Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Silene gallica L. - silenka francouzská v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • C1t = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • C1 = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)

Vybrané ekologické charakteristiky

  • Archeofyt
  • Přechodně zplaňující druh

Výskyt a rozšíření

  • Původní areál silenky francouzské je zřejmě širší oblast Středomoří, odkud se jako archeofyt rozšířila téměř do celé Evropy a její adventivní výskyt je znám z různých světadílů. Tato jednoletá nebo dvouletá rostlina patřila na území dnešní ČR k vzácnějším plevelům obilí a lnu, kde rostla obvykle na chudších kyselých a písčitých půdách. Většina nálezů druhu pochází ze s. a v. Moravy a Slezska. Zde snad ještě roste, v Čechách je považována za vyhynulou. Ojedinělý nález silenky francouzské na Vysočině učinil F. Lysák v r. 2000 na rozvolněném písčitém okraji plochy s vlastnoručně vysetým jetelem plazivým v osadě Cyrilov na Velkomeziříčsku (Lysák 2000 MJ, Lysák in Hadinec, Lustyk & Procházka 2004). Výrazný ústup druhu způsobily zásadní změny agrotechniky v průběhu 20. století, především čištění osiva a používání herbicidů. Výskyt v jetelovém porostu naznačuje určitou možnost šíření i v dnešní době - semena silenky jsou velikostí i tvarem velmi podobná jetelovému osivu.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - silenka francouzská - Silene gallica

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Silene gallica L. - silenka francouzská v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (16. 7. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.