Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Výrova skála

  • Okres: Třebíč
  • Region: Hrotovicko
  • Katastrální území: Šemíkovice
  • Rozloha: 44,57 ha
  • Mapovací kvadrát: 6962
  • Kategorie ochrany: evidovaná lokalita ochrany přírody (I) / součást navrhované přírodní rezervace Výrova skála - Klobouček

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Moravské podhůří Vysočiny

Významnost lokality

  • Ptáci: 61 druhů, z toho 19 druhů zvláště chráněných (1§§§,10§§,8§), 26 druhů červeného seznamu ČR (1CR,4EN,10VU,5NT,6LC); 26 druhů významných pro Vysočinu z hlediska hnízdění (3!!!,17!!,6!) (Kodet et Kodetová 2017)
  • Mnohonožky: 17 druhů - jedna ze tří druhově nejbohatších lokalit Vysočiny s průnikem teplomilných jižních druhů (Tajovský 2017)
  • Stonožky: 20 druhů - druhá druhově nejbohatší lokalita Vysočiny (Tajovský 2017)
  • Suchozemští stejnonožci: 7 druhů - pestřejší fauna (Tajovský 2017)
  • Pancířníci: 75 druhů (Starý 2017)
  • Pavouci: regionální význam (Jelínek 2017)
  • Žížaly: 9 druhů (Pižl 2017)
  • Plži: 46 druhů (Myšák et Hlaváč 2017)

Druhy

Říše: Rostliny (Plantae)
Podříše: Vyšší rostliny (Embryobionta)
Nadoddělení: Cévnaté rostliny (Tracheophyta)
Oddělení: Rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: Vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: Bobotvaré (Fabales)
Čeleď: Bobovité (Fabaceae)
Řád: Růžotvaré (Rosales)
Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Řád: Vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: Prvosenkovité (Primulaceae)
Řád: Hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Řád: Hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)
Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
Řád: Chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Česnekovité (Alliaceae)
Čeleď: Kosatcovité (Iridaceae)
Řád: Liliotvaré (Liliales)
Čeleď: Liliovité (Liliaceae)
Řád: Lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: Šáchorovité (Cyperaceae)
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Síměnkovití (Carychiidae)
Čeleď: Jantarkovití (Succineidae)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Údolníčkovití (Valloniidae)
Čeleď: Vrkočovití (Vertiginidae)
Čeleď: Hladovkovití (Enidae)
Čeleď: Závornatkovití (Clausiliidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Vrásenkovití (Discidae)
Čeleď: Zemounkovití (Gastrodontidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Sklovatkovití (Daudebardiidae)
Čeleď: Skleněnkovití (Vitrinidae)
Čeleď: Slimákovití (Limacidae)
Čeleď: Slimáčkovití (Agriolimacidae)
Čeleď: Plzákovití (Arionidae)
Čeleď: Vlahovkovití (Hygromiidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Nestiříkovití (Hypochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Komínkovití (Hermannielidae)
Čeleď: Štětičníkovití (Neoliodidae)
Čeleď: Štíhlonožíkovití (Gymnodamaeidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Roztoskočovití (Zetorchestidae)
Čeleď: Lesoníkovití (Eremaeidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Palodinkovití (Xenillidae)
Čeleď: Ostronkovití (Ceratoppiidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Krasoníkovití (Caleremaeidae)
Čeleď: Splošíkovití (Trhypochthoniidae)
Čeleď: Palesoníkovití (Cymberemaeidae)
Čeleď: Stromoníkovití (Licneremaeidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Úhledníkovití (Haplozetidae)
Čeleď: Pancířníkovití (Euzetidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Pastviníkovití (Punctoribatidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Stejnočlenky (stonohy) (Scolopendrpomorpha)
Čeleď: Stonohovití (Cryptopidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Čeleď: Schendylidae (Schendylidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Chlupule (Polyxenida)
Čeleď: Chlupulovití (Polyxenidae)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Řád: Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď: Skvrněnkovití (Craspedosomatidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Podkmen: Šestinozí = šestinožci (Hexapoda)
Třída: Skrytočelistní (Entognatha)
Řád: Chvostoskoci (Collembola)
Podřád: Mákovky (Poduromorpha)
Čeleď: Neanuridae (Neanuridae)
Podčeleď: Frieseinae (Frieseinae)
Podčeleď: Neanurinae ()
Čeleď: Hypogastruridae (Hypogastruridae)
Čeleď: Larvěnkovití (Onychiuridae)
Podčeleď: Larvěnkoví (Onychiurinae)
Podřád: Volnočlenky (Entomobryomorpha)
Čeleď: Olověnkovití (Tomoceridae)
Podčeleď: Olověnkoví (Tomocerinae)
Čeleď: Poskokovití (Isotomidae)
Podčeleď: Poskokoví (Isotominae)
Podčeleď: Proisotominae (Proisotominae)
Čeleď: Huňatkovití (Entomobryidae)
Podčeleď: Lepidocyrtinae (Lepidocyrtinae)
Podřád: Srostločlenky (Symphypleona)
Čeleď: Podrepkovití (Sminthuridae)
Podčeleď: Sphyrothecinae (Sphyrothecinae)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Infrakmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Ještěrkovití (Lacertidae)
Podřád: Hadi (Serpentes)
Čeleď: Užovkovití (Colubridae)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Hrabaví (Galiformes)
Čeleď: Bažantovití (Phasianidae)
Řád: Pelikáni (Pelecaniformes)
Čeleď: Volavkovití (Ardeidae)
Řád: Čápi (Ciconiiformes)
Čeleď: Čápovití (Ciconiidae)
Řád: Dravci (Accipitriformes)
Čeleď: Jestřábovití (Accipitridae)
Řád: Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: Slukovití (Scolopacidae)
Řád: Měkkozobí (Columbiformes)
Čeleď: Holubovití (Columbidae)
Řád: Sokoli (Falconiformes)
Čeleď: Sokolovití (Falconidae)
Řád: Kukačky (Cuculiformes)
Čeleď: Kukačkovití (Cuculidae)
Řád: Sovy (Strigiformes)
Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
Řád: Svišťouni (Apodiformes)
Čeleď: Rorýsovití (Apodidae)
Řád: Srostloprstí (Coraciiformes)
Čeleď: Ledňáčkovití (Alcedinidae)
Řád: Zoborožci (Bucerotiformes)
Čeleď: Dudkovití (Upupidae)
Řád: Šplhavci (Piciformes)
Čeleď: Datlovití (Picidae)
Řád: Pěvci (Passeriformes)
Čeleď: Žluvovití (Oriolidae)
Čeleď: Ťuhýkovití (Laniidae)
Čeleď: Krkavcovití (Corvidae)
Čeleď: Králíčkovití (Regulidae)
Čeleď: Sýkorovití (Paridae)
Čeleď: Vlaštovkovití (Hirundinidae)
Čeleď: Budníčkovití (Phylloscopidae)
Čeleď: Pěnicovití (Sylviidae)
Čeleď: Brhlíkovití (Sittidae)
Čeleď: Šoupálkovití (Certhiidae)
Čeleď: Střízlíkovití (Troglodytidae)
Čeleď: Špačkovití (Sturinidae)
Čeleď: Drozdovití (Turdidae)
Čeleď: Lejskovití (Muscicapidae)
Čeleď: Pěvuškovití (Prunellidae)
Čeleď: Vrabcovití (Passeridae)
Čeleď: Konipasovití (Motacillidae)
Čeleď: Pěnkavovití (Fringillidae)
Čeleď: Strnadovití (Emberizidae)

Fotodokumentace

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.