Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Linaria arvensis (L.) Desf. - lnice rolní v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • A2 = nezvěstný taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • A = regionálně vyhynulý nebo nezvěstný taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • A2 = regionálně nezvěstný taxon červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Vybrané ekologické charakteristiky

  • Archeofyt
  • Přechodně zplaňující druh

Výskyt a rozšíření

  • Lnice rolní je mediteránním evropským druhem rostoucím od Pyrenejského polostrova přes Francii, Itálii po jižní Belgii, Německo, jižní Polsko po sv. Rakousko, západní Slovensko a sz. Maďarsko. Byla zjištěna i v sz. Africe. V České republice, která leží na sv. okraji jejího areálu, byla nejhojnější ve středních polohách jižní poloviny Čech. Na Moravě rostla zejména v její jihozápadní části na okraji Českého masivu. Tato jednoletka vyhledává lehké, skeletovité a písčité, živinami chudé půdy, rostla tak především na okrajích cest, v pískovnách a kamenolomech. Nejčastěji však jako plevel v řídkých polních kulturách. Z 19. st. je doložena od Šlapanova, uváděna je z Novoměstska (Radešín, Iltis 1911), z okolí Jihlavy (Pokorny 1852 in Formánek 1892) a častěji pak z Třebíčska, kde ji naposledy sbírali Skryja v r. 1971 na poli nedaleko obce Kamenná (BRNU) a v roce 1974 Nováčková u Pozďatína (BRNU). Bohužel se v současnosti jedná v rámci celé České republiky o nezvěstný druh, který nebyl nalezen již téměř 20 let. Důvodem vymizení tohoto terofytu je zejména dokonalejší čištění osiva, používání herbicidů a vůbec intenzifikace zemědělské výroby.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - lnice rolní - Linaria arvensis

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Linaria arvensis (L.) Desf. - lnice rolní v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (14. 8. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.