kolektiv: Odborným garantem skalních a lesních mechorostů je RNDr. Svatava Kubešová, ve spolupráci s dalšími odborníky: RNDr. Ivan Novotný. Odborným garantem rašeliništních mechorostů je RNDr. Táňa Štechová, Ph.D., ve spolupráci s dalšími odborníky: Mgr. Eva Holá, Mgr. Alžběta Manukjanová.

 

Vybrané mechorosty (Bryophytae) Kraje Vysočina

Legenda k mapám zjištěného výskytu na Vysočině:
= současný výskyt (od r. 2001)
= historický výskyt (do r. 2000)

 

A) Systematický přehled (v přípravě)

B) Abecední seznam podle českých jmen

C) Abecední seznam podle latinských jmen

 

A) Systematický přehled

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Mechorosty (Bryophytae)
Třída: M (m)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Řád: Čtyřzoubkotvaré (Tetraphidales)
Čeleď: Čtyřzoubkovité (Tetraphidaceae)
Řád: Dvouhrotcotvaré (Dicranales)
Čeleď: Bělomechovité (Leucobryaceae)
Čeleď: Dřípovičníkovité (Schistostegaceae)
Čeleď: Dvouhrotcovité (Dicranaceae)
Čeleď: Krondlovkovité (Fissidentaceae)
Čeleď: Útlovláskovité (Ditrichaceae)
Řád: Krčankotvaré (Diphysciales)
Čeleď: Krčankovité (Diphysciaceae)
Řád: Ploníkotvaré (Polytrichales)
Čeleď: Ploníkovité (Polytrichaceae)
Řád: Prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď: Klamonožkovité (Aulacomniaceae)
Čeleď: Prutníkovité (Bryaceae)
Řád: Šikouškotvaré (Buxbaumiales)
Čeleď: Šikouškovité (Buxbaumiaceae)
Řád: Štěrbovkotvaré (Andreaeales)
Čeleď: Štěrbovkovité (Andreaeaceae)

-

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Mechorosty (Bryophytae)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Třída: Rašeliníky (Sphagnopsida)
Řád: Rašeliníkotvaré (Sphagnales)
Čeleď: Rašeliníkovité (Sphagnaceae)

 

