Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Měkkýši Vysočiny

Luboš Beran, Jan Myšák, Jaroslav Hlaváč (2017)
 

V rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny proběhlo zpracování výskytu a rozšíření měkkýšů v Kraji Vysočina. Výstupem je komentovaný seznam všech druhů měkkýšů zjištěných v Kraji Vysočina, včetně bibliografie týkající se výskytu měkkýšů na vymezeném území. Pro všechny taxony byly zpracovány mapky současného a historického rozšíření a byl sestaven přehled malakologicky nejvýznamnějších lokalit Kraje Vysočina. Součástí projektu bylo doplnění výskytu druhů terénním průzkumem a excerpcí dostupné historické i současné literatury. Výsledky projektu budou postupně prezentovány na tomto webu. Výsledky za vodní měkkýše byly publikovány:

Beran L., 2017: Vodní měkkýši Vysočiny. [Freshwater molluscs of Vysočina Region (Czech Republic)]. – Malacologica Bohemoslovaca 16: 44-76.
http://mollusca.sav.sk/pdf/16/16.Beran3.pdf

Odborný garant: RNDr. Luboš Beran, Ph.D. (vodní měkkýši), Mgr. Jan Myšák (suchozemští měkkýši, realizováno ve spolupráci s Geologickým ústavem AV ČR: RNDr. Jaroslav Hlaváč, Ph.D.).

 

Seznam měkkýšů (Mollusca) Vysočiny

Z území Kraje Vysočina je znám výskyt 163 druhů měkkýšů. Jedná se o 114 druhů suchozemských plžů, 27 vodních plžů a 22 vodních mlžů.

Legenda k mapám rozšíření na Vysočině:
= výskyt v letech 1850 - 1950
= výskyt v letech 1951 - 2000
= výskyt v letech 2001 - 2016

 

A) Systematický přehled (v přípravě)

B) Abecední seznam podle českých jmen

C) Abecední seznam podle latinských jmen

 

A) Systematický přehled

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Bahenkovití (Viviparidae)
Čeleď: Bahnivkovití (Bithyniidae)
Čeleď: Bezočkovití (Ferussaciidae)
Čeleď: Bledničkovití (Boettgerillidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Člunicovití (Acroloxidae)
Čeleď: Hladovkovití (Enidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Čeleď: Jantarkovití (Succineidae)
Čeleď: Jehlovkovití (Aciculidae)
Čeleď: Keřovkovití (Bradybaenidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Levatkovití (Physidae)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Okružákovití (Planorbidae)
Čeleď: Plovatkovití (Lymnaeidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Čeleď: Praménkovití (Hydrobiidae)
Čeleď: Síměnkovití (Carychiidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Sklovatkovití (Daudebardiidae)
Čeleď: Slimáčkovití (Agriolimacidae)
Čeleď: Slimákovití (Limacidae)
Čeleď: Soudkovkovití (Orculidae)
Čeleď: Údolníčkovití (Valloniidae)
Čeleď: Vlahovkovití (Hygromiidae)
Čeleď: Vrásenkovití (Discidae)
Čeleď: Vrkočovití (Vertiginidae)
Čeleď: Závornatkovití (Clausiliidae)
Čeleď: Zemounkovití (Gastrodontidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Zrnovkovití (Pupillidae)

.

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Mlži (Bivalvia)
Čeleď: Okružankovití (Sphaeriidae)
Čeleď: Perlorodkovití (Margaritiferidae)
Čeleď: Slávičkovití (Dreissenidae)
Čeleď: Velevrubovití (Unionidae)

 

