Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758 - tesařík obrovský v Kraji Vysočina
Taxonomické zařazení
- Říše: Animalia - Živočichové
- Kmen: Arthropoda - Členovci
- Třída: Insecta - Hmyz
- Řád: Coleoptera - Brouci
Ochrana a ohrožení
- EN = Ohrožený druh červeného seznamu ČR (Farkač et al. 2005)
- Vysočina: V Kraji Vysočina se jedná o kriticky ohrožený druh bezprostředně ohrožený vymřením. Kromě nezbytných opatření na podporu druhu v Náměšťské oboře by mělo urychleně dojít k návrhu a realizaci podpůrných opatření na místech nedávného a snad ještě možného výskytu na lokalitách v údolí Oslavy a Jihlavy.
Vybrané ekologické charakteristiky
- Druh vázaný na staré dubové porosty v nížinách až pahorkatinách. Vyžaduje mohutné a dobře osluněné stromy nebo lesostepní biotopy na hranách říčních údolí. Vývoj probíhá výhradně v kmenech živých stromů a trvá 3-5 let. Požerky jsou na stromech nápadné a viditelné i mnoho desítek let, je proto možné zjistit i výskyt již dávno zaniklých populací.
Výskyt a rozšíření
- ČR: Výskyt je velmi lokální, omezený na nižší a střední polohy doubrav a dubohabřin. Často jsou to parky a aleje či porosty na hrázích rybníků. Populace v přírodních biotopech jsou zejména na Břeclavsku v lužních lesích nebo kaňonech řek v lesostepních doubravách.
- Vysočina: V minulosti byl tento druh rozšířen na řadě míst na Třebíčsku a dodnes jsou nacházeny požerky tohoto druhu v lesních porostech v říčních údolích. V současné době však zřejmě poslední populace obývá prostor Náměšťské obory. Vyskytuje se na mohutných dubech na lesních loukách v a okrajích porostů. Výskyt v přirozených lesních porostech v navazujícím údolí Oslavy se v posledních letech nepodařilo spolehlivě prokázat, i když je stále ještě možný. Stále ještě existuje populace v údolí Rokytné u Moravského Krumlova nedaleko za hranicemi kraje.
- Charakter výskytu na Vysočině: Velmi vzácný druh.
Václav Křivan [ed.], ZO ČSOP Kněžice
Doporučená citace
Křivan V. [ed.], 2043: Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758 - tesařík obrovský v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (21. 11. 2024).