1) Kolik druhů chvostoskoků žije na Vysočině?
Chvostoskoci (Collembola) žijí většinou v půdě anebo v opadu na jejím povrchu. Epigeičtí chvostoskoci (žijící při povrchu) bývají různě zbarvení, zatímco euedafické druhy (žijící v hlubších vrstvách) nemají pigmentované tělo a často mají redukovanou skákací vidličku (furku), která jim může i úplně chybět. Z 345 druhů doložených na území České republiky bylo v Kraji Vysočina dosud zjištěno 126 taxonů.
5) Metodika
Seznam a rozšíření chvostoskoků Vysočiny
Seznam, výskyt a rozšíření chvostoskoků v Kraji Vysočina bylo zpracováno v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny. Pro všechny zjištěné taxony byly zpracovány mapky současného výskytu a byl sestaven přehled nejvýznamnějších lokalit Kraje Vysočina. Součástí projektu bylo doplnění druhového přehledu a aktuálního rozšíření terénním průzkumem a excerpcí dostupné historické i současné literatury. Výsledky projektu budou postupně prezentovány na tomto webu.
Metodika terénních sběrů a zpracování materiálu
Pro zachycení co největší diverzity chvostoskoků se na zkoumaných lokalitách odebíraly kvalitativní vzorky různých substrátů, jako např. opad listnatých i jehličnatých dřevin, svrchní humusová vrstva půdy, trsy mechů, trouch atd., pro podchycení co nejširšího spektra heterogenity stanoviště. Vzorky byly poté zpracovány metodou Tullgrenova extraktoru. Získaní zástupci půdní mezofauny byli roztříděni podle taxonomických skupin. Chvostoskoci byli instalováni do trvalých mikroskopických preparátů pro účely determinace. Preparáty byly připravené standardní metodou: odbarvení v 1% hydroxidu draselném (KOH), zprůhlednění v roztoku chloralfenolu a následná fixace jedinců v médiu dle Swanna. Determinace na druhové úrovni proběhla za použití světelného mikroskopu s fázovým kontrastem a současných taxonomických klíčů.
Odborný garant: RNDr. Peter Čuchta, Ph.D., realizováno ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR, v.v.i., Ústavem půdní biologie.
Zapojte se a pomozte nám mapovat přírodu s využitím mobilní aplikace BioLog.
Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Vysočina a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.