B) Abecední seznam podle českých jmen

  1. Aksamítka sametová (Causa holosericea)
  2. Bahenka pruhovaná (Viviparus viviparus)
  3. Bahnatka malá (Galba truncatula)
  4. Bahnivka rmutná (Bithynia tentaculata)
  5. Bezočka šídlovitá (Cecilioides acicula)
  6. Blatenka tmavá (Stagnicola corvus)
  7. Blednička útlá (Boettgerilla pallens)
  8. Blyštivka rýhovaná (Nesovitrea hammonis)
  9. Blyštivka skleněná (Nesovitrea petronella)
  10. Boděnka malinká (Punctum pygmaeum)
  11. Člunice jezerní (Acroloxus lacustris)
  12. Člunka pravohrotá (Ferrissia fragilis)
  13. Drobnička válcovitá (Truncatellina cylindrica)
  14. Hladovka horská (Ena montana)
  15. Hlemýžď pruhovaný (Helix thessalica)
  16. Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
  17. Hrachovka čárkovaná (Pisidium tenuilineatum)
  18. Hrachovka hrbolatá (Pisidium henslowanum)
  19. Hrachovka lesklá (Pisidium nitidum)
  20. Hrachovka malinká (Pisidium personatum)
  21. Hrachovka obecná (Pisidium casertanum)
  22. Hrachovka obrácená (Pisidium supinum)
  23. Hrachovka otupená (Pisidium subtruncatum)
  24. Hrachovka prosná (Pisidium milium)
  25. Hrachovka říční (Pisidium amnicum)
  26. Hrachovka severní (Pisidium hibernicum)
  27. Hrachovka tupá (Pisidium obtusale)
  28. Hrotice obrácená (Balea perversa)
  29. Chlupatka jednozubá (Petasina unidentata)
  30. Jantarka obecná (Succinea putris)
  31. Jantarovka úhledná (Oxyloma elegans)
  32. Jantařička podlouhlá (Succinella oblonga)
  33. Jehlovka hladká (Platyla polita)
  34. Kalonoska chlumní (Merdigera obscura)
  35. Kamomil říční (Ancylus fluviatilis)
  36. Keřnatka vrásčitá (Euomphalia strigella)
  37. Keřovka plavá (Fruticicola fruticum)
  38. Kružník bělavý (Gyraulus albus)
  39. Kružník malý (Gyraulus parvus)
  40. Kružník severní (Gyraulus acronicus)
  41. Kružník žebernatý (Gyraulus crista)
  42. Kuželík drobný (Euconulus fulvus)
  43. Kuželík tmavý (Euconulus praticola)
  44. Kýlnatec čočkovitý (Hippeutis complanatus)
  45. Levatka říční (Physa fontinalis)
  46. Levohrotka ostrá (Physella acuta)
  47. Lištovka lesklá (Segmentina nitida)
  48. Mnohozubka evropská (Laciniaria plicata)
  49. Modranka karpatská (Bielzia coerulans)
  50. Nábělka karpatská (Plicuteria lubomirskii)
  51. Nádolka nadmutá (Vestia turgida)
  52. Oblovka drobná (Cochlicopa lubricella)
  53. Oblovka lesklá (Cochlicopa lubrica)
  54. Okrouhlice rybničná (Musculium lacustre)
  55. Okružák ploský (Planorbarius corneus)
  56. Okružanka rohovitá (Sphaerium corneum)
  57. Ostnatka trnitá (Acanthinula aculeata)
  58. Ostroústka bezzubá (Columella edentula)
  59. Ostroústka drsná (Columella aspera)
  60. Páskovka hajní (Cepaea nemoralis)
  61. Páskovka keřová (Cepaea hortensis)
  62. Páskovka žíhaná (Cepaea vindobonensis)
  63. Perlorodka říční (Margaritifera margaritifera)
  64. Písečník novozélandský (Potamopyrgus antipodarum)
  65. Plamatka lesní (Arianta arbustorum)
  66. Plovatka bahenní (Lymnaea stagnalis)
  67. Plzák alpský (Arion obesoductus)
  68. Plzák hajní (Arion silvaticus)
  69. Plzák hnědý (Arion fuscus)
  70. Plzák lesní (Arion rufus)
  71. Plzák španělský (Arion vulgaris)
  72. Plzák zahradní (Arion distinctus)
  73. Plzák žíhaný (Arion circumscriptus)
  74. Plzák žlutopruhý (Arion fasciatus)
  75. Plžík žlutý (Malacolimax tenellus)
  76. Podkornatka žíhaná (Lehmannia marginata)
  77. Praménka rakouská (Bythinella austriaca)
  78. Řasnatka břichatá (Macrogastra ventricosa)
  79. Řasnatka lesní (Macrogastra plicatula)
  80. Řasnatka nadmutá (Macrogastra tumida)
  81. Řemeník svinutý (Bathyomphalus controtus)
  82. Síměnka nejmenší (Carychium minimum)
  83. Síměnka trojzubá (Carychium tridentatum)
  84. Sítovka blyštivá (Aegopinella nitens)
  85. Sítovka čistá (Aegopinella pura)
  86. Sítovka suchomilná (Aegopinella minor)
  87. Skalnice kýlnatá (Helicigona lapicida)
  88. Skelnatka drnová (Oxychilus cellarius)
  89. Skelnatka hladká (Oxychilus glaber)
  90. Skelnatka stlačená (Oxychilus depressus)
  91. Skelnatka západní (Oxychilus draparnaudi)
  92. Skelnička průhledná (Vitrea crystallina)
  93. Skelnička průzračná (Vitrea diaphana)
  94. Skelnička stažená (Vitrea contracta)
  95. Skelnička zjizvená (Vitrea subrimata)
  96. Skleněnka průsvitná (Vitrina pellucida)
  97. Sklovatka krátkonohá (Daudebardia brevipes)
  98. Sklovatka rudá (Daudebardia rufa)
  99. Slávička mnohotvárná (Dreissena polymorpha)
  100. Slimáček balkánský (Deroceras turcicum)
  101. Slimáček evropský (Deroceras sturanyi)
  102. Slimáček hladký (Deroceras laeve)
  103. Slimáček lesní (Deroceras praecox)
  104. Slimáček polní (Deroceras agreste)
  105. Slimáček síťkovaný (Deroceras reticulatum)
  106. Slimáčnice lesní (Eucobresia nivalis)
  107. Slimáčnice průhledná (Eucobresia diaphana)
  108. Slimáčník horský (Semilimax kotulae)
  109. Slimáčník táhlý (Semilimax semilimax)
  110. Slimák největší (Limax maximus)
  111. Slimák popelavý (Limax cinereoniger)
  112. Slimákovec pestrý (Limacus flavus)
  113. Soudkovka žebernatá (Sphyradium doliolum)
  114. Srstnatka chlupadá (Trochulus hispidus)
  115. Srstnatka západní (Trochulus sericeus)
  116. Suchomilka obecná (Xerolenta obvia)
  117. Svinutec běloústý (Anisus leucostoma)
  118. Svinutec zploštělý (Anisus vortex)
  119. Škeble asijská (Sinanodonta woodiana)
  120. Škeble rybničná (Anodonta cygnea)
  121. Škeble říční (Anodonta anatina)
  122. Škeblička plochá (Pseudanodonta complanata)
  123. Terčovník vroubený (Planorbis planorbis)
  124. Trojlaločka pyskatá (Helicodonta obvoluta)
  125. Trojzubka stepní (Chondrula tridens)
  126. Údolníček drobný (Vallonia pulchella)
  127. Údolníček šikmý (Vallonia excentrica)
  128. Údolníček žebernatý (Vallonia costata)
  129. Uchatka nadmutá (Radix auricularia)
  130. Uchatka široká (Radix ampla)
  131. Uchatka toulavá (Radix labiata)
  132. Uchatka vejčitá (Radix balthica)
  133. Velevrub malířský (Unio pictorum)
  134. Velevrub nadmutý (Unio tumidus)
  135. Velevrub tupý (Unio crassus)
  136. Vlahovka narudlá (Monachoides incarnatus)
  137. Vrásenka okrouhlá (Discus rotundatus)
  138. Vrásenka orlojovitá (Discus perspectivus)
  139. Vrásenka pomezní (Discus ruderatus)
  140. Vrkoč Geyerův (Vertigo geyeri)
  141. Vrkoč horský (Vertigo alpestris)
  142. Vrkoč lesní (Vertigo pusilla)
  143. Vrkoč malinký (Vertigo pygmaea)
  144. Vrkoč mnohozubý (Vertigo antivertigo)
  145. Vrkoč rašelinný (Vertigo lilljeborgi)
  146. Vrkoč rýhovaný (Vertigo substriata)
  147. Vrkoč útlý (Vertigo angustior)
  148. Vřetenatka obecná (Alinda biplicata)
  149. Vřetenka šedivá (Bulgarica cana)
  150. Vřetenovka hladká (Cochlodina laminata)
  151. Vřetenovka rovnoústá (Cochlodina orthostoma)
  152. Závornatka drsná (Clausilia dubia)
  153. Závornatka křížatá (Clausilia cruciata)
  154. Závornatka kyjovitá (Clausilia pumila)
  155. Závornatka malá (Clausilia rugosa)
  156. Zemoun skalní (Aegopis verticillus)
  157. Zemounek lesklý (Zonitoides nitidus)
  158. Zrnovka mechová (Pupilla muscorum)
  159. Zrnovka třízubá (Pupilla triplicata)
  160. Zrnovka žebernatá (Pupilla sterrii)
  161. Zuboústka trojzubá (Isognomostoma isognomostomos)
  162. Žebernatěnka drobná (Ruthenica filograna)
  163. Žihlobytka stinná (Urticicola umbrosus)

