Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Prunella laciniata (L.) L. - černohlávek dřípený v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • C3 = zranitelný taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • A = regionálně vyhynulý nebo nezvěstný taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)

Výskyt a rozšíření

  • Černohlávek dřípený je submediteránní druh rostoucí v severní Africe, v západní Evropě po jižní Anglii a střední Německo, dále ve střední Evropě a na Balkáně, v okolí Černého moře až k západnímu okraji Kaspického moře. V České republice se jedná o výrazný teplomilný element rostoucí na výslunných travnatých stráních, v lesních lemech a ve světlých lesích na hlubších, bázemi bohatých půdách. Jeho výskyt je soustředěn především do flyšového pásma vnějších Karpat na jižní a střední Moravě, ostrůvkovitě a vzácněji se vyskytuje jinde v oblasti jižní a střední Moravy a dále pak ve středních a severozápadních Čechách. K Vysočině se vztahují dva historické údaje o jeho výskytu, konkrétně z okolí Mohelna (Dvořák 1932) a údolí Nedvědičky u obce Věžná na Svratecku (Formánek 1887–1896, Havelka 1896).
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - černohlávek dřípený - Prunella laciniata

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Prunella laciniata (L.) L. - černohlávek dřípený v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (16. 7. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.