Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Libanotis pyrenaica (L.) Bourg. - žebřice pyrenejská v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • C4a = téměř ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • A = regionálně vyhynulý nebo nezvěstný taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • C3 = zranitelný taxon červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Výskyt a rozšíření

  • Žebřice pyrenejská je euro-sibiřským druhem rostoucím od západní a střední Evropy po střední Sibiř. Jedná se o světlomilný druh výrazně preferující stanoviště na minerálně bohatých horninách, jakými jsou travnaté, skalnaté stráně, světlé lesy a jejich lemy, ale také suché i slatinné louky a pastviny. V České republice je většina lokalit soustředěna v regionech s bazickými horninami a sušším a teplejším klimatem. V Čechách roste především v Polabí, Českém středohoří a na Horažďovických a Českokrumlovských vápencích, na Moravě jsou nejpočetnější populace v Podyjí, dolním Pomoraví, Moravském Krasu a Bílých Karpatech, jinde jsou jen výskyty jen ojedinělé nebo druh zcela chybí. Na Vysočinu zasahoval výskyt Libanotis pyrenaica jen okrajově do okolí obce Mohelno. Žebřice pyrenejská je na Mohelně zřejmě vymřelá, není znám žádný recentní údaj z této oblasti ani po podrobné inventarizaci NPR Mohelenská hadcová step (Řepka 2005).
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - žebřice pyrenejská - Libanotis pyrenaica

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Libanotis pyrenaica (L.) Bourg. - žebřice pyrenejská v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (21. 11. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.