Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Serratula tinctoria L. - srpice barvířská v Kraji Vysočina

Srpice barvířská pravá (Serratula tinctoria), PR Niva Doubravy [HB], 10.8.2008, foto Luděk Čech
Srpice barvířská pravá (Serratula tinctoria), PR Niva Doubravy [HB], 10.8.2008, foto Luděk Čech

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

V ČR pouze S. t. subsp. tinctoria.

Ochrana a ohrožení

  • C4a = téměř ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • C2 = silně ohrožený taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • C3 = zranitelný taxon červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Výskyt a rozšíření

  • Srpice barvířská je evropským druhem rozšířeným od Anglie a Pyrenejí téměř až na Ural. Na severu dosahuje jižní Skandinávie a na jihu Sicílie a Balkánu. Jedná se o druh dvojího typu stanovišť. Typicky doprovází bázemi bohatší střídavě vlhké louky, pastviny a semixerotermní květnaté trávníky, ale roste i ve světlých teplomilných především dubových lesích. Na našem území se vyskytuje roztroušeně až místy hojně zejména v nižších polohách a středních polohách východních, středních, severozápadních a jižních Čech a na jižní a střední Moravě. Naopak Vysočina patří k oblastem, kde je druh dosti vzácný nebo úplně chybí. Vyskytuje se zde zejména na severozápadním okraji regionu v návaznosti na početný výskyt druhu ve východních Čechách a pak na Třebíčsku, zejména v jeho jihovýchodní až jižní části. Velmi zajímavé jsou recentně nalezené lokality druhu na jižním Telečsku u Borovné (např. Ekrt 2008 MJ) a u Kostelní Myslové (Ekrtová 2013 MJ). Tyto výskyty, společně s historickým údajem od Jihlavy (Pokorny in Formánek 1887) poukazují na skutečnost, že druh se mohl před intenzifikací prameništních a nivních luk na bohatších podkladech vyskytovat roztroušeně až vzácně i jinde na Vysočině. Především tomu tak mohlo být v návaznosti na vodní toky společně se starou sídelní historií daných míst. Ovšem lokality tohoto typu byly hospodářsky zajímavé a většinou jako první podlehly odvodnění a zemědělské intenzifikaci. Z tohoto pohledu se obtížně hodnotí skutečný ústup druhu. Absenci konkrétních floristických dat nahrává také skutečnost, že srpice kvete až v otavách mimo hlavní vegetační sezónu na loukách, a proto mohla dlouhodobě unikat pozornosti floristů. Aktuálně se však na Vysočině jedná o velmi cenný a ohrožený druh vázaný na cennou vegetaci přírodě blízkých trávníků, které se neobejdou bez pravidelné seče. Světlé lesní porosty, také bez tradičních forem hospodaření postupně zanikají. Například recentní výskyt srpice barvířské u lesa Bažatnice nedaleko Třebíče např. (Jičínský 1950 ZMT, Čech 2009 herb. Čech) nás upozorňuje na historicky velmi významnou lokalitu řady delších, dnes zde již nezvěstných druhů bohatých střídavě vlhkých trávníků.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - srpice barvířská - Serratula tinctoria

Lokality

Srpice barvířská pravá (Serratula tinctoria), PP Pod Kazbalem [HB], 31.8.2008, foto Luděk Čech
Srpice barvířská pravá (Serratula tinctoria), PP Pod Kazbalem [HB], 31.8.2008, foto Luděk Čech
Srpice barvířská pravá (Serratula tinctoria), PR Údolí Oslavy a Chvojnice [TR], 13.8.2013, foto Libor Ekrt
Srpice barvířská pravá (Serratula tinctoria), PR Údolí Oslavy a Chvojnice [TR], 13.8.2013, foto Libor Ekrt

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Serratula tinctoria L. - srpice barvířská v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (16. 7. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.