Millipedes of the Vysočina Region
As a part of the Vysočina Region Biodiversity project, we process the occurrence and spread of rare, endangered and regionally important species of the millipedes (Diplopoda) in the Vysočina Region. The required result is a commented list of all species of millipedes found in the Vysočina Region. Part of the outcome will be a comprehensive list of literature dealing with their spread at the concerned area; for the rarest taxa, the maps of their current, eventually historical spread will be prepared. A list of most important localities of the Vysočina Region will be made. The project will include complementation of the species overview and current spread by field survey, excerpt of historical as well as present literature available and cooperation with other experts.
Guarantee: RNDr. Karel Tajovský, CSc. (realised in cooperation with Biology Centre of the CAS, Institute of Soil Biology of the CAS).
Within the framework of the project "Vysočina Region Biodiversity", the occurrence and spread of the millipedes (Diplopoda) in the Vysočina Region was studied. In the Vysočina Region, 43 species of millipedes were recorded on the basis of collected data.
List of millipedes (Diplopoda) of the Vysočina Region
Říše:
Živočichové (Animalia)
Kmen:
Členovci (Arthropoda)
Podkmen:
Stonožkovci (Myriapoda)
Třída:
Mnohonožky (Diplopoda)
Řád:
Chlupule (Polyxenida)
Čeleď:
Chlupulovití (Polyxenidae)
Řád:
Svinule (Glomerida)
Čeleď:
Svinulovití (Glomeridae)
Řád:
Chobotule (Polyzoniida)
Čeleď:
Chobotulovití (Polyzoniidae)
Řád:
Julidi (Julida)
Čeleď:
Dlouženkovití (Blaniulidae)
Čeleď:
Mnohonožkovití (Julidae)
Čeleď:
Šňůrovkovití (Nemasomatidae)
Řád:
Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď:
Hrbulkovití (Chordeumatidae)
Čeleď:
Skvrněnkovití (Craspedosomatidae)
Čeleď:
Hrbulovití (Haaseidae)
Čeleď:
Štětenkovití (Mastigophorophyllidae)
Čeleď:
Zeměnkovití (Brachychaeteumatidae)
Řád:
Plochule (Polydesmida)
Čeleď:
Stíněnkovití (Paradoxosomatidae)
Čeleď:
Plochulovití (Polydesmidae)
1) Kolik druhů mnohonožek žije na Vysočině?
V historii byla mnohonožkám na území Vysočiny věnována jen malá pozornost. Ve starší literatuře existují jen dílčí údaje informující o jednotlivých nálezech některých druhů mnohonožek (Rosický 1876, Lang 1933, 1954, 1969, 1971). Soustavnější průzkum prováděli až v devadesátých letech minulého století např. Čepera (1995a,b) na Třebíčsku a Šumpich a kol. (1999) v NPR Velký Špičák. Později byly zveřejněny některé výsledky z výzkumů mnohonožek v údolí Hodonínky na východním okraji Vysočiny (Tajovský 2002) a v NPR Žákova hora (Tajovský et Pižl 2004). Celkem uvedené publikace referují o 13 druzích.
Tyto poznatky byly doplněny o nepublikované údaje a nezpracované materiály jiných sběratelů, přičemž zásadním zdrojem informací o výskytu mnohonožek na území Kraje Vysočina jsou především výsledky inventarizačních průzkumů, které se uskutečnily v letech 2015 a 2016 na čtyřech desítkách lokalit. Z těchto průzkumů byl zpracován celkově materiál čítající 3 807 jedinců.
Úhrnem je pro Kraj Vysočina doloženo 45 druhů mnohonožek, které zastupují všech pět řádů. K nejzajímavějším zástupcům mnohonožek Kraje Vysočina, které jsou vedeny v Červeném seznamu bezobratlých ČR jako zranitelné (VU) a téměř ohrožené (NT) druhy, patří Cylindroiulus luridus (oblanka velká, NT) a Listrocheiritium septentrionale (skvrněnka severní, NT), oba druhy vázané na zbytky původních lesních porostů, a dále Trachysphaera costata (svinulka žebrovitá, VU) a Pachypodoiulus eurypus (špičanka suťová, NT), druhy provázející sutě a suťové lesy. Brachychaeteuma bradeae (zeměnka skrytá, VU), známá z našeho území z některých podzemních systémů a jeskyní, byla zaznamenána vzácně na povrchu v hluboce zaříznutém údolí Svratky.
Naopak nejhojnějšími druhy v Kraji Vysočina jsou naši nejběžnější zástupci plochulí – Polydesmus complanatus (plochule křehká) a Polydesmus denticulatus (plochule zubovitá), z juliformních mnohonožek s protáhlým válcovitým tělem to jsou např. Julus scandinavius (mnohonožka lesní), Unciger foetidus (uzlenka čpavá), Megaphyllum projectum (prouženka podzimní) a Leptoiulus trilobatus (špičanka tmavá). Mezi svinulemi se nejčastěji vyskytuje Glomeris connexa (svinule skvrnitá), z hrbulí je nejběžnějším druhem Ochogona caroli (skvrněnka habrová). Všechny tyto druhy jsou vázány především na lesní půdy.
5) Metodika
Seznam, výskyt a rozšíření mnohonožek v Kraji Vysočina bylo zpracováno v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny. Součástí je souhrnně zpracovaný seznam literatury týkající se jejich výskytu na vymezeném území. Pro všechny zjištěné taxony byly zpracovány mapky současného a historického výskytu a byl sestaven přehled nejvýznamnějších lokalit Kraje Vysočina. Součástí projektu bylo doplnění druhového přehledu a aktuálního rozšíření terénním průzkumem, excerpcí historické i současné literatury, zpracováním dostupných nepublikovaných údajů i dosud nezpracovaných materiálů jiných sběratelů a rovněž údaje již dříve vložené do Nálezové databáze ochrany přírody spravované Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (NDOP).
Zásadním zdrojem informací o výskytu mnohonožek na území Kraje Vysočina jsou především výsledky inventarizačních průzkumů, které se uskutečnily v letech 2015 a 2016 na čtyřech desítkách lokalit, z nichž většina představuje maloplošná zvláště chráněná území. Ke sběru mnohonožek byla použita kombinace více metodik. Vedle přímého sběru živočichů na nejrůznějších mikrostanovištích byly mnohonožky zachyceny pomocí dlouhodobě exponovaných zemních pastí a rovněž tepelně extrahovány z prosevů lesního a travního opadu a trouchnivějícího dřeva. Z těchto průzkumů byl zpracován celkově materiál čítající 3 807 jedinců.
Odborný garant: RNDr. Karel Tajovský, CSc., realizováno ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR, v.v.i., Ústavem půdní biologie.
Vysvětlivky
Za názvem druhu jsou uvedeny kategorie ohrožení podle národního červeného seznamu (Hejda et al. 2017):
- RE = regionálně vyhynulý (regionally extinct)
- CR = kriticky ohrožený (critically endangered)
- EN = ohrožený (endangered)
- VU = zranitelný (vulnerable)
- NT = téměř ohrožený (near threatened)
- DD = nedostatečné údaje (data deficient)
Literatura ke stažení
Průzkumy z Vysočiny:
Zapojte se a pomozte nám mapovat přírodu s využitím mobilní aplikace BioLog.
Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.