Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Chvojnov

  • Okres: Jihlava
  • Region: Jihlavsko
  • Katastrální území: Milíčov u Jihlavy, Dušejov
  • Rozloha: 10,72 ha
  • Mapovací kvadrát: 6558
  • Kategorie ochrany: přírodní rezervace

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Českomoravská vrchovina

Významnost lokality

  • Mravenci: Výskyt významného zvláště chráněného mravence rašelinného (Formica picea) (Bezděčková et Bezděčka 2017)
  • Mnohonožky: 6 druhů - pestřejší fauna (Tajovský 2017)
  • Stonožky: 10 druhů - pestřejší fauna (Tajovský 2017)
  • Suchozemští stejnonožci: 5 druhů (Tajovský 2017)
  • Pancířníci: 64 druhů (Starý 2017)
  • Pavouci: nadregionální význam význam (Jelínek 2017)
  • Žížaly: 8 druhů (Pižl 2017)
  • Plži: 22 druhů - lokalita celorepublikového významu s výskytem vrkoče Geyerova (Vertigo geyeri) (Myšák et Hlaváč 2017)
  • Mechorosty: 70 druhů, z toho 19 druhů červeného seznamu ČR (1 CR, 2 VU, 6 LR-nt, 10 LC-att), 18 druhů červeného seznamu Vysočiny (2 rCR, 3 rVU, 6 rLR-nt, 7 rLC-att); jedna z nejvýznamnějších bryologických lokalit Vysočiny s výskytem kriticky ohrožených mechů Meesia triquetra a Scorpidium scorpioides, velké populace dalších ohrožených druhů - Calliergon giganteum či evropsky významného druhu Hamatocaulis vernicosus (Štechová et al. 2017)

Druhy

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Síměnkovití (Carychiidae)
Čeleď: Jantarkovití (Succineidae)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Vrkočovití (Vertiginidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Zemounkovití (Gastrodontidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Slimákovití (Limacidae)
Čeleď: Slimáčkovití (Agriolimacidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Mechorosty (Bryophytae)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Třída: Rašeliníky (Sphagnopsida)
Řád: Rašeliníkotvaré (Sphagnales)
Čeleď: Rašeliníkovité (Sphagnaceae)
Třída: Ploníky (Polytrichopsida)
Řád: Ploníkotvaré (Polytrichales)
Čeleď: Ploníkovité (Polytrichaceae)
Třída: Pravé mechy (Bryopsida)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Řád: Dvouhrotcotvaré (Dicranales)
Čeleď: Dvouhrotcovité (Dicranaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokytovité (Hypnaceae)
Řád: Dvouhrotcotvaré (Dicranales)
Čeleď: Krondlovkovité (Fissidentaceae)
Řád: Prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď: Plagiomniaceae (Plagiomniaceae)
Čeleď: Poparkovité (Meesiaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Čeleď: Kulistcovité (Bartramiaceae)
Čeleď: Baňatkovité (Brachytheciaceae)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Nadoddělení: Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení: Jehličnany (Pinophyta)
Třída: Pinopsida ()
Řád: Borovicotvaré (Pinales)
Čeleď: Cypřišovité (Cupressaceae)
Oddělení: Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Růžotvaré (Rosales)
Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Řád: Jesencotvaré (Celastrales)
Čeleď: Tolijovité (Parnassiaceae)
Řád: Malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: Vrbovité (Salicaceae)
Řád: Myrtotvaré (Myrtales)
Čeleď: Pupalkovité (Onagraceae)
Řád: Hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: Hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Čeleď: Rosnatkovité (Droseraceae)
Řád: Vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: Hruštičkovité (Pyrolaceae)
Čeleď: Brusnicovité (Vacciniaceae)
Řád: Hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: Bublinatkovité (Lentibulariaceae)
Čeleď: Jitrocelovité (Plantaginaceae)
Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Řád: Hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)
Čeleď: Vachtovité (Menyanthaceae)
Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Vstavačovité (Orchidaceae)
Řád: Lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: Šáchorovité (Cyperaceae)
Čeleď: Sítinovité (Juncaceae)
Říše: Houby (Fungi)
Třída: Houby vyšší stopkovýtrusné (Homobasidiomycetes)
Řád: Hřibotvaré (Boletales)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Řád: Sekáči (Opiliones)
Podřád: Makadlovci (Dyspnoi)
Čeleď: Žlaznatkovití (Nemastomatidae)
Čeleď: Plošíkovití (Trogulidae)
Čeleď: Klepítníkovití (Ischyropsalidae)
Podřád: Sekáči (Eupnoi)
Čeleď: Sekáčovití (Phalangiidae)
Čeleď: Sclerosomatidae (Sclerosomatidae)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Kratěnkovití (Brachychthoniidae)
Čeleď: Nestiříkovití (Hypochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Vlažníčkovití (Malaconothridae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Ostronkovití (Ceratoppiidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Vodočníkovití (Hydrozetidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Krasoníkovití (Caleremaeidae)
Čeleď: Rovnožkovití (Thyrisomidae)
Čeleď: Voděníkovití (Limnozetidae)
Čeleď: Palesoníkovití (Cymberemaeidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Podtřída: Micrura (Micrura)
Řád: Pavouci (Araneae)
Čeleď: Plachetnatkovití (Linyphiidae)
Čeleď: Skálovkovití (Gnaphosidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Čeleď: Schendylidae (Schendylidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Řád: Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď: Hrbulovití (Haaseidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Blanokřídlí (Hymenoptera)
Čeleď: Mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Formicinae (Formicinae)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Infrakmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Ještěrkovití (Lacertidae)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Hrabaví (Galiformes)
Čeleď: Bažantovití (Phasianidae)
Řád: Potápky (Podicipediformes)
Čeleď: Potápkovití (Podicipedidae)
Řád: Čápi (Ciconiiformes)
Čeleď: Čápovití (Ciconiidae)
Řád: Dravci (Accipitriformes)
Čeleď: Jestřábovití (Accipitridae)
Řád: Krátkokřídlí (Gruiformes)
Čeleď: Jeřábovití (Gruidae)
Čeleď: Chřástalovití (Rallidae)
Řád: Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: Slukovití (Scolopacidae)
Řád: Sokoli (Falconiformes)
Čeleď: Sokolovití (Falconidae)
Řád: Šplhavci (Piciformes)
Čeleď: Datlovití (Picidae)
Řád: Pěvci (Passeriformes)
Čeleď: Žluvovití (Oriolidae)
Čeleď: Ťuhýkovití (Laniidae)
Čeleď: Krkavcovití (Corvidae)
Čeleď: Skřivanovití (Alaudidae)
Čeleď: Vlaštovkovití (Hirundinidae)
Čeleď: Lejskovití (Muscicapidae)
Čeleď: Strnadovití (Emberizidae)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: Jelenovití (Cervidae)

Fotodokumentace

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.