Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Mohelenská hadcová step

  • Okres: Třebíč
  • Region: Náměšťsko
  • Katastrální území: Mohelno
  • Rozloha: 108,94 ha
  • Mapovací kvadrát: 6863, 6963
  • Kategorie ochrany: národní přírodní rezervace (součást evropsky významné lokality Údolí Jihlavy)

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Moravské podhůří Vysočiny , Znojemsko-brněnská pahorkatina

Významnost lokality

  • Mravenci: Unikátní lokalita s velmi bohatým teplomilným společenstvem (Bezděčková et Bezděčka 2017)
  • Mnohonožky: 14 druhů - pestrá fauna s xerotermními druhy a s 1 téměř ohroženým (NT) druhem (Tajovský 2017)
  • Stonožky: 28 druhů - druhově nejbohatší lokalita Vysočiny s xerotermními druhy a s 5 zranitelnými (VU) druhy (Tajovský 2017)
  • Suchozemští stejnonožci: 8 druhů - pestrá fauna s xerotermními druhy (Tajovský 2017)
  • Pancířníci: 92 druhů - třetí druhově nejbohatší lokalita Vysočiny (Starý 2017)
  • Pavouci: republikový (dříve evropský) význam (Jelínek 2017)
  • Žížaly: 12 druhů - Vysoká diverzita žížal. Jedna ze dvou lokalit s recentnín výskytem vzácného druhu Kritodrilus mrazeki. Významný je i nález druhu Dendrobaena auriculata (Pižl 2017).
  • Plži: 23 druhů - jediná známá lokalita hlemýždě pruhovaného (Helix thessalica) na Vysočině (Myšák et Hlaváč 2017)