B) Abecední seznam podle českých jmen

  1. Baňatka aksamitová (Brachytheciastrum velutinum)
  2. Baňatka bělavá (Brachythecium albicans)
  3. Baňatka draslavá (Brachythecium salebrosum)
  4. Baňatka ladní (Brachythecium campestre)
  5. Baňatka Mildeova (Brachythecium mildeanum)
  6. Baňatka obecná (Brachythecium rutabulum)
  7. Baňatka potoční (Brachythecium rivulare)
  8. Baňatka pravá (Sciuro-hypnum plumosum)
  9. Baňatka Starkeova (Sciuro-hypnum starkii)
  10. Baňatka štěrková (Brachythecium glareosum)
  11. Baňatka Tommasiniho (Brachythecium tommasinii)
  12. Baňatka topolová (Sciuro-hypnum populeum)
  13. Baňatka zakřivená (Sciuro-hypnum reflexum)
  14. Baňatka zkrácená (Sciuro-hypnum curtum)
  15. Bařinatka nažloutlá (Straminergon stramineum)
  16. Bařinatka obrovská (Calliergon giganteum)
  17. Bařinatka srdčitá (Calliergon cordifolium)
  18. Bažinník kostrbatý (Paludella squarrosa)
  19. Bělomech sivý (Leucobryum glaucum)
  20. Bělomech skalní (Leucobryum juniperoideum)
  21. Bělovec úhledný (Pseudotaxiphyllum elegans)
  22. Bělozubka ocáskovitá (Leucodon sciuroides)
  23. Bezvláska vlnkatá (Atrichum undulatum)
  24. Bezžilka největší (Aneura maxima)
  25. Brvitec chlupatý (Ptilidium ciliare)
  26. Brvitec překrásný (Ptilidium pulcherrimum)
  27. Břehovec hlínožlutý (Hygrohypnella ochracea)
  28. Čepejřnatka mnohoplodá (Pylaisia polyantha)
  29. Čepičatka obecná (Encalypta vulgaris)
  30. Čepičatka točivá (Encalypta streptocarpa)
  31. Čeřitka statná (Rhytidium rugosum)
  32. Čtyřzoubek průzračný (Tetraphis pellucida)
  33. Děrkavka dlouhozobá (Grimmia longirostris)
  34. Děrkavka Donnova (Grimmia donniana)
  35. Děrkavka Hartmanova (Grimmia hartmanii)
  36. Děrkavka chluponosná (Grimmia trichophylla)
  37. Děrkavka Mühlenbeckova (Grimmia muehlenbeckii)
  38. Děrkavka poduškovitá (Grimmia pulvinata)
  39. Děrkavka vejčitá (Grimmia ovalis)
  40. Drabík stromkovitý (Climacium dendroides)
  41. Drobnička (Cephaloziella sp.)
  42. Drobnička Hampeova (Cephaloziella hampeana)
  43. Drobnička hvězdovitá (Cephaloziella stellulifera)
  44. Drobnička načervenalá (Cephaloziella rubella)
  45. Drobnička něžná (Cephaloziella elachista)
  46. Drobnička Starkeova (Cephaloziella divaricata)
  47. Dřevomilka různolistá (Callicladium haldanianum)
  48. Dřípovičník zpeřený (Schistostega pennata)
  49. Dvouhrotcovka lámavá (Dicranodontium denudatum)
  50. Dvouhrotec bahenní (Dicranum bonjeanii)
  51. Dvouhrotec čeřitý (Dicranum polysetum)
  52. Dvouhrotec hnědožlutý (Dicranum fulvum)
  53. Dvouhrotec chlumní (Dicranum montanum)
  54. Dvouhrotec chvostnatý (Dicranum scoparium)
  55. Dvouhrotec tuhý (Dicranum tauricum)
  56. Dvouhrotec výhončitý (Dicranum flagellare)
  57. Dvouhrotec zelený (Dicranum viride)
  58. Dvouhroteček hroznovitý (Dicranella staphylina)
  59. Dvouhroteček naryšavělý (Dicranella rufescens)
  60. Dvouhroteček různotvárný (Dicranella heteromalla)
  61. Dvouhroteček Schreberův (Dicranella schreberiana)
  62. Hájovka chluponosná (Cirriphyllum piliferum)
  63. Hedvábitec pravý (Homalothecium sericeum)
  64. Hedvábitec žlutý (Homalothecium lutescens)
  65. Hrubožebrec proměnlivý (Palustriella commutata)
  66. Hrubožebrec tuhý (Palustriella decipiens)
  67. Jamuška drobná (Blasia pusilla)
  68. Jílovka luční (Breidleria pratensis)
  69. Kadeřavec (Ulota sp.)
  70. Kadeřavec Bruchův (Ulota bruchii)
  71. Kadeřavec obecný (Ulota crispa)
  72. Kápěnka Donnova (Seligeria donniana)
  73. Kapraďovka podhořankovitá (Plagiochila porelloides)
  74. Kapraďovka sleziníkovitá (Plagiochila asplenioides)
  75. Károvka hrotitá (Calliergonella cuspidata)
  76. Károvka Lindbergova (Calliergonella lindbergii)
  77. Klaminka dlouholistá (Anomodon longifolius)
  78. Klaminka keříčkovitá (Anomodon viticulosus)
  79. Klaminka ztenčená (Anomodon attenuatus)
  80. Klamonožka bahenní (Aulacomnium palustre)
  81. Klamonožka hlávkoplodá (Aulacomnium androgynum)
  82. Klanozoubek (Schistidium sp.)
  83. Klanozoubek obecný (Schistidium apocarpum)
  84. Klanozoubek potoční (Schistidium rivulare)
  85. Klanozoubek silnochlupý (Schistidium crassipilum)
  86. Klanozoubek statný (Schistidium robustum)
  87. Klanozubka prosvítavá (Dichodontium pellucidum)
  88. Klenice načervenalá (Bryoerythrophyllum recurvirostrum)
