Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Asplenium adiantum-nigrum L. - sleziník netíkovitý v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • §1 = Kriticky ohrožený zvláště chráněný druh (vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb., v platném znění)
  • C1r = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • A = regionálně vyhynulý nebo nezvěstný taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • C1 = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Výskyt a rozšíření

  • Sleziník netíkovitý je tetraploidní subkosmopolitní druh rostoucí v jižní Evropě, v severní Africe, na Kanárských a Azorských ostrovech, v Malé Asii a přes Ukrajinu a Kavkaz proniká až do střední Asie. Vyskytuje se ale i na dalších kontinentech, v Severní Americe, jihovýchodní Asii, jižní Africe a Austrálii. Ve střední Evropě je velmi vzácný, z České republiky je udáván jen z několika lokalit (Ekrt in Kaplan et al. 2016b). Jediný doložený údaj z Vysočiny se vztahuje k Náměšti nad Oslavou. Učinil jej profesor astronomie a geodesie na německé technice v Brně Gustav Niessl někdy koncem 19. nebo začátkem 20. století a je položka je uložena v herbáři brněnského muzea (BRNM). Sleziník netíkovitý roste ve štěrbinách skal suťových lesů, takže jeho dřívější výskyt se vztahoval zřejmě na širší prostoru Náměště nad Oslavou nebo přímo i na výskyt v obci.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - sleziník netíkovitý - Asplenium adiantum-nigrum

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Asplenium adiantum-nigrum L. - sleziník netíkovitý v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (21. 11. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.