 

C) Abecední seznam podle latinských jmen

  1. Acanthinula aculeata - Ostnatka trnitá
  2. Acroloxus lacustris - Člunice jezerní
  3. Aegopinella minor - Sítovka suchomilná
  4. Aegopinella nitens - Sítovka blyštivá
  5. Aegopinella pura - Sítovka čistá
  6. Aegopis verticillus - Zemoun skalní
  7. Alinda biplicata - Vřetenatka obecná
  8. Ancylus fluviatilis - Kamomil říční
  9. Anisus leucostoma - Svinutec běloústý
  10. Anisus vortex - Svinutec zploštělý
  11. Anodonta anatina - Škeble říční
  12. Anodonta cygnea - Škeble rybničná
  13. Arianta arbustorum - Plamatka lesní
  14. Arion circumscriptus - Plzák žíhaný
  15. Arion distinctus - Plzák zahradní
  16. Arion fasciatus - Plzák žlutopruhý
  17. Arion fuscus - Plzák hnědý
  18. Arion obesoductus - Plzák alpský
  19. Arion rufus - Plzák lesní
  20. Arion silvaticus - Plzák hajní
  21. Arion vulgaris - Plzák španělský
  22. Balea perversa - Hrotice obrácená
  23. Bathyomphalus controtus - Řemeník svinutý
  24. Bielzia coerulans - Modranka karpatská
  25. Bithynia tentaculata - Bahnivka rmutná
  26. Boettgerilla pallens - Blednička útlá
  27. Bulgarica cana - Vřetenka šedivá
  28. Bythinella austriaca - Praménka rakouská
  29. Carychium minimum - Síměnka nejmenší
  30. Carychium tridentatum - Síměnka trojzubá
  31. Causa holosericea - Aksamítka sametová
  32. Cecilioides acicula - Bezočka šídlovitá
  33. Cepaea hortensis - Páskovka keřová
  34. Cepaea nemoralis - Páskovka hajní
  35. Cepaea vindobonensis - Páskovka žíhaná
  36. Clausilia cruciata - Závornatka křížatá
  37. Clausilia dubia - Závornatka drsná
  38. Clausilia pumila - Závornatka kyjovitá
  39. Clausilia rugosa - Závornatka malá
  40. Cochlicopa lubrica - Oblovka lesklá
  41. Cochlicopa lubricella - Oblovka drobná
  42. Cochlodina laminata - Vřetenovka hladká
  43. Cochlodina orthostoma - Vřetenovka rovnoústá
  44. Columella aspera - Ostroústka drsná
  45. Columella edentula - Ostroústka bezzubá
  46. Daudebardia brevipes - Sklovatka krátkonohá
  47. Daudebardia rufa - Sklovatka rudá
  48. Deroceras agreste - Slimáček polní
  49. Deroceras laeve - Slimáček hladký
  50. Deroceras praecox - Slimáček lesní
  51. Deroceras reticulatum - Slimáček síťkovaný
  52. Deroceras sturanyi - Slimáček evropský
  53. Deroceras turcicum - Slimáček balkánský
  54. Discus perspectivus - Vrásenka orlojovitá
  55. Discus rotundatus - Vrásenka okrouhlá
  56. Discus ruderatus - Vrásenka pomezní
  57. Dreissena polymorpha - Slávička mnohotvárná
  58. Ena montana - Hladovka horská
  59. Eucobresia diaphana - Slimáčnice průhledná
  60. Eucobresia nivalis - Slimáčnice lesní
  61. Euconulus fulvus - Kuželík drobný
  62. Euconulus praticola - Kuželík tmavý
  63. Euomphalia strigella - Keřnatka vrásčitá
  64. Ferrissia fragilis - Člunka pravohrotá
  65. Fruticicola fruticum - Keřovka plavá
  66. Galba truncatula - Bahnatka malá
  67. Gyraulus acronicus - Kružník severní
  68. Gyraulus albus - Kružník bělavý
  69. Gyraulus crista - Kružník žebernatý
  70. Gyraulus parvus - Kružník malý
  71. Helicigona lapicida - Skalnice kýlnatá
  72. Helicodonta obvoluta - Trojlaločka pyskatá
  73. Helix pomatia - Hlemýžď zahradní
  74. Helix thessalica - Hlemýžď pruhovaný
  75. Hippeutis complanatus - Kýlnatec čočkovitý
  76. Chondrula tridens - Trojzubka stepní
  77. Isognomostoma isognomostomos - Zuboústka trojzubá
  78. Laciniaria plicata - Mnohozubka evropská
  79. Lehmannia marginata - Podkornatka žíhaná
  80. Limacus flavus - Slimákovec pestrý
  81. Limax cinereoniger - Slimák popelavý
  82. Limax maximus - Slimák největší
  83. Lymnaea stagnalis - Plovatka bahenní