  89. Konardia hustotrsá (Conardia compacta)
  90. Kornice slezská (Herzogiella seligeri)
  91. Kostrbatec řemenatý (Rhytidiadelphus loreus)
  92. Kostrbatec tříkoutý (Rhytidiadelphus triquetrus)
  93. Kostrbatec větevnatý (Rhytidiadelphus subpinnatus)
  94. Kostrbatec zelený (Rhytidiadelphus squarrosus)
  95. Kovanec plochý (Frullania dilatata)
  96. Krčanka listnatá (Diphyscium foliosum)
  97. Kroknice spojená (Metzgeria conjugata)
  98. Kroknice vidličnatá (Metzgeria furcata)
  99. Krondlovka klamná (Fissidens dubius)
  100. Krondlovka netíkovitá (Fissidens adianthoides)
  101. Krondlovka prutníkovitá (Fissidens bryoides)
  102. Krondlovka tisolitá (Fissidens taxifolius)
  103. Kroucenec šídlovitý (Tortula subulata)
  104. Kroucenec zední (Tortula muralis)
  105. Kryjnice (Calypogeia sp.)
  106. Kryjnice Meylanova (Calypogeia integristipula)
  107. Kryjnice Neesova (Calypogeia neesiana)
  108. Kryjnice švédská (Calypogeia suecica)
  109. Kryjnice zaříznutá (Calypogeia fissa)
  110. Křehutka dvouzubá (Chiloscyphus coadunatus)
  111. Křehutka menší (Chiloscyphus minor)
  112. Křehutka obecná pravá (Chiloscyphus polyanthos)
  113. Křehutka různolistá (Chiloscyphus profundus)
  114. Křehutka špičatá (Chiloscyphus cuspidatus)
  115. Křepenka bledá (Cephalozia leucantha)
  116. Křepenka dvoulaločná (Cephalozia bicuspidata)
  117. Křepenka prostřední (Cephalozia lunulifolia)
  118. Křídlečka kadeřavá (Hymenoloma crispulum)
  119. Křídlečka zprohýbaná (Dicranoweisia cirrata)
  120. Křivonožka vehnutá (Campylopus introflexus)
  121. Křižítka břichatá (Lophozia ventricosa)
  122. Křižítka břichatá lesní (Lophozia ventricosa var. silvicola)
  123. Křižítka břichatá pravá (Lophozia ventricosa var. ventricosa)
  124. Křižítka protáhlá (Lophoziopsis longidens)
  125. Křižítka sudetská (Pseudolophozia sudetica)
  126. Křižítka vykrojená (Lophoziopsis excisa)
  127. Kýlnatka bažinná (Scapania paludicola)
  128. Kýlnatka drobná (Scapania curta)
  129. Kýlnatka hajní (Scapania nemorea)
  130. Kýlnatka stinná (Scapania umbrosa)
  131. Kýlnatka zavlažovaná (Scapania irrigua)
  132. Kýlnatka zvlněná (Scapania undulata)
  133. Lazovec čistý (Pseudoscleropodium purum)
  134. Lesklec čeřitý (Plagiothecium undulatum)
  135. Lesklec dlouholistý (Plagiothecium latebricola)
  136. Lesklec dutolistý (Plagiothecium cavifolium)
  137. Lesklec křivolistý (Plagiothecium curvifolium)
  138. Lesklec lesní (Plagiothecium nemorale)
  139. Lesklec příjemný (Plagiothecium laetum)
  140. Lesklec svrasklý (Plagiothecium succulentum)
  141. Lesklec zubatý (Plagiothecium denticulatum)
  142. Lesklec zubatý vlnkatý (Plagiothecium denticulatum var. undulatum)
  143. Loděnka smáčklá (Taxiphyllum wissgrillii)
  144. Lžičník tupolistý (Nyholmiella obtusifolia)
  145. Mechovec Sommerfeltův (Campylophyllopsis sommerfeltii)
  146. Mechovec vápencový (Campylophyllopsis calcarea)
  147. Měchýřočepka hruškovitá (Physcomitrium pyriforme)
  148. Měchýřočepka široústá (Physcomitrium eurystomum)
  149. Měřík bodlavý (Plagiomnium cuspidatum)
  150. Měřík čeřitý (Plagiomnium undulatum)
  151. Měřík hvězdovitý (Mnium stellare)
  152. Měřík kulatoplodý (Rhizomnium pseudopunctatum)
  153. Měřík osténkatý (Mnium spinulosum)
  154. Měřík oválný (Plagiomnium ellipticum)
  155. Měřík pilovitý (Mnium marginatum)
  156. Měřík prostřední (Plagiomnium medium)
  157. Měřík příbuzný (Plagiomnium affine)
  158. Měřík tečkovaný (Rhizomnium punctatum)
  159. Měřík trnitý (Mnium spinosum)
  160. Měřík trsnatý (Mnium hornum)
  161. Měřík vyvýšený (Plagiomnium elatum)
  162. Měřík zobanitý (Plagiomnium rostratum)
  163. Nitkovec vlasovitý (Blepharostoma trichophyllum)
  164. Obrutka vykrojená (Marsupella emarginata)
  165. Omšenka ohrnutá (Anastrepta orcadensis)
  166. Palčice hrotitá (Tritomaria quinquedentata)
  167. Paprutka nicí (Pohlia nutans)
  168. Paprutka trpká (Pohlia cruda)
  169. Paprutka Wahlenbergova (Pohlia wahlenbergii)
  170. Pározub svinutý (Didymodon ferrugineus)
  171. Pározub tuhý (Didymodon rigidulus)
  172. Pařezovec křivolistý (Nowellia curvifolia)
  173. Pažitník stinný (Hylocomiastrum umbratum)
  174. Pěknice plstnatá (Trichocolea tomentella)
  175. Pérovec hřebenitý (Ptilium crista-castrensis)
  176. Plazivec obecný (Isothecium alopecuroides)
