Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Pulegium vulgare Mill. - polej obecná v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Syn.: Mentha pulegium

Ochrana a ohrožení

  • §1 = Kriticky ohrožený zvláště chráněný druh (vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb., v platném znění)
  • C1 = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • D2 = nedokonale známý taxon červeného seznamu Vysočiny recentně se na území vyskytující včetně taxonů vzácných avšak druhotně rozšířených na území Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • D1 = nejasný případ regionálně nezvěstného či vyhynulého taxonu červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Výskyt a rozšíření

  • Polej obecná je rozšířená především v oblasti Středozemí, v západní a střední Evropě po jižní Švédsko, Polsko a Ukrajinu a na Blízkém Východě a Zakavkazí. Zavlečena byla i do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. V České republice roste hlavně v úvalech velkých řek v termofytiku, zejména na jižní Moravě, dříve též v Polabí a na Hané. Ve středních polohách jsou její výskyty jen přechodné. Jejím biotopem jsou pravidelně zaplavované nivní louky, slaniska, břehy řek, ale občas i rybníků včetně jejich obnažených den. V současné době v důsledku biotopových změn z většiny lokalit vymizela a zařadila se tak mezi kriticky ohrožené druhy naší flóry. Na Vysočině byla udávána na začátku 20. st. od Senožat na Humpolecku (Kobrle 1905), recentně je uváděna z Pelhřimovska od Brtné (Hájek 2012 NDOP) a rybníku Pelhřimov u Kejžlice (Daněk 2008 NDOP) a od Číměře u Třebíče (Fojt 2003 NDOP). U těchto dat je však vzhledem k absenci herbářových dokladů na místě kritický přístup.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - polej obecná - Pulegium vulgare

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Pulegium vulgare Mill. - polej obecná v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (21. 11. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.