Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Doupský a Bažantka

  • Okres: Jihlava
  • Region: Telčsko
  • Katastrální území: Doupě, Řídelov
  • Rozloha: 11,18 ha
  • Mapovací kvadrát: 6758
  • Kategorie ochrany: přírodní rezervace / evropsky významná lokalita

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Českomoravská vrchovina

Významnost lokality

  • Ptáci: 68 druhů, z toho 19 druhů zvláště chráněných (1§§§,9§§,9§), 26 druhů červeného seznamu ČR (2CR,2EN,11VU,5NT,6LC); 31 druhů významných pro Vysočinu z hlediska hnízdění (2!!!,17!!,12!) (Kodet et Kodetová 2017)
  • Mravenci: Výskyt významného zvláště chráněného mravence rašelinného (Formica picea) (Bezděčková et Bezděčka 2017)
  • Mnohonožky: 2 druhy (Tajovský 2017)
  • Stonožky: 1 druh (Tajovský 2017)
  • Suchozemští stejnonožci: 3 druhy (Tajovský 2017)
  • Pancířníci: 55 druhů (Starý 2017)
  • Pavouci: regionální význam (Jelínek 2017)
  • Žížaly: 4 druhy (Pižl 2017)
  • Plži: 19 druhů - lokalita celorepublikového významu s výskytem vrkoče rašelinného (Vertigo lilljeborgi) (Myšák et Hlaváč 2017)
  • Mechorosty: 8 druhů červeného seznamu Vysočiny (1 rCR, 3 rLR-nt, 4 rLC-att); výskyt několika ohrožených druhů mechorostů, v r. 2002 zaznamenán kriticky ohrožený mech Helodium blandowii (Štechová et al. 2017)

Druhy

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Mechorosty (Bryophytae)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Třída: Rašeliníky (Sphagnopsida)
Řád: Rašeliníkotvaré (Sphagnales)
Čeleď: Rašeliníkovité (Sphagnaceae)
Třída: Pravé mechy (Bryopsida)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Baňatkovité (Brachytheciaceae)
Čeleď: Rokytovité (Hypnaceae)
Řád: Prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď: Plagiomniaceae (Plagiomniaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Zpeřenkovité (Thuidiaceae)
Čeleď: Baňatkovité (Brachytheciaceae)
Nadoddělení: Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení: Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Růžotvaré (Rosales)
Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Řád: Malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: Vrbovité (Salicaceae)
Řád: Myrtotvaré (Myrtales)
Čeleď: Pupalkovité (Onagraceae)
Řád: Hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: Hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Řád: Hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: Bublinatkovité (Lentibulariaceae)
Čeleď: Jitrocelovité (Plantaginaceae)
Řád: Hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)
Čeleď: Vachtovité (Menyanthaceae)
Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Vstavačovité (Orchidaceae)
Řád: Lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: Šáchorovité (Cyperaceae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Síměnkovití (Carychiidae)
Čeleď: Jantarkovití (Succineidae)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Údolníčkovití (Valloniidae)
Čeleď: Vrkočovití (Vertiginidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Zemounkovití (Gastrodontidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Slimáčkovití (Agriolimacidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Kratěnkovití (Brachychthoniidae)
Čeleď: Prstníkovití (Eulohmanniidae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Vlažníčkovití (Malaconothridae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Ostronkovití (Ceratoppiidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Vodočníkovití (Hydrozetidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Voděníkovití (Limnozetidae)
Čeleď: Palesoníkovití (Cymberemaeidae)
Čeleď: Stromoníkovití (Licneremaeidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Úhledníkovití (Haplozetidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Brouci (Coleoptera)
Podřád: Všežraví (Polyphaga)
Čeleď: Mandelinkovití (Chysomelidae)
Podčeleď: Rákosníčci (Donaciinae)
Řád: Motýli (Lepidoptera)
Čeleď: Modráskovití (Lycaenidae)
Čeleď: Píďalkovití (Geometridae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Řád: Blanokřídlí (Hymenoptera)
Čeleď: Mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Formicinae (Formicinae)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: Kachnovití (Anatidae)
Řád: Hrabaví (Galiformes)
Čeleď: Bažantovití (Phasianidae)
Řád: Potápky (Podicipediformes)
Čeleď: Potápkovití (Podicipedidae)
Řád: Pelikáni (Pelecaniformes)
Čeleď: Volavkovití (Ardeidae)
Řád: Dravci (Accipitriformes)
Čeleď: Jestřábovití (Accipitridae)
Řád: Krátkokřídlí (Gruiformes)
Čeleď: Chřástalovití (Rallidae)
Řád: Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: Slukovití (Scolopacidae)
Čeleď: Kulíkovití (Charadriidae)
Řád: Měkkozobí (Columbiformes)
Čeleď: Holubovití (Columbidae)
Řád: Kukačky (Cuculiformes)
Čeleď: Kukačkovití (Cuculidae)
Řád: Sovy (Strigiformes)
Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
Řád: Šplhavci (Piciformes)
Čeleď: Datlovití (Picidae)
Řád: Pěvci (Passeriformes)
Čeleď: Žluvovití (Oriolidae)
Čeleď: Krkavcovití (Corvidae)
Čeleď: Sýkorovití (Paridae)
Čeleď: Skřivanovití (Alaudidae)
Čeleď: Vlaštovkovití (Hirundinidae)
Čeleď: Rákosníkovití (Acrocephalidae)
Čeleď: Cvrčilkovití (Locustellidae)
Čeleď: Budníčkovití (Phylloscopidae)
Čeleď: Pěnicovití (Sylviidae)
Čeleď: Brhlíkovití (Sittidae)
Čeleď: Střízlíkovití (Troglodytidae)
Čeleď: Špačkovití (Sturinidae)
Čeleď: Drozdovití (Turdidae)
Čeleď: Lejskovití (Muscicapidae)
Čeleď: Pěvuškovití (Prunellidae)
Čeleď: Konipasovití (Motacillidae)
Čeleď: Pěnkavovití (Fringillidae)
Čeleď: Strnadovití (Emberizidae)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: Prasatovití (Suidae)
Čeleď: Jelenovití (Cervidae)

Fotodokumentace

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.