  177. Plazivec útlý (Isothecium myosuroides)
  178. Plevinka plazivá (Lepidozia reptans)
  179. Ploníček aloeovitý (Pogonatum aloides)
  180. Ploníček pohárovitý (Pogonatum urnigerum)
  181. Ploník horský (Polytrichastrum alpinum)
  182. Ploník chluponosný (Polytrichum piliferum)
  183. Ploník jalovcový (Polytrichum juniperinum)
  184. Ploník menší (Polytrichum perigoniale)
  185. Ploník obecný (Polytrichum commune)
  186. Ploník štíhlý (Polytrichum longisetum)
  187. Ploník tuhý (Polytrichum strictum)
  188. Ploník zanedbaný (Polytrichum pallidisetum)
  189. Ploník ztenčený (Polytrichum formosum)
  190. Plstnatec rašelinný (Helodium blandowii)
  191. Pobřežnice Neesova (Pellia neesiana)
  192. Pobřežnice obecná (Pellia epiphylla)
  193. Podhořanka plocholistá (Porella platyphylla)
  194. Poparka dlouhoštětá (Meesia longiseta)
  195. poparka třířadá (Meesia triquetra)
  196. Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha)
  197. Potočník nízký (Hygroamblystegium humile)
  198. Potočník ponořený (Hygroamblystegium tenax)
  199. Potočník říční (Hygroamblystegium fluviatile)
  200. Pramenička obecná (Fontinalis antipyretica)
  201. Prchavička lesklá (Pseudephemerum nitidum)
  202. Prostozubka niťovitá (Pterigynandrum filiforme)
  203. Prstenatka plazivá (Platygyrium repens)
  204. Pruhovka nestálá (Rhabdoweisia fugax)
  205. Pruhovka vroubkovaná (Rhabdoweisia crenulata)
  206. Prutníček hruškovitý (Leptobryum pyriforme)
  207. Prutník (Bryum sp.)
  208. Prutník bledý (Bryum pallens)
  209. Prutník červenající (Bryum rubens)
  210. Prutník drnatý (Bryum caespiticium)
  211. Prutník hvězdovitý (Bryum pseudotriquetrum)
  212. Prutník hvězdovitý dvouletý (Bryum pseudotriquetrum var. bimum)
  213. Prutník chluponosný (Bryum capillare)
  214. Prutník chluponosný agg. (Bryum capillare agg.)
  215. Prutník moravský (Bryum moravicum)
  216. Prutník stříbřitý (Bryum argenteum)
  217. Prutník zední (Bryum radiculosum)
  218. Psízubec bradatý (Cynodontium strumiferum)
  219. Psízubec Bruntonův (Cynodontium bruntonii)
  220. Psízubec mnohoplodý (Cynodontium polycarpon)
  221. Rašeliník bradavčitý (Sphagnum papillosum)
  222. Rašeliník červený (Sphagnum rubellum)
  223. Rašeliník člunkolistý (Sphagnum palustre)
  224. Rašeliník Girgensohnův (Sphagnum girgensohnii)
  225. Rašeliník hnědý (Sphagnum fuscum)
  226. Rašeliník kostrbatý (Sphagnum squarrosum)
  227. Rašeliník křivolistý (Sphagnum fallax)
  228. Rašeliník lesklý (Sphagnum subnitens)
  229. Rašeliník měkký (Sphagnum molle)
  230. Rašeliník modřínový (Sphagnum contortum)
  231. Rašeliník ostrolistý (Sphagnum capillifolium)
  232. Rašeliník pětiřadý (Sphagnum quinquefarium)
  233. Rašeliník prostřední (Sphagnum magellanicum)
  234. Rašeliník splývavý (Sphagnum inundatum)
  235. Rašeliník statný (Sphagnum russowii)
  236. Rašeliník středový (Sphagnum centrale)
  237. Rašeliník střecholistý (Sphagnum affine)
  238. Rašeliník širolistý (Sphagnum platyphyllum)
  239. Rašeliník třásnitý (Sphagnum fimbriatum)
  240. Rašeliník tučný (Sphagnum auriculatum)
  241. Rašeliník tupolistý (Sphagnum obtusum)
  242. Rašeliník úzkolistý (Sphagnum angustifolium)
  243. Rašeliník Warnstorfův (Sphagnum warnstorfii)
  244. Rohozec trojlaločný (Bazzania trilobata)
  245. Rohozub nachový (Ceratodon purpureus)
  246. Rokyt (Hypnum reptile)
  247. Rokyt Andoův (Hypnum andoi)
  248. Rokyt cypřišovitý (Hypnum cupressiforme)
  249. Rokyt cypřišovitý vydutý (Hypnum cupressiforme var. lacunosum)
  250. Rokýtek obecný (Amblystegium serpens)
  251. Rokýtek vlhkomilný (Pseudocampylium radicale)
  252. Rokytnatka nejjemnější (Serpoleskea confervoides)
  253. Rokytnatka útlá (Pseudoamblystegium subtile)
  254. Rokytník skvělý (Hylocomium splendens)
  255. Rourkatec bradavčitý (Syntrichia papillosa)
  256. Rourkatec obecný (Syntrichia ruralis)
  257. Rourkatec poduškovitý (Syntrichia virescens)
  258. Rovnozub čárkovitý (Orthodontium lineare)
  259. Rožeňka dutolistá (Lejeunea cavifolia)
  260. Různolístek nestejnokřídlý (Heterocladium heteropterum)
  261. Různolístek nestejnokřídlý var. flaccidum (Heterocladium heteropterum var. flaccidum)
  262. Růžoprutník růžovitý (Rhodobryum roseum)
  263. Řásnice krátkozobá (Loeskeobryum brevirostre)
  264. Řetízkovec žilnatý (Pseudoleskeella nervosa)
