Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Savci Vysočiny

Seznam savců (Mammalia) Kraje Vysočina

A) Systematický přehled
B) Abecední seznam podle českých jmen
C) Abecední seznam podle vědeckých jmen

 

A) Systematický přehled

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Hlodavci (Rodentia)
Čeleď: Veverkovití (Sciuridae)
Čeleď: Plchovití (Gliridae)
Čeleď: Bobrovití (Castoridae)
Čeleď: Myšovití (Muridae)
Čeleď: Nutriovití (Myocastoridae)
Řád: Zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: Zajícovití (Leporidae)
Řád: Ježci (Erinaceomorpha)
Čeleď: Ježkovití (Erinaceidae)
Řád: Rejsci (Soricomorpha)
Čeleď: Rejskovití (Soricidae)
Čeleď: Krtkovití (Talpidae)
Řád: Letouni (Chiroptera)
Čeleď: Vrápencovití (Rhinolophidae)
Čeleď: Netopýrovití (Vespertilionidae)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Čeleď: Psovití (Canidae)
Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)
Čeleď: Medvídkovití (Procyonidae)
Čeleď: Medvědovití (Ursidae)
Čeleď: Kočkovití (Felidae)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: Prasatovití (Suidae)
Čeleď: Jelenovití (Cervidae)
Čeleď: Turovití (Bovidae)

 

B) Abecední seznam podle českých jmen

  1. Bělozubka bělobřichá (Crocidura leucodon)
  2. Bělozubka šedá (Crocidura suaveolens)
  3. Bobr evropský (Castor fiber)
  4. Daněk evropský (Dama dama)
  5. Hraboš mokřadní (Microtus agrestis)
  6. Hraboš polní (Microtus arvalis)
  7. Hrabošík podzemní (Microtus subterraneus)
  8. Hranostaj (Mustela erminea)
  9. Hryzec vodní (Arvicola amphibius)
  10. Jelen lesní (Cervus elaphus)
  11. Jezevec lesní (Meles meles)
  12. Ježek východní (Erinaceus roumanicus)
  13. Ježek západní (Erinaceus europaeus)
  14. Kočka divoká (Felis silvestris)
  15. Kolčava (Mustela nivalis)
  16. Králík divoký (Oryctolagus cuniculus)
  17. Krtek obecný (Talpa europaea)
  18. Křeček polní (Cricetus cricetus)
  19. Kuna lesní (Martes martes)
  20. Kuna skalní (Martes foina)
  21. Liška obecná (Vulpes vulpes)
  22. Los evropský (Alces alces)
  23. Medvěd hnědý (Ursus arctos)
  24. Muflon (Ovis aries musimon)
  25. Myš domácí (Mus musculus)
  26. Myšice křovinná (Apodemus sylvaticus)
  27. Myšice lesní (Apodemus flavicollis)
  28. Myška drobná (Micromys minutus)
  29. Mýval severní (Procyon lotor)
  30. Netopýr alkathoe (Myotis alcathoe)
  31. Netopýr Brandtův (Myotis brandtii)
  32. Netopýr brvitý (Myotis emarginatus)
  33. Netopýr černý (Barbastella barbastellus)
  34. Netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus)
  35. Netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus)
  36. Netopýr nejmenší (Pipistrellus pygmaeus)
  37. Netopýr parkový (Pipistrellus nathusii)
  38. Netopýr pestrý (Vespertilio murinus)
  39. Netopýr rezavý (Nyctalus noctula)
  40. Netopýr řasnatý (Myotis nattereri)
  41. Netopýr Saviův (Hypsugo savii)
  42. Netopýr severní (Eptesicus nilssonii)
  43. Netopýr stromový (Nyctalus leisleri)
  44. Netopýr ušatý (Plecotus auritus)
  45. Netopýr večerní (Eptesicus serotinus)
  46. Netopýr velkouchý (Myotis bechsteinii)
  47. Netopýr velký (Myotis myotis)
  48. Netopýr vodní (Myotis daubentonii)
  49. Netopýr vousatý (Myotis mystacinus)
  50. Netopýr východní (Myotis blythii)
  51. Norek americký (Neovison vison)
  52. Norek evropský (Mustela lutreola)
  53. Norník rudý (Clethrionomys glareolus)
  54. Nutrie (Myocastor coypus)
  55. Ondatra pižmová (Ondatra zibethicus)
  56. Plch velký (Glis glis)
  57. Plšík lískový (Muscardinus avellanarius)
  58. Potkan (Rattus norvegicus)
  59. Prase divoké (Sus scrofa)
  60. Psík mývalovitý (Nyctereutes procyonoides)
  61. Rejsec černý (Neomys anomalus)
  62. Rejsec vodní (Neomys fodiens)
  63. Rejsek horský (Sorex alpinus)
  64. Rejsek malý (Sorex minutus)
  65. Rejsek obecný (Sorex araneus)
  66. Rys ostrovid (Lynx lynx)
  67. Sika (Cervus nippon)
  68. Srnec obecný (Capreolus capreolus)
  69. Sysel obecný (Spermophilus citellus)
  70. Tchoř stepní (Mustela eversmanii)
  71. Tchoř tmavý (Mustela putorius)
  72. Veverka obecná (Sciurus vulgaris)
  73. Vlk obecný (Canis lupus)
  74. Vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros)
  75. Vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum)
  76. Vydra říční (Lutra lutra)
  77. Zajíc polní (Lepus europaeus)