  84. Macrogastra plicatula - Řasnatka lesní
  85. Macrogastra tumida - Řasnatka nadmutá
  86. Macrogastra ventricosa - Řasnatka břichatá
  87. Malacolimax tenellus - Plžík žlutý
  88. Margaritifera margaritifera - Perlorodka říční
  89. Merdigera obscura - Kalonoska chlumní
  90. Monachoides incarnatus - Vlahovka narudlá
  91. Musculium lacustre - Okrouhlice rybničná
  92. Nesovitrea hammonis - Blyštivka rýhovaná
  93. Nesovitrea petronella - Blyštivka skleněná
  94. Oxychilus cellarius - Skelnatka drnová
  95. Oxychilus depressus - Skelnatka stlačená
  96. Oxychilus draparnaudi - Skelnatka západní
  97. Oxychilus glaber - Skelnatka hladká
  98. Oxyloma elegans - Jantarovka úhledná
  99. Petasina unidentata - Chlupatka jednozubá
  100. Physa fontinalis - Levatka říční
  101. Physella acuta - Levohrotka ostrá
  102. Pisidium amnicum - Hrachovka říční
  103. Pisidium casertanum - Hrachovka obecná
  104. Pisidium henslowanum - Hrachovka hrbolatá
  105. Pisidium hibernicum - Hrachovka severní
  106. Pisidium milium - Hrachovka prosná
  107. Pisidium nitidum - Hrachovka lesklá
  108. Pisidium obtusale - Hrachovka tupá
  109. Pisidium personatum - Hrachovka malinká
  110. Pisidium subtruncatum - Hrachovka otupená
  111. Pisidium supinum - Hrachovka obrácená
  112. Pisidium tenuilineatum - Hrachovka čárkovaná
  113. Planorbarius corneus - Okružák ploský
  114. Planorbis planorbis - Terčovník vroubený
  115. Platyla polita - Jehlovka hladká
  116. Plicuteria lubomirskii - Nábělka karpatská
  117. Potamopyrgus antipodarum - Písečník novozélandský
  118. Pseudanodonta complanata - Škeblička plochá
  119. Punctum pygmaeum - Boděnka malinká
  120. Pupilla muscorum - Zrnovka mechová
  121. Pupilla sterrii - Zrnovka žebernatá
  122. Pupilla triplicata - Zrnovka třízubá
  123. Radix ampla - Uchatka široká
  124. Radix auricularia - Uchatka nadmutá
  125. Radix balthica - Uchatka vejčitá
  126. Radix labiata - Uchatka toulavá
  127. Ruthenica filograna - Žebernatěnka drobná
  128. Segmentina nitida - Lištovka lesklá
  129. Semilimax kotulae - Slimáčník horský
  130. Semilimax semilimax - Slimáčník táhlý
  131. Sinanodonta woodiana - Škeble asijská
  132. Sphaerium corneum - Okružanka rohovitá
  133. Sphyradium doliolum - Soudkovka žebernatá
  134. Stagnicola corvus - Blatenka tmavá
  135. Succinea putris - Jantarka obecná
  136. Succinella oblonga - Jantařička podlouhlá
  137. Trochulus hispidus - Srstnatka chlupadá
  138. Trochulus sericeus - Srstnatka západní
  139. Truncatellina cylindrica - Drobnička válcovitá
  140. Unio crassus - Velevrub tupý
  141. Unio pictorum - Velevrub malířský
  142. Unio tumidus - Velevrub nadmutý
  143. Urticicola umbrosus - Žihlobytka stinná
  144. Vallonia costata - Údolníček žebernatý
  145. Vallonia excentrica - Údolníček šikmý
  146. Vallonia pulchella - Údolníček drobný
  147. Vertigo alpestris - Vrkoč horský
  148. Vertigo angustior - Vrkoč útlý
  149. Vertigo antivertigo - Vrkoč mnohozubý
  150. Vertigo geyeri - Vrkoč Geyerův
  151. Vertigo lilljeborgi - Vrkoč rašelinný
  152. Vertigo pusilla - Vrkoč lesní
  153. Vertigo pygmaea - Vrkoč malinký
  154. Vertigo substriata - Vrkoč rýhovaný
  155. Vestia turgida - Nádolka nadmutá
  156. Vitrea contracta - Skelnička stažená
  157. Vitrea crystallina - Skelnička průhledná
  158. Vitrea diaphana - Skelnička průzračná
  159. Vitrea subrimata - Skelnička zjizvená
  160. Vitrina pellucida - Skleněnka průsvitná
  161. Viviparus viviparus - Bahenka pruhovaná
  162. Xerolenta obvia - Suchomilka obecná
  163. Zonitoides nitidus - Zemounek lesklý