  265. Sečovka Hatcherova (Barbilophozia hatcheri)
  266. Sečovka Kunzeova (Schljakovia kunzeana)
  267. Sečovka plavuňovitá (Barbilophozia lycopodioides)
  268. Sečovka štíhlá (Orthocaulis attenuatus)
  269. Sečovka vousatá (Barbilophozia barbata)
  270. Síťovenka poduškovitá (Coscinodon cribrosus)
  271. Sourubka hladká (Alleniella complanata)
  272. Sourubka tupolistá (Alleniella besseri)
  273. Srpnatka fermežová (Hamatocaulis vernicosus)
  274. Srpnatka háčkovitá (Sanionia uncinata)
  275. Srpnatka mnohosnubná (Drepanocladus polygamus)
  276. Srpnatka plavuňovitá (Drepanocladus lycopodioides)
  277. Srpnatka splývavá (Warnstorfia fluitans)
  278. Srpnatka třířadá (Drepanocladus trifarius)
  279. Stejnozoubek mnohoplodý (Leskea polycarpa)
  280. Stěkovec mnohodílný (Riccardia multifida)
  281. Stěkovec prstnatý (Riccardia palmata)
  282. Stěkovec široký (Riccardia latifrons)
  283. Stěkovec vykrajovaný (Riccardia chamedryfolia)
  284. Straniplodka střídavolistá (Pleuridium subulatum)
  285. Straniplodka šídlovitá (Pleuridium acuminatum)
  286. Stromkovec ocáskovitý (Thamnobryum alopecurum)
  287. Struhatka zploštělá (Radula complanata)
  288. Sušinec pobřežní (Leptodictyum riparium)
  289. Svojnice nadmutá (Gymnocolea inflata)
  290. Šikoušek bezlistý (Buxbaumia aphylla)
  291. Širožebrec dlouholistý (Paraleucobryum longifolium)
  292. Štěrbovka skalní (Andreaea rupestris)
  293. Štěrbovka skalní var. rupestris (Andreaea rupestris var. rupestris)
  294. Štírovec dutolistý (Scorpidium scorpioides)
  295. Štírovec prostřední (Scorpidium cossonii)
  296. Šurpek bledý (Orthotrichum pallens)
  297. Šurpek číšovitý (Orthotrichum cupulatum)
  298. Šurpek hladkoplodý (Orthotrichum striatum)
  299. Šurpek chluponosný (Orthotrichum diaphanum)
  300. Šurpek nízký (Orthotrichum pumilum)
  301. Šurpek odchylný (Orthotrichum anomalum)
  302. Šurpek ohrnutý (Orthotrichum urnigerum)
  303. Šurpek otevřený (Orthotrichum patens)
  304. Šurpek tenkožeberný (Orthotrichum affine)
  305. Šurpek úhledný (Orthotrichum speciosum)
  306. Šurpek vlákénkatý (Orthotrichum lyellii)
  307. Šurpek žlutý (Orthotrichum stramineum)
  308. Těhovec bezžebrý (Hedwigia ciliata)
  309. Těhovec bezžebrý var. leucophaea (Hedwigia ciliata var. leucophaea)
  310. Tenkozubka válcovitá (Trichodon cylindricus)
  311. Termovka (Weissia sp.)
  312. Termovka kadeřavá (Weissia longifolia)
  313. Termovka zelená (Weissia controversa)
  314. Travník Schreberův (Pleurozium schreberi)
  315. Trněnka odstálá (Oxyrrhynchium hians)
  316. Trněnka prodloužená (Kindbergia praelonga)
  317. Trněnka pruhovaná (Eurhynchium striatum)
  318. Trněnka Schleicherova (Oxyrrhynchium schleicheri)
  319. Trněnka Zetterstedtova (Eurhynchium angustirete)
  320. Trsenka kopinatá (Liochlaena lanceolata)
  321. Ústěnka bledá (Solenostoma hyalinum)
  322. Ústěnka vroubená (Solenostoma gracillimum)
  323. Útlovláska obecná (Ditrichum heteromallum)
  324. Útlovláska zprohýbaná (Ditrichum flexicaule)
  325. Vijozub nachýlený (Tortella inclinata)
  326. Vijozub zkroucený (Tortella tortuosa)
  327. Vlahovka drnatá (Philonotis caespitosa)
  328. Vlahovka prameništní (Philonotis fontana)
  329. Vlahovka vápnomilná (Philonotis calcarea)
  330. Vlasolistec vlhkomilný (Tomentypnum nitens)
  331. Vousatěnka nehetnatá (Barbula unguiculata)
  332. Zásovník válcovitý (Oxystegus tenuirostris)
  333. Zdvojenka bělavá (Diplophyllum albicans)
  334. Zelenka hvězdovitá (Campylium stellatum)
  335. Zkrutek vláhojevný (Funaria hygrometrica)
  336. Zobanitka jehlicovitá (Rhynchostegium riparioides)
  337. Zobanitka zední (Rhynchostegium murale)
  338. Zoubkočepka jehlovitá (Racomitrium aciculare)
  339. Zoubkočepka kosmatá (Racomitrium lanuginosum)
  340. Zoubkočepka maloplodá (Racomitrium microcarpon)
  341. Zoubkočepka různořadá (Racomitrium heterostichum)
  342. Zoubkočepka sudetská (Racomitrium sudeticum)
  343. Zoubkočepka svazčitá (Racomitrium fasciculare)
  344. Zpeřenka jedlová (Abietinella abietina)
  345. Zpeřenka ozdobná (Thuidium recognitum)
  346. Zpeřenka Philibertova (Thuidium assimile)
  347. Zpeřenka půvabná (Thuidium delicatulum)
  348. Zpeřenka tamaryšková (Thuidium tamariscinum)
  349. Zploštělec sleziníkový (Homalia trichomanoides)
  350. Žilnatka převislá (Antitrichia curtipendula)