 

C) Abecední seznam podle vědeckých jmen

  1. Alces alces - los evropský
  2. Apodemus flavicollis - myšice lesní
  3. Apodemus sylvaticus - myšice křovinná
  4. Arvicola amphibius - hryzec vodní
  5. Barbastella barbastellus - netopýr černý
  6. Canis lupus - vlk obecný
  7. Capreolus capreolus - srnec obecný
  8. Castor fiber - bobr evropský
  9. Cervus elaphus - jelen lesní
  10. Cervus nippon - sika
  11. Clethrionomys glareolus - norník rudý
  12. Cricetus cricetus - křeček polní
  13. Crocidura leucodon - bělozubka bělobřichá
  14. Crocidura suaveolens - bělozubka šedá
  15. Dama dama - daněk evropský
  16. Eptesicus nilssonii - netopýr severní
  17. Eptesicus serotinus - netopýr večerní
  18. Erinaceus europaeus - ježek západní
  19. Erinaceus roumanicus - ježek východní
  20. Felis silvestris - kočka divoká
  21. Glis glis - plch velký
  22. Hypsugo savii - netopýr Saviův
  23. Lepus europaeus - zajíc polní
  24. Lutra lutra - vydra říční
  25. Lynx lynx - rys ostrovid
  26. Martes foina - kuna skalní
  27. Martes martes - kuna lesní
  28. Meles meles - jezevec lesní
  29. Micromys minutus - myška drobná
  30. Microtus agrestis - hraboš mokřadní
  31. Microtus arvalis - hraboš polní
  32. Microtus subterraneus - hrabošík podzemní
  33. Mus musculus - myš domácí
  34. Muscardinus avellanarius - plšík lískový
  35. Mustela erminea - hranostaj
  36. Mustela eversmanii - tchoř stepní
  37. Mustela lutreola - norek evropský
  38. Mustela nivalis - kolčava
  39. Mustela putorius - tchoř tmavý
  40. Myocastor coypus - nutrie
  41. Myotis alcathoe - netopýr alkathoe
  42. Myotis bechsteinii - netopýr velkouchý
  43. Myotis blythii - netopýr východní
  44. Myotis brandtii - netopýr Brandtův
  45. Myotis daubentonii - netopýr vodní
  46. Myotis emarginatus - netopýr brvitý
  47. Myotis myotis - netopýr velký
  48. Myotis mystacinus - netopýr vousatý
  49. Myotis nattereri - netopýr řasnatý
  50. Neomys anomalus - rejsec černý
  51. Neomys fodiens - rejsec vodní
  52. Neovison vison - norek americký
  53. Nyctalus leisleri - netopýr stromový
  54. Nyctalus noctula - netopýr rezavý
  55. Nyctereutes procyonoides - psík mývalovitý
  56. Ondatra zibethicus - ondatra pižmová
  57. Oryctolagus cuniculus - králík divoký
  58. Ovis aries musimon - muflon
  59. Pipistrellus nathusii - netopýr parkový
  60. Pipistrellus pipistrellus - netopýr hvízdavý
  61. Pipistrellus pygmaeus - netopýr nejmenší
  62. Plecotus auritus - netopýr ušatý
  63. Plecotus austriacus - netopýr dlouhouchý
  64. Procyon lotor - mýval severní
  65. Rattus norvegicus - potkan
  66. Rhinolophus ferrumequinum - vrápenec velký
  67. Rhinolophus hipposideros - vrápenec malý
  68. Sciurus vulgaris - veverka obecná
  69. Sorex alpinus - rejsek horský
  70. Sorex araneus - rejsek obecný
  71. Sorex minutus - rejsek malý
  72. Spermophilus citellus - sysel obecný
  73. Sus scrofa - prase divoké
  74. Talpa europaea - krtek obecný
  75. Ursus arctos - medvěd hnědý
  76. Vespertilio murinus - netopýr pestrý
  77. Vulpes vulpes - liška obecná

 

C) Systematické zařazení savců (Mammalia)

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Amorphea – různotvaří

    V) Obazoa

     VI) Opisthokonta

      VII) Holozoa

       VIII) Filiozoa

        IX) Choanozoa

         X) Metazoa (= Animalia) – živočichové

          XI) Bilateria – dvoustranně souměrní

           XII) Deuterostomia – druhoústí

            XIII) Chordata – strunatci

             XIV) Craniata – obratlovci

              XV) Gnathostomata – čelistnatci

               XVI) Tetrapoda – čtyřnožci

                XVII) Amniota – blanatí

                 XVIII) Synapsida

                  XIX) Therapsida

                   XX) Cynodontia

                    XXI) Mammalia – savci

 

D) Literatura ke stažení

Metodiky:

Průzkumy z Vysočiny:

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.