Druhy

Třída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení: Kapradiny (Monilophyta)
Třída: Polypodiopsida ()
Řád: Osladičotvaré (Polypodiales)
Čeleď: Netíkovité (Adianthaceae)
Čeleď: Sleziníkovité (Aspleniaceae)
Oddělení: Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: Dřišťálovité (Berberidaceae)
Řád: Bobotvaré (Fabales)
Čeleď: Bobovité (Fabaceae)
Řád: Hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: Hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Čeleď: Olověncovité (Plumbaginaceae)
Řád: Hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Řád: Hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)
Řád: Miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: Miříkovité (Apiaceae)
Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Česnekovité (Alliaceae)
Řád: Liliotvaré (Liliales)
Čeleď: Liliovité (Liliaceae)
Řád: Lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: Šáchorovité (Cyperaceae)
Čeleď: Lipnicovité (Poaceae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Hladovkovití (Enidae)
Čeleď: Závornatkovití (Clausiliidae)
Čeleď: Vrásenkovití (Discidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Slimákovití (Limacidae)
Čeleď: Slimáčkovití (Agriolimacidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Čeleď: Vlahovkovití (Hygromiidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Řád: Sekáči (Opiliones)
Podřád: Makadlovci (Dyspnoi)
Čeleď: Žlaznatkovití (Nemastomatidae)
Podřád: Sekáči (Eupnoi)
Čeleď: Sclerosomatidae (Sclerosomatidae)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Nestiříkovití (Hypochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Oribotritiidae (Oribotritiidae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Komínkovití (Hermannielidae)
Čeleď: Štětičníkovití (Neoliodidae)
Čeleď: Štíhlonožíkovití (Gymnodamaeidae)
Čeleď: Stepinožíkovití (Licnodamaidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Drobnožíkovití (Damaeolidae)
Čeleď: Roztoskočovití (Zetorchestidae)
Čeleď: Lesoníkovití (Eremaeidae)
Čeleď: Gustáciovití (Gustaviidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Palodinkovití (Xenillidae)
Čeleď: Kulinkovití (Tenuialidae)
Čeleď: Ostronkovití (Ceratoppiidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Lesinožkovití (Autognetidae)
Čeleď: Krasoníkovití (Caleremaeidae)
Čeleď: Palesoníkovití (Cymberemaeidae)
Čeleď: Palesoníčkovití (Micreremidae)
Čeleď: Suchoníkovití (Scutoverticidae)
Čeleď: Stromoníkovití (Licneremaeidae)
Čeleď: Suchoníčkovití (Passalozetidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Úhledníkovití (Haplozetidae)
Čeleď: Pancířníkovití (Euzetidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Pastviníkovití (Punctoribatidae)
Čeleď: Mechoníkovití (Mycobatidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Ostrohrotkovití (Oribatellidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Lupiníkovití (Tegoribatidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Podtřída: Micrura (Micrura)
Řád: Pavouci (Araneae)
Čeleď: Stepníkovití (Eresidae)
Čeleď: Slíďákovití (Lycosidae)
Čeleď: Skálovkovití (Gnaphosidae)
Čeleď: Skákavkovití (Salticidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Stejnočlenky (stonohy) (Scolopendrpomorpha)
Čeleď: Stonohovití (Cryptopidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Čeleď: Schendylidae (Schendylidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Chlupule (Polyxenida)
Čeleď: Chlupulovití (Polyxenidae)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Dlouženkovití (Blaniulidae)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Stíněnkovití (Paradoxosomatidae)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Třída: Skrytočelistní (Entognatha)
Řád: Chvostoskoci (Collembola)
Podřád: Mákovky (Poduromorpha)
Čeleď: Neanuridae (Neanuridae)
Podčeleď: Frieseinae (Frieseinae)
Podčeleď: Neanurinae ()
Podčeleď: Pseudachorutinae (Pseudachorutinae)
Čeleď: Hypogastruridae (Hypogastruridae)
Čeleď: Larvěnkovití (Onychiuridae)
Podčeleď: Larvěnkoví (Onychiurinae)
Čeleď: Tullbergiidae (Tullbergiidae)