 

C) Abecední seznam podle latinských jmen

  1. Abietinella abietina - Zpeřenka jedlová
  2. Alleniella besseri - Sourubka tupolistá
  3. Alleniella complanata - Sourubka hladká
  4. Amblystegium serpens - Rokýtek obecný
  5. Anastrepta orcadensis - Omšenka ohrnutá
  6. Andreaea rupestris - Štěrbovka skalní
  7. Andreaea rupestris var. rupestris - Štěrbovka skalní var. rupestris
  8. Aneura maxima - Bezžilka největší
  9. Anomodon attenuatus - Klaminka ztenčená
  10. Anomodon longifolius - Klaminka dlouholistá
  11. Anomodon viticulosus - Klaminka keříčkovitá
  12. Antitrichia curtipendula - Žilnatka převislá
  13. Atrichum undulatum - Bezvláska vlnkatá
  14. Aulacomnium androgynum - Klamonožka hlávkoplodá
  15. Aulacomnium palustre - Klamonožka bahenní
  16. Barbilophozia barbata - Sečovka vousatá
  17. Barbilophozia hatcheri - Sečovka Hatcherova
  18. Barbilophozia lycopodioides - Sečovka plavuňovitá
  19. Barbula unguiculata - Vousatěnka nehetnatá
  20. Bazzania trilobata - Rohozec trojlaločný
  21. Blasia pusilla - Jamuška drobná
  22. Blepharostoma trichophyllum - Nitkovec vlasovitý
  23. Brachytheciastrum velutinum - Baňatka aksamitová
  24. Brachythecium albicans - Baňatka bělavá
  25. Brachythecium campestre - Baňatka ladní
  26. Brachythecium glareosum - Baňatka štěrková
  27. Brachythecium mildeanum - Baňatka Mildeova
  28. Brachythecium rivulare - Baňatka potoční
  29. Brachythecium rutabulum - Baňatka obecná
  30. Brachythecium salebrosum - Baňatka draslavá
  31. Brachythecium tommasinii - Baňatka Tommasiniho
  32. Breidleria pratensis - Jílovka luční
  33. Bryoerythrophyllum recurvirostrum - Klenice načervenalá
  34. Bryum argenteum - Prutník stříbřitý
  35. Bryum caespiticium - Prutník drnatý
  36. Bryum capillare - Prutník chluponosný
  37. Bryum capillare agg. - Prutník chluponosný agg.
  38. Bryum moravicum - Prutník moravský
  39. Bryum pallens - Prutník bledý
  40. Bryum pseudotriquetrum - Prutník hvězdovitý
  41. Bryum pseudotriquetrum var. bimum - Prutník hvězdovitý dvouletý
  42. Bryum radiculosum - Prutník zední
  43. Bryum rubens - Prutník červenající
  44. Bryum sp. - Prutník
  45. Buxbaumia aphylla - Šikoušek bezlistý
  46. Callicladium haldanianum - Dřevomilka různolistá
  47. Calliergon cordifolium - Bařinatka srdčitá
  48. Calliergon giganteum - Bařinatka obrovská
  49. Calliergonella cuspidata - Károvka hrotitá
  50. Calliergonella lindbergii - Károvka Lindbergova
  51. Calypogeia fissa - Kryjnice zaříznutá
  52. Calypogeia integristipula - Kryjnice Meylanova
  53. Calypogeia neesiana - Kryjnice Neesova
  54. Calypogeia sp. - Kryjnice
  55. Calypogeia suecica - Kryjnice švédská
  56. Campylium stellatum - Zelenka hvězdovitá
  57. Campylophyllopsis calcarea - Mechovec vápencový
  58. Campylophyllopsis sommerfeltii - Mechovec Sommerfeltův
  59. Campylopus introflexus - Křivonožka vehnutá
  60. Cephalozia bicuspidata - Křepenka dvoulaločná
  61. Cephalozia leucantha - Křepenka bledá
  62. Cephalozia lunulifolia - Křepenka prostřední
  63. Cephaloziella divaricata - Drobnička Starkeova
  64. Cephaloziella elachista - Drobnička něžná
  65. Cephaloziella hampeana - Drobnička Hampeova
  66. Cephaloziella rubella - Drobnička načervenalá
  67. Cephaloziella sp. - Drobnička
  68. Cephaloziella stellulifera - Drobnička hvězdovitá
  69. Ceratodon purpureus - Rohozub nachový
  70. Cirriphyllum piliferum - Hájovka chluponosná
  71. Climacium dendroides - Drabík stromkovitý
  72. Conardia compacta - Konardia hustotrsá
  73. Coscinodon cribrosus - Síťovenka poduškovitá
  74. Cynodontium bruntonii - Psízubec Bruntonův
  75. Cynodontium polycarpon - Psízubec mnohoplodý
  76. Cynodontium strumiferum - Psízubec bradatý
  77. Dicranella heteromalla - Dvouhroteček různotvárný
  78. Dicranella rufescens - Dvouhroteček naryšavělý
  79. Dicranella schreberiana - Dvouhroteček Schreberův
  80. Dicranella staphylina - Dvouhroteček hroznovitý
  81. Dicranodontium denudatum - Dvouhrotcovka lámavá
  82. Dicranoweisia cirrata - Křídlečka zprohýbaná
  83. Dicranum bonjeanii - Dvouhrotec bahenní
  84. Dicranum flagellare - Dvouhrotec výhončitý
  85. Dicranum fulvum - Dvouhrotec hnědožlutý
  86. Dicranum montanum - Dvouhrotec chlumní
  87. Dicranum polysetum - Dvouhrotec čeřitý
  88. Dicranum scoparium - Dvouhrotec chvostnatý
  89. Dicranum tauricum - Dvouhrotec tuhý
  90. Dicranum viride - Dvouhrotec zelený
  91. Didymodon ferrugineus - Pározub svinutý
  92. Didymodon rigidulus - Pározub tuhý
  93. Dichodontium pellucidum - Klanozubka prosvítavá
  94. Diphyscium foliosum - Krčanka listnatá
  95. Diplophyllum albicans - Zdvojenka bělavá
  96. Ditrichum flexicaule - Útlovláska zprohýbaná
  97. Ditrichum heteromallum - Útlovláska obecná
  98. Drepanocladus lycopodioides - Srpnatka plavuňovitá
  99. Drepanocladus polygamus - Srpnatka mnohosnubná
  100. Drepanocladus trifarius - Srpnatka třířadá
  101. Encalypta streptocarpa - Čepičatka točivá
  102. Encalypta vulgaris - Čepičatka obecná
  103. Eurhynchium angustirete - Trněnka Zetterstedtova
  104. Eurhynchium striatum - Trněnka pruhovaná
  105. Fissidens adianthoides - Krondlovka netíkovitá
  106. Fissidens bryoides - Krondlovka prutníkovitá
  107. Fissidens dubius - Krondlovka klamná
  108. Fissidens taxifolius - Krondlovka tisolitá
  109. Fontinalis antipyretica - Pramenička obecná
  110. Frullania dilatata - Kovanec plochý
  111. Funaria hygrometrica - Zkrutek vláhojevný
  112. Grimmia donniana - Děrkavka Donnova
  113. Grimmia hartmanii - Děrkavka Hartmanova
  114. Grimmia longirostris - Děrkavka dlouhozobá
  115. Grimmia muehlenbeckii - Děrkavka Mühlenbeckova
  116. Grimmia ovalis - Děrkavka vejčitá
  117. Grimmia pulvinata - Děrkavka poduškovitá
