Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Velký Špičák

  • Okres: Jihlava
  • Region: Jihlavsko, Třešťsko
  • Katastrální území: Třešť, Loučky u Jihlavy
  • Rozloha: 168,84 ha
  • Mapovací kvadrát: 6659
  • Kategorie ochrany: národní přírodní rezervace a evropsky významná lokalita (původní NPR Velký Špičák byla rozšířena a nyní je součástí i dřívější přírodní rezervace V Klučí, která původně vznikla sloučením přírodních rezervací Kloc a Loučky, lokalita je součástí nadregionálního biocentra Špičák)

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Českomoravská vrchovina

Druhy

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Mechorosty (Bryophytae)
Oddělení: Játrovky (Marchantiophyta)
Třída: Trsenky (Jungermanniopsida)
Řád: Trsenkotvaré (Jungermanniales)
Čeleď: Kryjnicovité (Calypogeiaceae)
Čeleď: Kýlnatkovité (Scapaniaceae)
Řád: Kroknicotvaré (Metzgeriales)
Čeleď: Bezžilkovité (Aneuraceae)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Třída: Ploníky (Polytrichopsida)
Řád: Čtyřzoubkotvaré (Tetraphidales)
Čeleď: Čtyřzoubkovité (Tetraphidaceae)
Třída: Pravé mechy (Bryopsida)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Baňatkovité (Brachytheciaceae)
Řád: Šurpkotvaré (Orthotrichales)
Čeleď: Orthotrichaceae (Orthotrichaceae)
Řád: Děrkavkotvaré (Grimmiales)
Čeleď: Děrkavkovité (Grimmiaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokytníkovité (Hylocomiaceae)
Řád: Pozemničkotvaré (Pottiales)
Čeleď: Pozemničkovité (Pottiaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Čeleď: Thamnobryaceae (Thamnobryaceae)
Řád: Dvouhrotcotvaré (Dicranales)
Čeleď: Útlovláskovité (Ditrichaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Zpeřenkovité (Thuidiaceae)
Nadoddělení: Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení: Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: Zemědýmovité (Fumariaceae)
Řád: Brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď: Brukvovité (Brassicaceae)
Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Česnekovité (Alliaceae)
Čeleď: Amarylkovité (Amaryllidaceae)
Říše: Houby (Fungi)
Třída: Houby vřeckovýtrusné (Ascomycetes)
Třída: Houby nižší stopkovýtrusné (Heterobasidiomycetes)
Třída: Houby vyšší stopkovýtrusné (Homobasidiomycetes)
Řád: Nelupenaté (Aphyllophorales)
Řád: Holubinkotvaré (Russulales)
Řád: Lupenaté (Agaricales)
Řád: Hřibotvaré (Boletales)
Řád: Břichatkovité (Gasterales)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Údolníčkovití (Valloniidae)
Čeleď: Hladovkovití (Enidae)
Čeleď: Závornatkovití (Clausiliidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Vrásenkovití (Discidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Slimákovití (Limacidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Čeleď: Vlahovkovití (Hygromiidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Řád: Sekáči (Opiliones)
Podřád: Makadlovci (Dyspnoi)
Čeleď: Klepítníkovití (Ischyropsalidae)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Kratěnkovití (Brachychthoniidae)
Čeleď: Nestiříkovití (Hypochthoniidae)
Čeleď: Neštiříčkovití (Eniochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Pavouníkovití (Ameridae)
Čeleď: Lesoníkovití (Eremaeidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Dvojnehtíkovití (Astegistidae)
Čeleď: Ostronkovití (Ceratoppiidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Lesinožkovití (Autognetidae)
Čeleď: Krasoníkovití (Caleremaeidae)
Čeleď: Suchoníčkovití (Passalozetidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Pastviníkovití (Punctoribatidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Ostrohrotkovití (Oribatellidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Ušatíkovití (Parakalummidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Stejnočlenky (stonohy) (Scolopendrpomorpha)
Čeleď: Stonohovití (Cryptopidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Čeleď: Schendylidae (Schendylidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Chlupule (Polyxenida)
Čeleď: Chlupulovití (Polyxenidae)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Čeleď: Šňůrovkovití (Nemasomatidae)
Řád: Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď: Skvrněnkovití (Craspedosomatidae)
Čeleď: Hrbulovití (Haaseidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Pelikáni (Pelecaniformes)
Čeleď: Volavkovití (Ardeidae)
Řád: Čápi (Ciconiiformes)
Čeleď: Čápovití (Ciconiidae)
Řád: Dravci (Accipitriformes)
Čeleď: Jestřábovití (Accipitridae)
Řád: Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: Slukovití (Scolopacidae)
Řád: Měkkozobí (Columbiformes)
Čeleď: Holubovití (Columbidae)
Řád: Sovy (Strigiformes)
Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
Řád: Šplhavci (Piciformes)
Čeleď: Datlovití (Picidae)
Řád: Pěvci (Passeriformes)
Čeleď: Žluvovití (Oriolidae)
Čeleď: Krkavcovití (Corvidae)
Čeleď: Králíčkovití (Regulidae)
Čeleď: Sýkorovití (Paridae)
Čeleď: Mlynaříkovití (Aegithalidae)
Čeleď: Budníčkovití (Phylloscopidae)
Čeleď: Pěnicovití (Sylviidae)
Čeleď: Brhlíkovití (Sittidae)
Čeleď: Šoupálkovití (Certhiidae)
Čeleď: Střízlíkovití (Troglodytidae)
Čeleď: Drozdovití (Turdidae)
Čeleď: Lejskovití (Muscicapidae)
Čeleď: Pěvuškovití (Prunellidae)
Čeleď: Pěnkavovití (Fringillidae)

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.