Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Carex alba Scop. - ostřice bílá v Kraji Vysočina

Ostřice bílá (Carex alba), Hrotovice [TR], 10.6.2015, foto Libor Ekrt
Ostřice bílá (Carex alba), Hrotovice [TR], 10.6.2015, foto Libor Ekrt

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • §1 = Kriticky ohrožený zvláště chráněný druh (vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb., v platném znění)
  • C2r = ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • C1 = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • A2 = regionálně nezvěstný taxon červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Výskyt a rozšíření

  • Ostřice bílá má kontinentálně eurosibiřského rozšíření. Centrum areálu leží na Sibiři a směrem na západ se vyskytuje pouze vzácně a disjunktně. Evropská arela zahrnuje především Alpy a odtud vyznívá do sousedních částí střední a jižní Evropy, kde roste ve světlých lesích a výjimečně v suchých trávnících na bázemi bohatých horninách. V České republice je mimořádně vzácná. Několik lokalit je známo z jihozápadní části Bílých Karpat, ojedinělý výskyt byl nalezen u Sušice v jižních Čechách a podobně ojedinělá je lokalita nad Novým rybníkem u Hrotovic na Vysočině (Veleba 2008 BRNU, Grulich in Hadinec & Lustyk 2009). Roste zde ve velmi malé populaci ve světlém kulturním lese na svahu nad údolím Rouchovanky. Vzhledem k nynějšímu stavu populace této vzácné ostřice (pouze několik trsů) a charakteru lokality jsou účinná ochrana druhu a jeho zachování do budoucna dosti problematické.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - ostřice bílá - Carex alba

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Carex alba Scop. - ostřice bílá v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (21. 11. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.