  118. Grimmia trichophylla - Děrkavka chluponosná
  119. Gymnocolea inflata - Svojnice nadmutá
  120. Hamatocaulis vernicosus - Srpnatka fermežová
  121. Hedwigia ciliata - Těhovec bezžebrý
  122. Hedwigia ciliata var. leucophaea - Těhovec bezžebrý var. leucophaea
  123. Helodium blandowii - Plstnatec rašelinný
  124. Herzogiella seligeri - Kornice slezská
  125. Heterocladium heteropterum - Různolístek nestejnokřídlý
  126. Heterocladium heteropterum var. flaccidum - Různolístek nestejnokřídlý var. flaccidum
  127. Homalia trichomanoides - Zploštělec sleziníkový
  128. Homalothecium lutescens - Hedvábitec žlutý
  129. Homalothecium sericeum - Hedvábitec pravý
  130. Hygroamblystegium fluviatile - Potočník říční
  131. Hygroamblystegium humile - Potočník nízký
  132. Hygroamblystegium tenax - Potočník ponořený
  133. Hygrohypnella ochracea - Břehovec hlínožlutý
  134. Hylocomiastrum umbratum - Pažitník stinný
  135. Hylocomium splendens - Rokytník skvělý
  136. Hymenoloma crispulum - Křídlečka kadeřavá
  137. Hypnum andoi - Rokyt Andoův
  138. Hypnum cupressiforme - Rokyt cypřišovitý
  139. Hypnum cupressiforme var. lacunosum - Rokyt cypřišovitý vydutý
  140. Hypnum reptile - Rokyt
  141. Chiloscyphus coadunatus - Křehutka dvouzubá
  142. Chiloscyphus cuspidatus - Křehutka špičatá
  143. Chiloscyphus minor - Křehutka menší
  144. Chiloscyphus polyanthos - Křehutka obecná pravá
  145. Chiloscyphus profundus - Křehutka různolistá
  146. Isothecium alopecuroides - Plazivec obecný
  147. Isothecium myosuroides - Plazivec útlý
  148. Kindbergia praelonga - Trněnka prodloužená
  149. Lejeunea cavifolia - Rožeňka dutolistá
  150. Lepidozia reptans - Plevinka plazivá
  151. Leptobryum pyriforme - Prutníček hruškovitý
  152. Leptodictyum riparium - Sušinec pobřežní
  153. Leskea polycarpa - Stejnozoubek mnohoplodý
  154. Leucobryum glaucum - Bělomech sivý
  155. Leucobryum juniperoideum - Bělomech skalní
  156. Leucodon sciuroides - Bělozubka ocáskovitá
  157. Liochlaena lanceolata - Trsenka kopinatá
  158. Loeskeobryum brevirostre - Řásnice krátkozobá
  159. Lophozia ventricosa - Křižítka břichatá
  160. Lophozia ventricosa var. silvicola - Křižítka břichatá lesní
  161. Lophozia ventricosa var. ventricosa - Křižítka břichatá pravá
  162. Lophoziopsis excisa - Křižítka vykrojená
  163. Lophoziopsis longidens - Křižítka protáhlá
  164. Marchantia polymorpha - Porostnice mnohotvárná
  165. Marsupella emarginata - Obrutka vykrojená
  166. Meesia longiseta - Poparka dlouhoštětá
  167. Meesia triquetra - poparka třířadá
  168. Metzgeria conjugata - Kroknice spojená
  169. Metzgeria furcata - Kroknice vidličnatá
  170. Mnium hornum - Měřík trsnatý
  171. Mnium marginatum - Měřík pilovitý
  172. Mnium spinosum - Měřík trnitý
  173. Mnium spinulosum - Měřík osténkatý
  174. Mnium stellare - Měřík hvězdovitý
  175. Nowellia curvifolia - Pařezovec křivolistý
  176. Nyholmiella obtusifolia - Lžičník tupolistý
  177. Orthocaulis attenuatus - Sečovka štíhlá
  178. Orthodontium lineare - Rovnozub čárkovitý
  179. Orthotrichum affine - Šurpek tenkožeberný
  180. Orthotrichum anomalum - Šurpek odchylný
  181. Orthotrichum cupulatum - Šurpek číšovitý
  182. Orthotrichum diaphanum - Šurpek chluponosný
  183. Orthotrichum lyellii - Šurpek vlákénkatý
  184. Orthotrichum pallens - Šurpek bledý
  185. Orthotrichum patens - Šurpek otevřený
  186. Orthotrichum pumilum - Šurpek nízký
  187. Orthotrichum speciosum - Šurpek úhledný
  188. Orthotrichum stramineum - Šurpek žlutý
  189. Orthotrichum striatum - Šurpek hladkoplodý
  190. Orthotrichum urnigerum - Šurpek ohrnutý
  191. Oxyrrhynchium hians - Trněnka odstálá
  192. Oxyrrhynchium schleicheri - Trněnka Schleicherova
  193. Oxystegus tenuirostris - Zásovník válcovitý
  194. Paludella squarrosa - Bažinník kostrbatý
  195. Palustriella commutata - Hrubožebrec proměnlivý
  196. Palustriella decipiens - Hrubožebrec tuhý
  197. Paraleucobryum longifolium - Širožebrec dlouholistý
  198. Pellia epiphylla - Pobřežnice obecná
  199. Pellia neesiana - Pobřežnice Neesova
  200. Philonotis caespitosa - Vlahovka drnatá
  201. Philonotis calcarea - Vlahovka vápnomilná
  202. Philonotis fontana - Vlahovka prameništní
  203. Physcomitrium eurystomum - Měchýřočepka široústá
  204. Physcomitrium pyriforme - Měchýřočepka hruškovitá
  205. Plagiochila asplenioides - Kapraďovka sleziníkovitá
  206. Plagiochila porelloides - Kapraďovka podhořankovitá
  207. Plagiomnium affine - Měřík příbuzný
  208. Plagiomnium cuspidatum - Měřík bodlavý
  209. Plagiomnium elatum - Měřík vyvýšený
  210. Plagiomnium ellipticum - Měřík oválný
  211. Plagiomnium medium - Měřík prostřední
  212. Plagiomnium rostratum - Měřík zobanitý
  213. Plagiomnium undulatum - Měřík čeřitý
  214. Plagiothecium cavifolium - Lesklec dutolistý
  215. Plagiothecium curvifolium - Lesklec křivolistý
  216. Plagiothecium denticulatum - Lesklec zubatý
  217. Plagiothecium denticulatum var. undulatum - Lesklec zubatý vlnkatý
  218. Plagiothecium laetum - Lesklec příjemný
  219. Plagiothecium latebricola - Lesklec dlouholistý
  220. Plagiothecium nemorale - Lesklec lesní
  221. Plagiothecium succulentum - Lesklec svrasklý
  222. Plagiothecium undulatum - Lesklec čeřitý
  223. Platygyrium repens - Prstenatka plazivá
  224. Pleuridium acuminatum - Straniplodka šídlovitá
  225. Pleuridium subulatum - Straniplodka střídavolistá
  226. Pleurozium schreberi - Travník Schreberův
  227. Pogonatum aloides - Ploníček aloeovitý
  228. Pogonatum urnigerum - Ploníček pohárovitý
  229. Pohlia cruda - Paprutka trpká
  230. Pohlia nutans - Paprutka nicí
  231. Pohlia wahlenbergii - Paprutka Wahlenbergova
  232. Polytrichastrum alpinum - Ploník horský
