Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Údolí Doubravy (NRBC)

  • Okres: Havlíčkův Brod
  • Region: Chotěbořsko
  • Katastrální území: Chotěboř, Bezděkov u Libice nad Doubravou, Sobíňov, Bílek, Horní Sokolovec, Nová Ves u Chotěboře, Hranice u Malče, Libice nad Doubravou, Lány u Libice nad Doubravou, Libická Lhotka, Malochyně, Příjemky
  • Rozloha: 998,78 ha
  • Mapovací kvadrát: 6260, 6360
  • Kategorie ochrany: nadregionální biocentrum

Geomorfologie

  • Oblast: Českomoravská vrchovina

Fytogeografie

  • Fytogeografický okres: Hornosázavská pahorkatina , Kutnohorská pahorkatina

Významnost lokality

  • Plži: 22 druhů - lokalita celorepublikového významu s výskytem vrkoče Geyerova (Vertigo geyeri) a jedna ze dvou lokalit vrkoče útlého (Vertigo angustior) na Vysočině (Myšák et Hlaváč 2017)

Druhy

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Měkkýši (Mollusca)
Podkmen: Schránkovci (Conchifera)
Třída: Plži (Gastropoda)
Čeleď: Síměnkovití (Carychiidae)
Čeleď: Jantarkovití (Succineidae)
Čeleď: Oblovkovití (Cochlicopidae)
Čeleď: Vrkočovití (Vertiginidae)
Čeleď: Boděnkovití (Punctidae)
Čeleď: Kuželíkovití (Euconulidae)
Čeleď: Zemounovití (Zonitidae)
Čeleď: Hlemýžďovití (Helicidae)
Kmen: Kroužkovci (Annelida)
Třída: Opaskovci (Clitellata)
Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
Řád: Žížaly (Opisthopora)
Čeleď: Žížalovití (Lumbricidae)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Podtřída: Roztoči (Acari)
Řád: Pancířníci (Oribatida)
Čeleď: Kratěnkovití (Brachychthoniidae)
Čeleď: Nestiříkovití (Hypochthoniidae)
Čeleď: Záklopěnkovití (Euphthiracaridae)
Čeleď: Oribotritiidae (Oribotritiidae)
Čeleď: Záklopníkovití (Phthiracaridae)
Čeleď: Vlažníkovití (Nothridae)
Čeleď: Hranitkovití (Crotoniidae)
Čeleď: Vlažníčkovití (Malaconothridae)
Čeleď: Krasohrotkovití (Nanhermanniidae)
Čeleď: Baninkovití (Hermanniidae)
Čeleď: Pavoučíkovití (Damaeidae)
Čeleď: Terčníkovití (Compactozetidae)
Čeleď: Lodinkovití (Liacaridae)
Čeleď: Dvojnehtíkovití (Astegistidae)
Čeleď: Ostronkovití (Ceratoppiidae)
Čeleď: Broučíkovití (Carabodidae)
Čeleď: Pabroučíkovití (Tectocepheidae)
Čeleď: Drobnožkovití (Oppiidae)
Čeleď: Savinkovití (Suctobelbidae)
Čeleď: Lesinožkovití (Autognetidae)
Čeleď: Krasoníkovití (Caleremaeidae)
Čeleď: Palesoníkovití (Cymberemaeidae)
Čeleď: Stromoníkovití (Licneremaeidae)
Čeleď: Lučníkovití (Scheloribatidae)
Čeleď: Hrušenkovití (Oribatulidae)
Čeleď: Pancířníkovití (Euzetidae)
Čeleď: Kuličníkovití (Chamobatidae)
Čeleď: Paloučníkovití (Ceratozetidae)
Čeleď: Pastviníkovití (Punctoribatidae)
Čeleď: Drsoníkovítí (Phenopelopidae)
Čeleď: Ostrohrotkovití (Oribatellidae)
Čeleď: Lesklohrotkovití (Achipteriidae)
Čeleď: Ušatíkovití (Parakalummidae)
Čeleď: Křídlankovití (Galumnidae)
Třída: Stonožky (Chilopoda)
Řád: Různočlenky (Lithobiomorpha)
Čeleď: Stonožkovití (Lithobiidae)
Řád: Stejnočlenky (stonohy) (Scolopendrpomorpha)
Čeleď: Stonohovití (Cryptopidae)
Řád: Zemivky (Geophilomorpha)
Čeleď: Geophilidae (Geophilidae)
Čeleď: Linotaeniidae (Linotaeniidae)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třída: Mnohonožky (Diplopoda)
Řád: Chlupule (Polyxenida)
Čeleď: Chlupulovití (Polyxenidae)
Řád: Svinule (Glomerida)
Čeleď: Svinulovití (Glomeridae)
Řád: Julidi (Julida)
Čeleď: Mnohonožkovití (Julidae)
Řád: Hrbule (Chordeumatida)
Čeleď: Skvrněnkovití (Craspedosomatidae)
Řád: Plochule (Polydesmida)
Čeleď: Plochulovití (Polydesmidae)
Podkmen: Korýši (Crustacea)
Třída: Rakovci (Malcostraca)
Nadřád: Váčkovníci (Peracarida)
Řád: Stejnonožci (Isopoda)
Podřád: Suchozemští stejnonožci (Oniscidea)
Čeleď: Svinkovití (Armadillidiidae)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: Jelenovití (Cervidae)

Vojtěch Kodet & Dana Kodetová [ed.], Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině.