Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Zlatá louka

  • Okres: Havlíčkův Brod
  • Region: Chotěbořsko
  • Katastrální území: Podmoklany, Nový Studenec
  • Rozloha: 11,03 ha
  • Mapovací kvadrát: 6260
  • Kategorie ochrany: přírodní rezervace

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Hornosázavská pahorkatina

Významnost lokality

  • Mnohonožky: 10 druhů - pestrá fauna (Tajovský 2017)
  • Stonožky: 10 druhů - pestřejší fauna (Tajovský 2017)
  • Suchozemští stejnonožci: 7 druhů - pestřejší fauna s hojným výskytem Ligidium germanicum (Tajovský 2017)
  • Pancířníci: 65 druhů (Starý 2017)
  • Pavouci: nadregionální význam význam (Jelínek 2017)
  • Žížaly: 13 druhů - Lokalita s vysokou diverzitou žížal. Jediná lokalita na Vysočině s výskytem Aporrectodea rosea bimastoides (Pižl 2017).
  • Plži: 16 druhů - lokalita celorepublikového významu s výskytem vrkoče Geyerova (Vertigo geyeri) a jedna ze dvou lokalit vrkoče útlého (Vertigo angustior) na Vysočině (Myšák et Hlaváč 2017)
  • Mechorosty: 11 druhů červeného seznamu Vysočiny (1 rEN, 1 rVU, 5 rLR-nt, 4 rLC-att); jedna z největších populací ohroženého mechu Paludella squarrosa na Českomoravské vrchovině; výskyt řady dalších ohrožených a vzácných mechorostů (Scorpidium cossonii, Campylium stellatum), poměrně velká populace regionálně vzácného rašeliníku Sphagnum subnitens (Štechová et al. 2017)

Druhy

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Mechorosty (Bryophytae)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Třída: Rašeliníky (Sphagnopsida)
Řád: Rašeliníkotvaré (Sphagnales)
Čeleď: Rašeliníkovité (Sphagnaceae)
Třída: Pravé mechy (Bryopsida)
Řád: Prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď: Poparkovité (Meesiaceae)
Řád: Dvouhrotcotvaré (Dicranales)
Čeleď: Dvouhrotcovité (Dicranaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Řád: Dvouhrotcotvaré (Dicranales)
Čeleď: Krondlovkovité (Fissidentaceae)
Řád: Rokytotvaré (Hypnales)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Čeleď: Baňatkovité (Brachytheciaceae)
Čeleď: Rokýtkovité (Amblystegiaceae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Síměnkovití (Carychiidae)
Čeleď: Jantarkovití (Succineidae)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Vrkočovití (Vertiginidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Kratěnkovití (Brachychthoniidae)
Čeleď: Nestiříkovití (Hypochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Vlažníčkovití (Malaconothridae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Lesoníkovití (Eremaeidae)
Čeleď: Gustáciovití (Gustaviidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Palodinkovití (Xenillidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Lesinožkovití (Autognetidae)
Čeleď: Rovnožkovití (Thyrisomidae)
Čeleď: Palesoníkovití (Cymberemaeidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Pancířníkovití (Euzetidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Pastviníkovití (Punctoribatidae)
Čeleď: Mechoníkovití (Mycobatidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Stejnočlenky (stonohy) (Scolopendrpomorpha)
Čeleď: Stonohovití (Cryptopidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Řád: Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď: Hrbulkovití (Chordeumatidae)
Čeleď: Skvrněnkovití (Craspedosomatidae)
Čeleď: Štětenkovití (Mastigophorophyllidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)

Fotodokumentace

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.