Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Cirsium pannonicum (L. f.) Link - pcháč panonský v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • C3 = zranitelný taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • D1 = nejasný případ regionálně nezvěstného či vyhynulého taxonu červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)

Výskyt a rozšíření

  • Pcháč panonský je teplomilný druh s těžištěm rozšíření ve dvou arelách ve východní Evropě a jihovýchodní Evropě. Roste na výslunných stepních stráních a lemech, obvykle na bázemi bohatých půdách. Z Vysočiny existuje pouze ojedinělý historický literární údaj "lesy u Nových Syrovic" (Güttler 1928). Stejný autor uvádí výskyt druhu také z okolí obcí Hostim, Jiřice a Prokopov, nacházející se již mimo území regionu. Údaje nejsou doloženy herbářovými sběry. Nápadná je rovněž značná vzdálenost těchto lokalit od souvislejšího výskytu druhu v moravském pannoniku. V současné době je nutno pcháč panonský považovat na Vysočině za nezvěstný a o nedoložených historických údajích uvažovat s jistou mírou pochybností.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - pcháč panonský - Cirsium pannonicum

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Cirsium pannonicum (L. f.) Link - pcháč panonský v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (21. 11. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.