Podčeleď: Stenaphorurinae (Stenaphorurinae)
Podřád: Volnočlenky (Entomobryomorpha)
Čeleď: Olověnkovití (Tomoceridae)
Podčeleď: Olověnkoví (Tomocerinae)
Čeleď: Poskokovití (Isotomidae)
Podčeleď: Anurophorinae (Anurophorinae)
Podčeleď: Poskokoví (Isotominae)
Podčeleď: Proisotominae (Proisotominae)
Čeleď: Huňatkovití (Entomobryidae)
Podčeleď: Huňatkoví (Entomobryinae)
Podčeleď: Lepidocyrtinae (Lepidocyrtinae)
Podčeleď: Orchesellinae (Orchesellinae)
Podřád: Srostločlenky (Symphypleona)
Čeleď: Katiannidae (Katiannidae)
Čeleď: Arrhopalitidae (Arrhopalitidae)
Čeleď: Podrepkovití (Sminthuridae)
Podčeleď: Podrepkoví (Sminthurinae)
Podčeleď: Sphyrothecinae (Sphyrothecinae)
Čeleď: Bourletiellidae ()
Podčeleď: Bourletiellinae ()
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Motýli (Lepidoptera)
Čeleď: Drobníčkovití (Nepticulidae)
Čeleď: Molovití (Tineidae)
Čeleď: Zavíječovití (Crambidae)
Čeleď: Autostichidae ()
Čeleď: Trávníčkovití (Elachistidae)
Čeleď: Pouzdrovníčkovití (Coleophoridae)
Čeleď: Zdobníčkovití (Cosmopterigidae)
Čeleď: Makadlovkovití (Gelechiidae)
Čeleď: Obalečovití (Tortricidae)
Čeleď: Stepníčkovití (Brachodidae)
Čeleď: Vřetenuškovití (Zygaenidae)
Čeleď: Soumračníkovití (Hesperiidae)
Čeleď: Otakárkovití (Papilionidae)
Čeleď: Běláskovití (Pieridae)
Čeleď: Pestrobarvcovití (Riodinidae)
Čeleď: Modráskovití (Lycaenidae)
Čeleď: Babočkovití (Nymphalidae)
Čeleď: Travaříkovití (Crambidae)
Čeleď: Brahminovití (Brahmaeidae)
Čeleď: Martináčovití (Saturniidae)
Čeleď: Píďalkovití (Geometridae)
Čeleď: Hřbetozubcovití (Notodontidae)
Čeleď: Erebidae (Erebidae)
Čeleď: Můrovití (Noctuidae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Řád: Blanokřídlí (Hymenoptera)
Čeleď: Mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Ponerinae (Ponerinae)
Podčeleď: Myrmicinae (Myrmicinae)
Podčeleď: Dolichoderinae (Dolichoderinae)
Podčeleď: Formicinae (Formicinae)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Infrakmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Ještěrkovití (Lacertidae)
Čeleď: Slepýšovití (Anguidae)
Podřád: Hadi (Serpentes)
Čeleď: Užovkovití (Colubridae)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: Kachnovití (Anatidae)
Řád: Hrabaví (Galiformes)
Čeleď: Bažantovití (Phasianidae)
Řád: Pelikáni (Pelecaniformes)
Čeleď: Kormoránovití (Phalacrocoracidae)
Čeleď: Volavkovití (Ardeidae)
Řád: Čápi (Ciconiiformes)
Čeleď: Čápovití (Ciconiidae)
Řád: Dravci (Accipitriformes)
Čeleď: Jestřábovití (Accipitridae)
Řád: Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: Slukovití (Scolopacidae)
Řád: Měkkozobí (Columbiformes)
Čeleď: Holubovití (Columbidae)
Řád: Sokoli (Falconiformes)
Čeleď: Sokolovití (Falconidae)
Řád: Kukačky (Cuculiformes)
Čeleď: Kukačkovití (Cuculidae)
Řád: Sovy (Strigiformes)
Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
Řád: Lelkové (Caprimulgiformes)
Čeleď: Lelkovití (Caprimulgidae)
Řád: Svišťouni (Apodiformes)
Čeleď: Rorýsovití (Apodidae)
Řád: Srostloprstí (Coraciiformes)
Čeleď: Ledňáčkovití (Alcedinidae)
Řád: Šplhavci (Piciformes)
Čeleď: Datlovití (Picidae)
Řád: Pěvci (Passeriformes)
Čeleď: Žluvovití (Oriolidae)
Čeleď: Ťuhýkovití (Laniidae)
Čeleď: Krkavcovití (Corvidae)
Čeleď: Králíčkovití (Regulidae)
Čeleď: Sýkorovití (Paridae)
Čeleď: Skřivanovití (Alaudidae)
Čeleď: Vlaštovkovití (Hirundinidae)
Čeleď: Rákosníkovití (Acrocephalidae)
Čeleď: Mlynaříkovití (Aegithalidae)
Čeleď: Budníčkovití (Phylloscopidae)
Čeleď: Pěnicovití (Sylviidae)
Čeleď: Brhlíkovití (Sittidae)
Čeleď: Šoupálkovití (Certhiidae)
Čeleď: Střízlíkovití (Troglodytidae)
Čeleď: Špačkovití (Sturinidae)
Čeleď: Skorcovití (Cinclidae)
Čeleď: Drozdovití (Turdidae)
Čeleď: Lejskovití (Muscicapidae)
Čeleď: Pěvuškovití (Prunellidae)
Čeleď: Vrabcovití (Passeridae)
Čeleď: Konipasovití (Motacillidae)
Čeleď: Pěnkavovití (Fringillidae)
Čeleď: Strnadovití (Emberizidae)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Hlodavci (Rodentia)
Čeleď: Veverkovití (Sciuridae)

Fotodokumentace

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.