Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Žákova hora (NPR)

  • Okres: Žďár nad Sázavou
  • Region: Žďársko
  • Katastrální území: Cikháj
  • Rozloha: 39,02 ha
  • Mapovací kvadrát: 6361
  • Kategorie ochrany: národní přírodní rezervace / evropsky významná lokalita (součást nadregionálního biocentra Žákova hora)

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Žďárské vrchy

Významnost lokality

  • Mravenci: komplexy lesních mravenců rodu Formica, Výskyt významného zvláště chráněného mravence rašelinného (Formica picea) (Bezděčková et Bezděčka 2017)
  • Mnohonožky: 10 druhů - pestrá fauna s 1 téměř ohroženým (NT) druhem (Tajovský 2017)
  • Stonožky: 15 druhů - pestrá fauna (Tajovský 2017)
  • Suchozemští stejnonožci: 7 druhů - pestřejší fauna (Tajovský 2017)
  • Pancířníci: 99 druhů - druhově nejbohatší lokalita Vysočiny (Starý 2017)
  • Pavouci: nadregionální význam význam (Jelínek 2017)
  • Žížaly: 10 druhů - Druhově bohatá lokalita. Jediná lokalita na Vysočině s doloženým recentním výskytem žížaly Eisenia lucens (Pižl 2017).
  • Plži: 28 druhů - jediná známá lokalita nádolky nadmuté (Vestia turgida) na Vysočině, jedna ze tří lokalit vřetenky šedivé (Bulgarica cana) na Vysočině (Myšák et Hlaváč 2017)

Druhy

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení: Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: Hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Amarylkovité (Amaryllidaceae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Závornatkovití (Clausiliidae)
Čeleď: Vrásenkovití (Discidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Slimákovití (Limacidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Čeleď: Vlahovkovití (Hygromiidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Kratěnkovití (Brachychthoniidae)
Čeleď: Paokatíkovití (Haplochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Lesoníkovití (Eremaeidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Dvojnehtíkovití (Astegistidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Lesinožkovití (Autognetidae)
Čeleď: Krasoníkovití (Caleremaeidae)
Čeleď: Rovnožkovití (Thyrisomidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Pastviníkovití (Punctoribatidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Ostrohrotkovití (Oribatellidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Stejnočlenky (stonohy) (Scolopendrpomorpha)
Čeleď: Stonohovití (Cryptopidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Chlupule (Polyxenida)
Čeleď: Chlupulovití (Polyxenidae)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Čeleď: Šňůrovkovití (Nemasomatidae)
Řád: Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď: Skvrněnkovití (Craspedosomatidae)
Čeleď: Štětenkovití (Mastigophorophyllidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Blanokřídlí (Hymenoptera)
Čeleď: Mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Formicinae (Formicinae)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Infrakmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Ještěrkovití (Lacertidae)
Čeleď: Slepýšovití (Anguidae)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: Slukovití (Scolopacidae)
Řád: Měkkozobí (Columbiformes)
Čeleď: Holubovití (Columbidae)
Řád: Sovy (Strigiformes)
Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
Řád: Šplhavci (Piciformes)
Čeleď: Datlovití (Picidae)
Řád: Pěvci (Passeriformes)
Čeleď: Krkavcovití (Corvidae)
Čeleď: Králíčkovití (Regulidae)
Čeleď: Sýkorovití (Paridae)
Čeleď: Budníčkovití (Phylloscopidae)
Čeleď: Pěnicovití (Sylviidae)
Čeleď: Brhlíkovití (Sittidae)
Čeleď: Šoupálkovití (Certhiidae)
Čeleď: Střízlíkovití (Troglodytidae)
Čeleď: Drozdovití (Turdidae)
Čeleď: Lejskovití (Muscicapidae)
Čeleď: Pěvuškovití (Prunellidae)
Čeleď: Pěnkavovití (Fringillidae)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Hlodavci (Rodentia)
Čeleď: Myšovití (Muridae)
Řád: Rejsci (Soricomorpha)
Čeleď: Rejskovití (Soricidae)
Řád: Letouni (Chiroptera)
Čeleď: Netopýrovití (Vespertilionidae)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: Jelenovití (Cervidae)

Fotodokumentace

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.