  233. Polytrichum commune - Ploník obecný
  234. Polytrichum formosum - Ploník ztenčený
  235. Polytrichum juniperinum - Ploník jalovcový
  236. Polytrichum longisetum - Ploník štíhlý
  237. Polytrichum pallidisetum - Ploník zanedbaný
  238. Polytrichum perigoniale - Ploník menší
  239. Polytrichum piliferum - Ploník chluponosný
  240. Polytrichum strictum - Ploník tuhý
  241. Porella platyphylla - Podhořanka plocholistá
  242. Pseudephemerum nitidum - Prchavička lesklá
  243. Pseudoamblystegium subtile - Rokytnatka útlá
  244. Pseudocampylium radicale - Rokýtek vlhkomilný
  245. Pseudoleskeella nervosa - Řetízkovec žilnatý
  246. Pseudolophozia sudetica - Křižítka sudetská
  247. Pseudoscleropodium purum - Lazovec čistý
  248. Pseudotaxiphyllum elegans - Bělovec úhledný
  249. Pterigynandrum filiforme - Prostozubka niťovitá
  250. Ptilidium ciliare - Brvitec chlupatý
  251. Ptilidium pulcherrimum - Brvitec překrásný
  252. Ptilium crista-castrensis - Pérovec hřebenitý
  253. Pylaisia polyantha - Čepejřnatka mnohoplodá
  254. Racomitrium aciculare - Zoubkočepka jehlovitá
  255. Racomitrium fasciculare - Zoubkočepka svazčitá
  256. Racomitrium heterostichum - Zoubkočepka různořadá
  257. Racomitrium lanuginosum - Zoubkočepka kosmatá
  258. Racomitrium microcarpon - Zoubkočepka maloplodá
  259. Racomitrium sudeticum - Zoubkočepka sudetská
  260. Radula complanata - Struhatka zploštělá
  261. Rhabdoweisia crenulata - Pruhovka vroubkovaná
  262. Rhabdoweisia fugax - Pruhovka nestálá
  263. Rhizomnium pseudopunctatum - Měřík kulatoplodý
  264. Rhizomnium punctatum - Měřík tečkovaný
  265. Rhodobryum roseum - Růžoprutník růžovitý
  266. Rhynchostegium murale - Zobanitka zední
  267. Rhynchostegium riparioides - Zobanitka jehlicovitá
  268. Rhytidiadelphus loreus - Kostrbatec řemenatý
  269. Rhytidiadelphus squarrosus - Kostrbatec zelený
  270. Rhytidiadelphus subpinnatus - Kostrbatec větevnatý
  271. Rhytidiadelphus triquetrus - Kostrbatec tříkoutý
  272. Rhytidium rugosum - Čeřitka statná
  273. Riccardia chamedryfolia - Stěkovec vykrajovaný
  274. Riccardia latifrons - Stěkovec široký
  275. Riccardia multifida - Stěkovec mnohodílný
  276. Riccardia palmata - Stěkovec prstnatý
  277. Sanionia uncinata - Srpnatka háčkovitá
  278. Scapania curta - Kýlnatka drobná
  279. Scapania irrigua - Kýlnatka zavlažovaná
  280. Scapania nemorea - Kýlnatka hajní
  281. Scapania paludicola - Kýlnatka bažinná
  282. Scapania umbrosa - Kýlnatka stinná
  283. Scapania undulata - Kýlnatka zvlněná
  284. Sciuro-hypnum curtum - Baňatka zkrácená
  285. Sciuro-hypnum plumosum - Baňatka pravá
  286. Sciuro-hypnum populeum - Baňatka topolová
  287. Sciuro-hypnum reflexum - Baňatka zakřivená
  288. Sciuro-hypnum starkii - Baňatka Starkeova
  289. Scorpidium cossonii - Štírovec prostřední
  290. Scorpidium scorpioides - Štírovec dutolistý
  291. Seligeria donniana - Kápěnka Donnova
  292. Serpoleskea confervoides - Rokytnatka nejjemnější
  293. Schistidium apocarpum - Klanozoubek obecný
  294. Schistidium crassipilum - Klanozoubek silnochlupý
  295. Schistidium rivulare - Klanozoubek potoční
  296. Schistidium robustum - Klanozoubek statný
  297. Schistidium sp. - Klanozoubek
  298. Schistostega pennata - Dřípovičník zpeřený
  299. Schljakovia kunzeana - Sečovka Kunzeova
  300. Solenostoma gracillimum - Ústěnka vroubená
  301. Solenostoma hyalinum - Ústěnka bledá
  302. Sphagnum affine - Rašeliník střecholistý
  303. Sphagnum angustifolium - Rašeliník úzkolistý
  304. Sphagnum auriculatum - Rašeliník tučný
  305. Sphagnum capillifolium - Rašeliník ostrolistý
  306. Sphagnum centrale - Rašeliník středový
  307. Sphagnum contortum - Rašeliník modřínový
  308. Sphagnum fallax - Rašeliník křivolistý
  309. Sphagnum fimbriatum - Rašeliník třásnitý
  310. Sphagnum fuscum - Rašeliník hnědý
  311. Sphagnum girgensohnii - Rašeliník Girgensohnův
  312. Sphagnum inundatum - Rašeliník splývavý
  313. Sphagnum magellanicum - Rašeliník prostřední
  314. Sphagnum molle - Rašeliník měkký
  315. Sphagnum obtusum - Rašeliník tupolistý
  316. Sphagnum palustre - Rašeliník člunkolistý
  317. Sphagnum papillosum - Rašeliník bradavčitý
  318. Sphagnum platyphyllum - Rašeliník širolistý
  319. Sphagnum quinquefarium - Rašeliník pětiřadý
  320. Sphagnum rubellum - Rašeliník červený
  321. Sphagnum russowii - Rašeliník statný
  322. Sphagnum squarrosum - Rašeliník kostrbatý
  323. Sphagnum subnitens - Rašeliník lesklý
  324. Sphagnum warnstorfii - Rašeliník Warnstorfův
  325. Straminergon stramineum - Bařinatka nažloutlá
  326. Syntrichia papillosa - Rourkatec bradavčitý
  327. Syntrichia ruralis - Rourkatec obecný
  328. Syntrichia virescens - Rourkatec poduškovitý
  329. Taxiphyllum wissgrillii - Loděnka smáčklá
  330. Tetraphis pellucida - Čtyřzoubek průzračný
  331. Thamnobryum alopecurum - Stromkovec ocáskovitý
  332. Thuidium assimile - Zpeřenka Philibertova
  333. Thuidium delicatulum - Zpeřenka půvabná
  334. Thuidium recognitum - Zpeřenka ozdobná
  335. Thuidium tamariscinum - Zpeřenka tamaryšková
  336. Tomentypnum nitens - Vlasolistec vlhkomilný
  337. Tortella inclinata - Vijozub nachýlený
  338. Tortella tortuosa - Vijozub zkroucený
  339. Tortula muralis - Kroucenec zední
  340. Tortula subulata - Kroucenec šídlovitý
  341. Trichocolea tomentella - Pěknice plstnatá
  342. Trichodon cylindricus - Tenkozubka válcovitá
  343. Tritomaria quinquedentata - Palčice hrotitá
  344. Ulota bruchii - Kadeřavec Bruchův
  345. Ulota crispa - Kadeřavec obecný
  346. Ulota sp. - Kadeřavec
  347. Warnstorfia fluitans - Srpnatka splývavá
  348. Weissia controversa - Termovka zelená
  349. Weissia longifolia - Termovka kadeřavá
  350. Weissia sp. - Termovka