Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Scheuchzeria palustris L. - blatnice bahenní v Kraji Vysočina

Taxonomické zařazení

  • Říše: Plantae - Rostliny
  • Nadoddělení: Tracheophyta - Cévnaté rostliny

Ochrana a ohrožení

  • §1 = Kriticky ohrožený zvláště chráněný druh (vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb., v platném znění)
  • C1b = kriticky ohrožený taxon červeného seznamu ČR (Grulich 2012)
  • A = regionálně vyhynulý nebo nezvěstný taxon červeného seznamu Vysočiny (Čech et al. 2017)
  • C2 = ohrožený taxon červeného seznamu jižní části Čech (Lepší et al. 2013)

Výskyt a rozšíření

  • Blatnice bahenní je euro-asijský temperátně-boreální druh rostoucí od střední a severní Evropy až na Dálný východ. Na našem území se jedná o velmi vzácný vrchovištní druh vázaný na horské polohy pohraničních pohoří. Ve vnitrozemí byl znám z Třeboňska a Žďárských vrchů, kde rostl na přechodových typech rašeliništní vegetace. Na Vysočinu zasahuje jeden ze dvou údajů pocházejících ze Žďárských vrchů, lokalizovaný jako „rašelina na dně bývalého rybníka Velký Černý“ u Košinova (Hadač 1942, Kalenský BRNU). Dále z Vysočiny pochází ještě jeden historický údaj lokalizovaný jako „bei Teltsch [=Telč] im Igl. Kr.” (Schlosser 1843). Jelikož se jedná o pouze literární údaj z nepříliš důvěryhodného zdroje, je potřeba jej považovat za problematický a se značnou pravděpodobností za mylný. Na druhou stranu vzhledem k charakteru region na jižním úpatí Jihlavských vrchů nelze jej ani s jistotou vyloučit.
  • Přehled lokalit (PDF ke stažení)
Mapa výskytu - blatnice bahenní - Scheuchzeria palustris

Luděk Čech, Libor Ekrt, Ester Ekrtová, Jana Jelínková & Jiří Juřička [eds]

Doporučená citace

Čech L., Ekrt L., Ekrtová E., Jelínková J. & Juřička J. [eds], 2017: Scheuchzeria palustris L. - blatnice bahenní v Kraji Vysočina. – Pobočka ČSO na Vysočině, online: www.prirodavysociny.cz (16. 7. 2024).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny realizovaného Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Muzeem Vysočiny Jihlava a Muzeem Vysočiny v Třebíči.